Najczęstsze przyczyny zmiany pracy

Najczęstsze przyczyny zmiany pracy fot. Fotolia
Co przeszkadza nam w pracy na tyle, że decydujemy się ją zmienić?
Milena Oszczepalińska / 26.03.2015 06:06
Najczęstsze przyczyny zmiany pracy fot. Fotolia

Polacy nie są dziś tak bardzo przywiązani do swojej pracy, jak to było dawniej. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak zauważa się, że jedną z najczęstszych przyczyn zmiany pracy jest chęć uzyskania lepszych zarobków.

Dlaczego Polacy nie są obecnie przywiązani do jednej pracy?

Dziś normą jest, że Polacy zmieniają pracę co kilka lat. Pierwsza praca niezwykle rzadko staje się tą ostatnią. Dlaczego?

Zwykle zaczynamy pracować już w czasie studiów lub zaraz po ich ukończeniu. Nie mamy wówczas ani doświadczenia ani często odpowiednich kwalifikacji do podjęcia ambitnej, wymagającej pracy. A ponieważ chcemy pracować, traktujemy pierwszą pracę jako sposób na zdobycie umiejętności i możliwość zapełnienia swojego CV. Oczekujemy, że następna praca na pewno będzie bardziej odpowiednia dla nas i, co ważniejsze, lepiej płatna.

Inną sprawą jest to, że polski rynek pracy wymusza często na młodych ludziach zatrudnienie na kiepskich warunkach, ponieważ jedyną alternatywą jest słaba praca lub żadna praca. Nie ma zatem co się dziwić, że gdy tylko nabywamy stosownych kwalifikacji, staramy się tę pracę zmienić. Łatwiej bowiem czasami jest niejako awansować, zatrudniając się w nowej firmie na lepszym stanowisku, niż uzyskać awans w dotychczasowej pracy, zwłaszcza w małym, niezhierarchizowanym przedsiębiorstwie.

Najczęstsze przyczyny zmiany pracy

  • Zarobki
Niemal wśród wszystkich pracujących osób najczęstszym powodem zmiany pracy jest chęć uzyskania wyższych zarobków. W posiadanej pracy może nam wiele rzeczy pasować lub nie, ale to właśnie wysokość pensji ostatecznie świadczy o tym, jak długo w danym miejscu popracujemy.
  • Awans
Innym ważnym elementem motywującym nas do zmiany pracy jest chęć rozwoju osobistego. Jeśli mamy poczucie, że w dotychczasowej pracy nic już nas nie zaskakuje, rutyna wdziera się coraz bardziej, a dodatkowo mamy nikłe szanse na awans, zaczynamy rozglądać się za nową posadą.
  • Wykształcenie
Kolejną przyczyną, dla której decydujemy się na zmianę pracy, jest uzyskanie odpowiedniego wykształcenia. Wraz z ukończeniem kolejnych studiów bądź kursów uważamy, że jesteśmy coraz bardziej cenni na rynku pracy i z większą pewnością staramy się o lepsze stanowiska.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA