Wykupujesz wycieczkę? Nie daj się oszukać!

Miłośnicy wyjazdów, podczas wybierania wycieczki w biurze podróży, powinni zachować czujność. Oto pięć głównych zasad, których należy przestrzegać przed wykupieniem wycieczki wakacyjnej!
/ 05.05.2015 10:46

wakacje

fot. Fotolia

Jeśli chcesz, aby twój urlop był udany i niezapomniany, warto odpowiednio się przygotować, zanim wyruszysz w drogę. 

Wybierz sprawdzone biuro podróży

Wybierając ofertę wakacji, warto korzystać ze sprawdzonych, renomowanych firm. Dzięki temu unikniemy biur, które świadczą nierzetelnie swoje usługi lub w przeszłości nie wywiązały się ze swoich zobowiązań. Jak to zrobić?

Można tu zaczerpnąć wiedzy w internecie lub wśród przyjaciół. Źródłem informacji mogą być fora internetowe, artykuły w mediach, opinie klientów. Warto zwrócić także uwagę na renomę firmy sprzedającej wyjazdy turystyczna na rynku, np. sprawdzając otrzymane przez nią nagrody i wyróżnienia lub jaką pozycję zajmuje w branżowych rankingach. Nie ignorujmy także rekomendacji znajomych, którzy korzystali wcześniej z usług danej firmy. Mogą być cennym źródłem informacji.

Porównaj ceny

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, przestudiuj dokładnie podobne oferty konkurencyjnych firm. Dopiero wtedy można przekonać się, jak wybrana przez nas oferta i cena prezentuje się na tle innych. Czasami biura kuszą ,,okazyjnymi” cenami, jeśli jednak porównamy je z pozostałymi dostępnymi na rynku, okazuje się, że warunki wyjazdu nie spełniają naszych oczekiwań, a cena nie pokrywa większości atrakcji. Zdarza się również, że ta sama oferta w różnych biurach dostępna jest w innych cenach.

Przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie wakacyjnego wyjazdu warto porównać ceny także u największych na rynku pośredników, gdzie w jednym miejscu dostępne są oferty wielu biur podróży. Wtedy szybko rozeznamy się w rynkowych cenach i standardach.

Zobacz też: Co wolno dzieciom w czasie wakacji?

Sprawdź, czy koszty zostaną zwrócone jeśli biuro upadnie

Upewnij się, że w razie niewypłacalności biura podróży koszty zakupionej wycieczki zostaną w całości zwrócone.

Wykup ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z wyjazdu

Nieoczekiwane wydarzenia losowe mogą przytrafić się każdemu. W przypadku rezygnacji klienta z zakupionej już wycieczki, biura podróży nie mają obowiązku zwracania całości poniesionych kosztów. Wszystko zależy od biura. Niektóre z nich uzależniają wysokość zwróconej sumy od terminu rezygnacji, oddają jedynie część pieniędzy lub wcale.

Warto więc wykupić dodatkowe ubezpieczenie od rezygnacji z podróży, zwłaszcza gdy nasza praca zawodowa powoduje częste zmiany planów. Na rynku dostępne są różne warianty ubezpieczeń, które uchronią nas przed utratą pieniędzy.

Przeczytaj dokładnie umowę

Aby nie narazić się na przykre niespodzianki, należy także dokładnie czytać umowę, którą podpisujemy z biurem podróży. Może ona np. zawierać zapis, w którym touroperator ma prawo żądać dopłaty do początkowej ceny wycieczki. Wzrost ten związany jest najczęściej z wahaniem kursów walut, cenami transportu i podatków, opłatami urzędowymi, lotniskowymi czy przeładunkowymi.

Warto być jednak przygotowanym na taką okoliczność i zwracać uwagę na podobne zapisy, również te zawarte w tzw. warunkach uczestnictwa. W przypadku niejasności należy pytać o szczegóły, a kiedy zapisy umowy budzą nasze wątpliwości, warto poszukać innego organizatora imprezy.

Zobacz też: Szczepienia, ubezpieczenie i higiena – poradnik przed wyjazdem w tropiki

Źródło: materiały prasowe Travelplanet/mn