Samochód przed tobą gwałtownie zahamował, a ty zagapiłaś się i... trach. Uszkodziłaś jego zderzak. Co teraz zrobić?

Niezależnie od tego, czy jesteś sprawcą czy poszkodowaną, musicie – ty i drugi kierowca – spisać oświadczenia o winie. Dobrze, gdy któreś z was ma gotowy wzór takiego dokumentu (można go znaleźć np. na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych). Jeśli nie – musicie sporządzić je sami.

WIDEO

player placeholder

Oświadczenie po wypadku samochodowym powinno zawierać m.in.:

  • wasze dane
  • wskazanie kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym
  • numer rejestracyjny samochodu
  • numer polisy i datę jej zawarcia
  • nazwę i adres ubezpieczyciela

W oświadczeniu po wypadku samochodowym trzeba także opisać, jak doszło do kolizji i co zostało uszkodzone. Dobrze jest zamieścić rysunek obrazujący moment zderzenia – w jakich kierunkach poruszały się samochody, jakie było ich położenie w chwili wypadku, znaki drogowe.

Jeśli są świadkowie wypadku, warto zanotować ich dane, bo mogą się później przydać. Można też zrobić (i potem dołączyć) zdjęcia.

Zobacz także:

Zobacz, jak napisać oświadczenie po wypadku samochodowym:

OŚWIADCZENIE O SPOWODOWANIU KOLIZJI

Ja ........................................... zamieszkały w ............................legitymujący się dowodem osobistym ................... kierując pojazdem ............... nr rej............... doprowadziłem w dniu .............. do kolizji (podać przyczynę) z pojazdem .................................. nr rej. ........................, prowadzonym przez ........................... zamieszkałego w ........................ Do zdarzenia doszło w........................................................................................,.
Posiadam prawo jazdy kat. ........ wydane przez .................................. w ....................................
Jestem ubezpieczony w ....................................., również w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia auto casco i posiadam polisę nr .....................................................................

................................................................
(Czytelne podpisy uczestników kolizji)

Uwaga! Oświadczenie o winie musi być podpisane przez obu kierowców.

Inne porady prawne i finansowe znajdziesz na naszym forum.

Sprawdź też kolejne porady związane ze szkodami:

Kto zapłaci za zniszczone ogrodzenie?
Czy warto ubezpieczyć torebkę?
Jak odzyskać zgubione klucze?
Na podstawie artykułu z magazynu Przyjaciółka