Mobbing - reaguj
Mobbing to zjawisko, o którym należy uświadamiać społeczeństwo. Charakteryzuje się bezzasadnym, długotrwałym i powtarzającym się dręczeniem pracownika. Mobbing wpływa nie tylko na psychikę pracownika, często osoba prześladowana poddawana jest społecznej i ekonomicznej przemocy.

- Bartłomiej Perczak
Czy zawsze mamy do czynienia z mobbingiem?
Zanim osądzimy sytuację, warto uważniej przyjrzeć się problemowi. Przede wszystkim ludzie, których trapią problemy, często ulegają zjawisku fałszywej powszechności. Zawsze, kiedy szef krytykuje, zleca dodatkowe zadania zmuszające do pozostania w pracy po godzinach, zauważa to głównie osoba bezpośrednio związana z tą sytuacją. Jeśli jednak coś takiego przytrafiłoby się któremuś z współpracowników, nie każdy o tym by wiedział. Często prowadzi to do przekonania (niekiedy fałszywego), że takie sytuacje zdarzają się tylko nam. Oczywiście nie może to dotyczyć twardych, tzn. niepodlegających ocenie sytuacji.
Mobbing- przykładowe sytuacje
Mobbing to nie tylko zastraszanie pracownika. Narzucanie zbyt wielu obowiązków, niesprawiedliwa krytyka, oskarżenia o niepopełnione błędy przywłaszczanie efektów czyjejś pracy to „sytuacje mobbibgowe”. Jeśli szef często zarzuca niekompetencję, nieuczciwość, niską wydajność czy szantażuje zwolnieniem, pracownik może zareagować i oskarżyć szefa o mobbing.
Polecamy: Wypalenie zawodowe
Wywiad ze współpracownikami
Aby uniknąć fałszywej subiektywnej oceny stanu rzeczy, warto zapytać o zdanie innych – ludzi, którzy na całą sytuację patrzą z boku. Taka informacja ze źródła, które uznajemy za obiektywne, może się okazać kluczowa dla naszego spojrzenia na relacje z ludźmi. Być może okaże się, że w podobny sposób traktowani są inni pracownicy.
Rozmowa z szefem
Nie byłaby także od rzeczy próba podjęcia rozmowy z szefem na temat wzajemnych stosunków. Być może wzajemne wyjaśnienia pozwolą na ustalenie reguł dalszej współpracy w taki sposób, który będzie do przyjęcia dla obu stron. Oczywiście taka rozmowa nie będzie łatwa, ani jej podjęcie, ani też przeprowadzenie.
Jeśli nadal mamy przekonanie, że dotyka nas mobbing, powinniśmy udać się o poradę do prawnika. Warto także skorzystać z pomocy Krajowego Stowarzyszenia Antymobbingowego. Można skontaktować się z nim telefonicznie, mailowa lub droga pocztową.
Polecamy: Stresująca władza