Co jakiś czas podsyłamy wam nowości wydawnicze, które, naszym zdaniem, warto poznać. Tym razem jednak postanowiłyśmy zaprezentować, jakie książki są nasze ukochane i które możemy czytać w nieskończoność. Jesteśmy ciekawe, czy macie podobne typy.
Niestety nie było nam łatwo wybrać po jednej ulubionej powieści, każda z nas ma ich co najmniej kilka. Musiałyśmy jednak jakoś się ograniczyć i wybrać te najlepsze z najlepszych. Sprawdźcie, co najchętniej czytamy!
A jakie są wasze ulubione powieści?
Polecamy również:
John Steinbeck - "Tortilla Flat"
Jedna z tych książek, które doprowadzają do łez - ze śmiechu. Przedstawia realia kalifornijskiego miasteczka po I wojnie światowej z punktu widzenia lokalnych menelików. Pełna absurdalnych porównań tragikomedia. Uwielbiam!
Honore de Balzac - "Jaszczur"
Romantyczna nowelka Balzaka o fantastycznym zabarwieniu - jedna, wielka metafora. To czyste studium ludzkich zachowań, żądzy i pragnień. Rafael de Valentin i jego kurcząca się skóra jaszczura, która sprawia, że marzenia się spełniają...ale za wysoką cenę.
James Hogg - "Wyznania Usprawiedliwionego Grzesznika"
Tę książkę znalazłam kiedyś na strychu u Babci i do dzisiaj jest jedną z moich ulubionych. Mało znana, ale kultowa powiastka o 2 braciach i rozterkach związanych z życiem. Walka dobra ze złem i rozmowy z Diabłem :)
- Asia, redaktor Mody
Chimamanda Ngozi Adichie "Fioletowy Hibiskus"
Autorka w powieści podejmuje niezwykle ważne tematy - kwestię wychowywania dzieci, relacji ojciec-córka, tradycji, wiary i tolerancji. Książka skłania do refleksji. Bardzo.
Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"
Szkolna lektura, która czytałam zupełnie bez zainteresowania. Dopiero drugie podejście w trakcie studiów sprawiło, że doceniłam jej treść.
Mary E. Pearson "Przebudzenie Jenny Fox"
Przykład powieści, która sprawiła, że zaczęłam się zastanawiać nad przyszłością moich dzieci! Nieco science-fiction, ale kto wie co będzie za 100 lat? Gorąco polecam każdemu, kogo interesuje kwestia etyki we współczesnym świecie.
Jerzy Pilch "Moje pierwsze samobójstwo"
Lubię twórczość Jerzego Pilcha, więc ciężko wybrać mi tylko jedną książkę. Lubię go za poczucie humoru, język jakim się posługuje, dosadność przedstawiania świata i sposób patrzenia na niego - Gosia, redaktor działu Uroda.
Fiodor Dostojewski "Zbrodnia i kara"
To książka, którą czytałam z wypiekami na twarzy. Chyba żadna inna nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Rosyjska literatura z tamtych lat w ogóle jest godna polecenia - Gosia, redaktor działu Uroda.
Piotr Zychowicz "Obłęd 44"
Książka, którą powinien przeczytać każdy, który do tej pory jeszcze uważa, że Powstanie Warszawskie było potrzebne. Moim zdaniem to tytuł, który powinien pojawić się na liście szkolnych lektur - Gosia, redaktor działu Uroda.
Małgorzata Musierowicz "Kwiat kalafiora"
Pomimo że Małgorzata Musierowicz pisze książki dla nastolatek, seria "Jeżycjada" to cykl, który wywarł na mnie naprawdę silny wpływ. Pierwszy raz przeczytałam go chyba jako jedenastolatka, a następnie co jakiś czas powracałam do całej sagi. Ostatni raz odświeżyłam ją w zeszłym roku i pasjonowała mnie tak samo, jak za pierwszym razem. Może to dziecinne, ale...
Gabriela Zapolska "Kaśka Kariatyda"
Gabrielę Zapolską mogę zdecydowanie nazwać swoją ulubioną autorką - na temat jej powieści pisałam zresztą swoją pracę licencjacką. Już na przełomie XIX i XX wieku nie bała się poruszać kontrowersyjnych tematów, zdecydowanie wyprzedzając epokę, w której żyła. Odważyła się pisać o "kobiecych" sprawach, robiąc to po mistrzowsku! Szkoda, że szersze grono kojarzy Zapolską tylko z "Moralności Pani Dulskiej".
- Weronika, redaktor działów Dom i Przepisy
Margaret Mitchell "Przeminęło z wiatrem"
Czy istnieje kobieta, której byłyby obojętne losy Scarlett O'Hary? Długaśną powieść czytałam kilka razy, za każdym razem żałując, że już się skończyła... I raz kierowałam swoją sympatię ku delikatnemu Ashleyowi, innym razem uwielbiałam z kolei ognistego Retta.
Eva Hoffman, "Zagubione w przekładzie"
Doskonała pozycja z pogranicza językoznawstwa i psychologii, a przy tym pasjonująca powieść. Nastoletnia Eva przeprowadza się z rodzicami z Polski do USA, a tam nie umie odnaleźć się w obcej kulturze. Postanawia pisać pamiętnik, ale... właściwie nie wie, w jakim języku są jej myśli. Książka uzmysławia problemy społeczno-kulturowe emigrantów i ludzi dwujęzycznych.
Bolesław Prus, "Emancypantki"
Proza okresu pozytywizmu, w myśl epoki, stara się przedstawić realia świata - jego prawdziwe, ludzkie problemy. Chętnie czytam dzieła pisarzy tego okresu, ale szczególnie Prusa. Opasła powieść "Emancypantki" pokazuje, jak wówczas kobiety próbowały przebić się w męskim świecie, w jakich rolach się odnajdywały i z jakimi problemami walczyły. Ich życie całkowicie różniło się od naszego, ale... czy to nie dzięki nim i ich uporowi w walce o równouprawnienie możemy dziś robić tak wiele?
Sue Monk Kidd, "Czarne skrzydła"
XIX-wieczna Ameryka, w której jedyną słuszną rasą są biali, a czarnych traktuje się jak rzeczy, "przedmioty ruchome", które można np. sprzedać lub... podarować w prezencie urodzinowym. Co stanie się jednak w sytuacji, gdy taki "prezent" stanie się najlepszym, a właściwie jedynym przyjacielem swojej pani? Książka porusza wiele wątków, w tym problem niewolnictwa, walkę o równouprawnienie kobiet, trudną miłość, przyjaźń. Ten wielowymiarowy obraz Ameryki XIX wieku polecam dosłownie każdemu!
Markus Zusak - "Złodziejka książek"
Ta książka pochłonęła mnie bez reszty. Napisać o traumie w sposób tak przystępny, że tak naprawdę nie odczuwa się tragizmu w jego czystej postaci, to nie lada sztuka. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z powieścią, w której narratorem jest... Śmierć. Od lat polecam tę książkę każdemu!
Charlotte Bronte - "Jane Eyre"
Jestem absolutną maniaczką autobiografizmu w powieści i uwielbiam czytać książki, które okazują się być sfabularyzowaną biografią. Mam wtedy wrażenie, że w specyficzny sposób dotykam historii samego autora. "Dziwne losy Jane Eyre" są niezwykłym i błyskotliwym zapisem życia pisarki, czasów wiktoriańskich oraz walki kobiety o niezależność.
Cezary Łazarewicz - "Sześć pięter luskusu"
Zawsze ciekawił mnie budynek znajdujący się przy skrzyżowaniu z ulicą Chmielną w Warszawie, zresztą takich zagadkowych miejsc jest sporo na mapie stolicy. Historia prawdziwego imperium Jabłkowskich to opowieść niczym z "Lalki" Bolesława Prusa. To podróż przez ubiegłe stulecie - od narodzin kapitalizmu, poprzez odebranie kamienicy przez komunistów, aż po trwającą do dziś walkę o odzyskanie utraconego majątku. Polecam!
Joseph Heller, "Paragraf 22"
Pełna czarnego humoru powieść, bezlitośnie obnażająca bezsensowność wojny i absurdy rządzące społeczeństwem. Główny bohater Yossarian, amerykański bombardier stacjonujący we Włoszech, próbuje za wszelką cenę chce uniknąć dalszej służby na froncie. Aby to zrobić, musi zdobyć zaświadczenie o swojej niepoczytalności. Jest tylko jeden problem: tytułowy paragraf 22. Jeśli niepoczytalny żołnierz troszczy się o własne życie próbując uniknąć służby, oznacza to, że nie jest niepoczytalny...
- Marta, redaktor działu ZdrowieKarol Olgierd Borchardt, "Znaczy Kapitan"
Dawno temu żył sobie w Wilnie chłopiec, który za wszelką cenę chciał zostać... Indianinem. Gdy jednak zrozumiał że to niemożliwe, w ramach kompromisu postanowił zadowolić się skromnym marynarzem. Tym chłopcem był Karol Olgierd Borchardt. W "Znaczy Kapitanie" autor opisuje 37 historii z czasów swojej służby w przedwojennej marynarce wojennej. Wspomina swoje morskie przygody, a także historie przyjaciół i tytułowego Znaczy Kapitana, które składają się na wspaniałą opowieść o odwadze, przyjaźni, lojalności i spełnianiu marzeniach.
- Marta, redaktor działu ZdrowieCarlos Ruiz Zafon - "Cień wiatru"
10-letni Daniel zostaje zaprowadzony przez swojego ojca do niezwykłego miejsca w sercu Barcelony, które znane jest jak Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodne z tradycją chłopiec spośród tysięcy woluminów ma wybrać książkę swoje życia.... Wtedy właśnie rozpoczęła się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która wciąga bez reszty.
- Karolina, redaktor działu podróżeMario Vargas Llosa - "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki"
Ta książka uświadomiła mi, że istnieje bezgraniczna miłość... Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki to historia toksycznej i perwersyjnej miłości, która nadaje życiu sens, a jednocześnie bezwzględnie je odbiera. Nie będziecie mogły się od niej oderwać!
- Karolina, redaktor działu podróże