Louisa Young "Kochanie, chcę ci powiedzieć"

Miłość rozdarta przez wojnę. Wojna pokonana przez miłość.
/ 02.08.2007 08:52

Miłość rozdarta przez wojnę. Wojna pokonana przez miłość.

Książka Louisy Young jest poruszającą opowieścią o czasachpierwszej wojny światowej. Akcja toczy się między Ypres, Amiens, Londynem, Paryżem, Lancashire i Kentem, opowiadając zarówno o doświadczeniach kobiet pozostawionych w domu, jak i mężczyzn walczących na froncie.

To doskonałe zestawienie scen wojennych z osobistymi i niezwykle intymnymi: samotnością pięknej kobiety, której mąż walczy za morzem, odsuwając się od niej stopniowo z powodu swoich koszmarnych przeżyć; tęsknotą młodej dziewczyny z dobrego domu, która walczy o prawo do miłości i małżeństwa z ukochanym niższego stanu wbrew woli rodziny. A przede wszystkim jest to opowieść, która traktuje straszliwe lata 1914-1918 z wielką wrażliwością, ośmielając się zadać pytanie, czy aby ci, którzy zginęli, nie są większymi szczęściarzami od tych, którzy przeżyli - tylko po o, by rozpocząć najtrudniejszą z walk.

O książce napisali:

Autorce wspaniale udało się uchwycić etos pierwszej wojny światowej: olbrzymią przepaść między niewypowiedzianym horrorem okopów na froncie a ciężką pracą przerażonych tym, co się dzieje, ludzi pozostawionych w domu. Young w doskonały i przekonujący sposób opisuje też miłość. Ta powieść to prawdziwy triumf.

Elizabeth Jane Howard

Prawdziwym sercem tej powieści są nieodparcie uroczy i odważni bohjaterowie: pełni pasji, ambitni, o mocnych charakterach. Dzieje ich życia, przemienione - dosłownie i w przeności - przez pierwszą wojnę światową, tworzą pełną napięcia i czułości powieść. Byłam nią pochłonięta, oczarowana.

Margot Livesey

To jedna z tych książek, która nigdy cię nie opuści. Poruszyła mnie tak, że chciałam trzymać ją tuż przy sercu, jakbym w ten sposób mogła ukoić każdą z jej postaci. Wielu pisarzy próbuje przedstawić rzucany przez wojnę cień, ale niewielu naprawdę się to udaje. Ta opowieść o ludzkich losach rozdartych przez horror Wielkiej Wojny udowadnia, że Louisa Young jest jednym z tych pisarzy.

Jacqueline Winspear, autorka bestsellerowej serii książek detektywistycznych o Maisie Dobbs, byłej pielęgniarce z czasów I wojny światowej, która została detektywem.

 

Louisa Young urodziła się w Londynie w rodzinie pisarzy, żeglarzy, rzeźbiarzy, polityków i poetów. Jej powieści przetłumaczono na trzydzieści sześć języków. Pod pseudonimem pisuje też książki dla dzieci.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)