Marek Rybarczyk "Elżbieta II" fot. materiały prasowe

Królowa Elżbieta II obchodzi szafirowy jubileusz - 65 lat na tronie

Kim jest kobieta, która stała się jedną z najsłynniejszych arystokratek stulecia? Zobaczcie, czego nie wiecie o 90-latce, która 6 lutego obchodzi 65-lecie koronacji.
Edyta Liebert / 06.02.2017 11:45
Marek Rybarczyk "Elżbieta II" fot. materiały prasowe

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi "szafirowy jubileusz". Jest pierwszym w historii Wielkiej Brytanii monarchą, który zasiada na tronie 65 lat. W  Londynie zagrzmią okolicznościowe salwy honorowe, a planowane uroczystości będą raczej skromne, w porównaniu do 90. rocznicy urodzin. Z tej okazji przypominamy wam kilka faktów i ciekawostek z życia brytyjskiej monarchini.

Córka Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon była 3. w kolejce do tronu, jednak kiedy miała 10 lat zmarł jej ukochany dziadek, król Jerzy V. Na tronie zasiadł stryj Edward VIII, który abdykował po niespełna roku swoich rządów, przez co księżniczka Elżbieta została oficjalnym następcą tronu po swoim ojcu. Jeśli chcecie zapoznać się bliżej z historią objęcia tronu przez młodziutką Elżbietę, zachęcamy do obejrzenia serialu "The Crown", który w ocenzurowany sposób prezentuje małżeńskie konflikty i dworskie spory.

Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku po nagłej śmierci swojego ojca Jerzego VI. Jest najdłużej panującą brytyjską królową w historii, po tym jak w 2015 roku pobiła dotychczasowy rekord królowej Wiktorii (63 lata). A czy wiecie, że...

  • Majątek Królowej Elżbiety II szacuje się na 330 milionów funtów, a monarchini nie jest wcale najbogatszą Brytyjką i jest dopiero na 285. miejscu?
  • Elżbieta II nigdy nie skończyła studiów? Brak wykształcenia był jej kompleksem
  • Jest osobą skrajnie oszczędną, i to do tego stopnia, że starannie rozpakowuje prezenty bożonarodzeniowe, by zachować papier na następny rok i móc go wykorzystać?
  • Jako dziecko modliła się o to, by mieć brata, który uchroniłby ją przed przyjęciem korony?
  • Kocha psy i konie?

Elżbieta II kończy 21 kwietnia 2017 roku 91 lat, które obfitowały w zaskakujące wydarzenia. W końcu to królowa! Chociaż... nie chciała nią być. Przynajmniej nie wtedy, gdy chciała poświęcić się roli żony i matki. Wolała stać na uboczu, ale tytuł królowej wzniecił w niej monarsze pragnienia i dążenia do poświecenia się tej jednej roli.

Lubi sobie strzelić kielicha. Według kuzynki Margaret Rhodes każdego dnia pije kieliszek ginu i dubbonet z cytryną i lodem, do obiadu - trochę wina, a wieczorem - wytrawne martini lub kieliszek szampana. Oficjalne statystyki brytyjskiej służby zdrowia uznają, że to około sześciu porcji alkoholu.

 

Dużo ciekawostek znajdziecie w książce Marka Rybarczyka, "Elżbieta II. O czym nie mówi Wam królowa?". To pozycja bardzo niesztampowa! Doświadczony autor, były dziennikarz BBC i korespondent w Londynie, Marek Rybarczyk, z werwą i polotem rysuje pełen niuansów portret jednej z najbardziej znanych, a jednocześnie skrytych postaci współczesnej historii. Kobiety uwielbianej przez miliony Brytyjczyków i znanej na całym świecie. Władczyni, która stała się symbolem wielkiego niegdyś imperium i która żelazną ręką wprowadziła w XXI wiek ród Windsorów, pokonując liczne wewnętrzne i medialne burze.

Młodziutka, 27-letnia Elżbieta głęboko przeżyła koronację w 1953 r. Część biografów twierdzi, że królowa uznała namaszczenie świętymi olejami za czynność niemal mistyczną. Od tego momentu uważała swoją misję na tronie za niemal świętą i chce panować do końca życia.

Brytyjczycy kochają swoją królową. Mimo wyjątkowego 65. jubileuszu w Wielkiej Brytanii nie zaplanowano hucznych obchodów. Królowa spędzi ten dzień w swojej prywatnej posiadłości w Sandringham w hrabstwie Norfolk. Nie zaplanowano żadnych oficjalnych wystąpień.

 

Queen Elizabeth II, on Monday set a new reformed as the first British Monarch to reach her Sapphire jubilee, with 65years on the throne. - Queen Elizabeth II is the world's longest reigning sovereign. Now 90years old, she rose to the throne in 1952 at the age of 25 upon premature death of her father, King George VI. - - Despite her reluctance to celebrate publicly, the occasion will be marked in Britain. At the Tower of London in the capital Green Park and all around the Kingdom, gun salutes will be fired in tribute. - - Sapphire is the 65th anniversary gemstone and a photograph has been reissued of the sovereign wearing a suite of sapphire jewellery given to her by her father as a wedding gift in 1947. - #blueprintafric #queen #queenelizabeth #britain #reign

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Blueprint afric (@blueprint_afric)

Korzystałam z: Marek Rybarczyk, O czym nie mówi nam królowa?, Warszawa 2016

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/13.04.2016 17:21
ja też się nie mogę doczekać, aż będę miała okazję książkę przeczytać. Bardzo lubię biografie, a postać Elżbiety II mocno mnie intryguje i ciekawi.
/10.04.2016 15:40
Zapowiada się naprawdę świetnie. Bardzo lubię biografie. Królową Elżbietę bardzo cenię i podziwiam, dlatego chętnie sięgnę po tę książkę. Ale już teraz muszę powiedzieć, że jestem bardzo zaintrygowana. Bo myślałam, że to jest kobieta bez wad i bez słabości.