Szczęśliwe i pechowe liczby w feng shui

Jakie liczby są szczęśliwe, a których należy się obawiać, bo przynoszą pecha? Tłumaczymy, co na to feng shui!
/ 15.04.2009 11:42

szczęśliwe liczby

fot. Fotolia

Jak wynika z samego feng shui, liczby mają ogromny wpływ na naszą karierę oraz sukces w biznesie. Są czymś więcej niż tylko zwykłymi znakami, w każdej z nich tkwią określone właściwości, które mogą być dla nas dobre lub złe.

Chińczycy szczególną wagę przywiązują do numeru telefonu, adresu, rejestracji samochodu oraz numeru konta. Nie dopuszczają, aby znalazły się w nich liczby pechowe z punktu widzenia feng shui.

Szczęśliwe liczby

W Chinach za bardzo szczęśliwą uważa się liczbę 8. Po chińsku brzmi ona jak „bogactwo, rozkwit, wzrost”. Już samo znaczenie wiele nam mówi - 8 to liczba dostatku i bogactwa. W Hongkongu najwięksi biznesmeni za duże pieniądze uzyskali przywilej oznaczania swych samochodów wyłącznie liczbą 8 (szczególnie numery rejestracji). Ale tak naprawdę wszyscy Chińczycy chcieliby mieć liczbę 8 we wszystkich możliwych numerach, wierzą oni w jej magiczną moc, jest to bowiem liczba, która przynosi szczęście w sprawach finansowych. Idealnie jest, gdy numer (rejestracji samochodu, konta, domu itp.) zaczyna się od liczby 6, 7, 8 lub 9, wówczas szczęście jest podwójne.

Poza ósemką do szczęśliwych liczb zalicza się 1, 6 i 9. Ale najdoskonalsza wśród tych liczb jest 9, ponieważ symbolizuje uznanie i szacunek. Po chińsku brzmi jak "długowieczność”.

Pechowe liczby

Za najbardziej pechową uważa się liczbę 4, ponieważ brzmi jak „śmierć”. Można osłabić negatywne działanie tej liczby poprzez zakreślenie jej w kółko. Liczby występujące razem: 2 i 5 oraz 2 i 3 również uważa się za pechowe. W przeciwieństwie do nas, 13 dla Chińczyków nie jest pechowa, a jest nią liczba 14. Powinno się również unikać liczby 24, która w przetłumaczeniu znaczy „łatwo pojawiająca się śmierć”, 74 - "pewna śmierć". Ale gorsze brzmienie ma liczba 174 – „wszyscy razem umierają”.

Widzimy więc, że liczby są czymś więcej niż tylko zwykłymi znakami, w każdej tkwią określone właściwości.

Symboliczne znaczenie liczb wg feng shui

Liczba 1 - symbolizuje jedność samą w sobie. W feng shui kojarzona jest z sektorem drogi życia i powołania. W naszej kulturze symbolizuje ona Stwórcę – Boga Jedynego.

Liczba 2 – symbolizuje wspólnotę. Kojarzona jest z sektorem partnerstwa, związków, ponieważ z niej rodzi się para.

Liczba 3 – symbolizuje pomoc i potomstwo. Kojarzona z sektorem zdrowia i naszego początku.

Liczba 4 – nie jest lubiana w Chinach. Uważana jest za najbardziej pechową, ze względu na swoje brzmienie - śmierć. Czwórka w dacie urodzenia nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ w tym wypadku liczy się suma wszystkich liczb np.: 24.04.1977 - pojawiają się 2 czwórki ale po z sumowaniu ogólna liczba to 7.

Liczba 5 – symbolizuje harmonię. Z punktu widzenia feng shui to szczęśliwa liczba, ponieważ opisuje ona pełny cykl pięciu żywiołów (drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody). Daje ona mnóstwo możliwości.

Liczba 6 – wszystkie drogi stoją przed nami otworem, symbolizuje zdrowie i sukces. Po chińsku brzmi jak „ruch” lub "toczyć się dalej". Dlatego w jej symbolice jest wiele możliwości. Szóstkę uważa się za harmonijną liczbę, która wpiera komunikatywność, kontakty i przyjaźnie.

Polecamy: Kolory w feng shui

Liczba 7 – to nadzwyczajna liczba. W Chinach brzmi podobnie do słowa „pewny” uważa się ją wręcz za świętą liczbę. Przyporządkowuje się ją tam kobietom.

Liczba 8 – liczba dostatku i bogactwa. Po chiński brzmi jak „pomyślny rozwój, rozkwit”. W Chinach im więcej ósemek w numerze rejestracyjnym samochodu tym lepiej. Za taki numer w Hongkongu trzeba zapłacić ciężkie pieniądze urzędnikom. Zawieszona przy wejściu wpływa bardzo korzystnie również na gości.

Liczba 9 - symbolizuje uznanie, szacunek, nieskończoność. Po chińsku brzmi „długowieczność”. To liczba, która niesie błogosławieństwo. Dziewiątka zamyka szereg liczb od 1 do 9, stąd to liczba doskonałości.

W Chinach ludzie biznesu, którzy kierują się zasadami feng shui, są bardzo drobiazgowi, jeśli chodzi o liczby. Dlatego też większość chińskich banków pozwala swoim klientom na zmianę numeru w koncie bankowym, jeśli wygenerowany numer im nie odpowiada. Musimy mieć świadomość, że liczby to coś więcej niż tylko tabliczka mnożenia. One mogą nam pomagać w lepszym zrozumieniu otaczającego nas świata.

Zobacz także: Feng shui dla związku