Przedpokój i łazienka w duchu feng shui

Przedpokój i łazienka w duchu feng shui
Jak mówi słynne przysłowie „pierwsze wrażenie jest najważniejsze”. Przedpokój odgrywa szczególną rolę, zazwyczaj jest to pierwsze pomieszczenie jakie widzimy wchodząc do mieszkania. W tym pomieszczeniu spotykają się energie różnych ludzi.
/ 20.04.2009 14:10
Przedpokój i łazienka w duchu feng shui

Przedpokój to pomieszczenie, które nie ma zazwyczaj okien ani dostępu do światła dziennego, dlatego powinno być dobrze oświetlone. By nadać odpowiedni klimat, ściany można ozdobić przyjaznymi kolorami – najlepiej jasnymi. Sprawdzają się tu wszelkie odcienie koloru piaskowego, szarości po błękity.

Lustra w przedpokoju uważane są za bardzo ważny element jego wystroju. W dzisiejszych czasach chyba nikt nie wyobraża sobie tego pomieszczenia bez luster. Ale jest kilka ważnych zaleceń, gdy nie powinno ono wisieć w przedpokoju. Stosując lustra musimy mieć świadomość jego działania - wszystko co zmierza w jego kierunku zostaje odbite w tym samym lub innym kierunku. Stąd nie zaleca się wieszania lustra naprzeciwko drzwi wejściowych, ponieważ wyrzuca ono z domu energię chi i odbija wszystkie możliwości (dobre i złe), które do niego napływają. Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest, gdy lustro odbija drzwi do toalety. Dla dobrego feng shui domu bardzo ważne jest to, co odbija się w lustrze. Wymiary luster też nie zostają bez znaczenia - najlepiej gdy nie ucinają sylwetki domownika. To wszystko nie oznacza, że nie powinno się wieszać luster w mieszkaniu. Jednak czyńmy to z wyczuciem, uwzględniając miejsce i wymiary pomieszczenia w jakim chcemy je zastosować.

Drugim ważnym elementem wystroju wnętrz w mieszkaniu jest szafa. W przedpokoju często umieszczamy potężne szafy, które blokują dopływ energii chi. Jej narożniki i kanty celują wtedy we wchodzącego przez drzwi frontowe, dlatego w takiej sytuacji należy przesunąć szafę (w miarę możliwości).

Innym często spotykanym rozwiązaniem w naszych domach jest tuż za drzwiami wejściowymi wieszak, na którym wiszą w nieładzie okrycia wierzchnie, a obok stoi mnóstwo obuwia - takie nagromadzenie rzeczy sprzyja zastojowi chi. Środkiem zaradczym jest przesunięcie wieszaka i zakup odpowiedniej szafki na buty.

Zadbajmy o to, aby w tym pomieszczeniu każda rzecz miała swoje miejsce np.: klucze na haczyku lub w drzwiach. Tak jak w pozostałych pomieszczeniach całego domu, tak i tu powinien panować zawsze porządek, dzięki niemu zaoszczędzimy wiele czasu.

Pomieszczenia, które sprawiają najwięcej problemów - łazienka i WC

Z punktu klasycznego feng shui łazienka i WC stanowią w domu sfery sprawiające najwięcej problemów, ponieważ toaleta jest „dziurą” w domu, przez którą ucieka energia chi. Dlatego też jedną z podstawowych zasad feng shui jest zamykanie klapy do sedesu, przez który wraz z energią odpływa nasze bogactwo.

Bardzo ważne jest umiejscowienie toalety w mieszkaniu. Jeśli znajduje się blisko drzwi wejściowych, większa część pozytywnej energii jest „wypłukiwana”. W takim przypadku warto powiesić na zewnętrznej stronie drzwi od toalety kryształ, który zneutralizuje działanie toalety i podniesie poziom chi. Dobrym rozwiązaniem będzie również zawieszenie w toalecie dużego lustra, które optycznie powiększy tą ciasną przestrzeń.

Jeśli to możliwe, toaleta i łazienka powinny być oddzielnie. Obydwa pomieszczenia powinny mieć dobre oświetlenie i wentylację. Kolory zalecane to jasne pastele (beż, oliwka, pomarańcz). W przypadku, gdy prysznic/wanna i zlewy oraz sedes są razem – ważne jest, aby nasze spojrzenie po wejściu do łazienki nie padało od razu na sedes. W tym przypadku można go przysłonić wieszakiem na ręczniki. Toaleta z przyczyn oczywistych nie powinna też znajdować się w okolicy jadalni, kuchni, salonu ani sypialni. Tak naprawdę wszystkie te rzeczy powinniśmy uwzględnić przy projekcie i budowie domu.

Najkorzystniejszym miejscem dla łazienki i toalety jest wschód lub południowy-wschód od środka mieszkania. Najlepiej, gdy meble są wykonane głównie z materiałów yang, czyli z chromu lub szkła. Wspierają one energię i zapobiegają stagnacji. Unikajmy sztucznych materiałów – dywaników, zasłon prysznicowych. Ruch takich materiałów oddziałuje niekorzystnie na przepływ energii w pomieszczeniu. Jeśli nie możemy się bez nich obejść, wybierzmy materiały wykonane z materiałów naturalnych. Praktycy feng shui nie zalecają umieszczania w tym pomieszczeniu wszelkich symboli szczęścia, ponieważ mogą one mieć odwrotne działanie i zamiast pomagać to mogą przysporzyć nam więcej problemów.

Niestety czy nam się to podoba czy nie, toaleta zawsze będzie źródłem złego feng shui, dlatego nie ma sensu jej nadmierne przyozdabianie. Między innymi z tego powodu w dawnych chińskich domach bardzo rzadko kiedyś spotykało się toaletę. Jej miejsce znajdowało się poza domem.

Redakcja poleca

REKLAMA