Pochwiak jedwabnikowy (Volvariella bombycina)

Rzadki, bardzo ładny grzyb blaszkowy. Groźny pasożyt drzew i saprofit.
/ 07.06.2010 11:30

Wygląd

Pochwiaki, jak wskazuje nazwa, wyrastają ze skórzastej pochwy. Początkowo mają kształt jajowatego pąka, a gdy osłona pęknie pojawia się biały lub kremowy kapelusz. Jego skórka jest delikatnie kłaczkowata, jakby owłosiona. Kapelusz dorasta do 20 cm średnicy. Hymenofor blaszkowaty, blaszki początkowo białe a potem mięsno różowe.Trzon dość gruby, biały, pełny w środku i kruchy. Dobrze widoczne brązowiejące resztki pochwy u podstawy trzonu. Miąższ dość cienki, biały, o zapachu i smaku rzodkiewki.

Zobacz listę grzybów chronionych

Z powodu zapachu często wokół owocników krąży rój muszek. Jest jadalny, ale z powodu niezbyt przyjemnego zapachu i cienkiego miąższu nie polecany do konsumpcji.

Występowanie

 Pochwiaki wyrastają od sierpnia do października na żywych i martwych pniach oraz korzeniach drzew liściastych. Często pojawiają się w pęknięciach kory i dziuplach.

Pochwiak jedwabnikowy znajduje się na Czerwonej Liście Grzybów Wielkoowocnikowych, która zaleca ochronę jego stanowisk. Ma bardzo charakterystyczny wygląd i trudno go pomylić z innym gatunkiem