Nieważne, czy wybierzemy leciutkie baleriny lub buty sportowe, czy też eleganckie buty na obcasie musimy pamiętać, by były wygodne i dopasowane do naszych potrzeb

Odpowiednie buty do tańca – jak wybrać?

Jeśli chcemy zacząć przygodę z tańcem, lub już spróbowaliśmy i bardzo nam się spodobało, warto zadbać o dodatki i akcesoria, które z pewnością umilą nam chwile spędzone na parkiecie. Zacznijmy więc od najważniejszej rzeczy, czyli od wygodnych butów. Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego obuwia do tańca?
/ 23.06.2011 13:24
Nieważne, czy wybierzemy leciutkie baleriny lub buty sportowe, czy też eleganckie buty na obcasie musimy pamiętać, by były wygodne i dopasowane do naszych potrzeb

Wygoda dla stopy podczas intensywnego treningu to bardzo ważna kwestia, której nie można zaniedbywać. Obtarcia i uciski mogą popsuć nawet najprzyjemniejszy trening. Czy wybór odpowiednich butów do tańca jest trudny? Okazuje się, że nie, gdyż na rynku jest wielu producentów obuwia tanecznego, co umożliwia nam dobór najlepszego modelu do indywidualnych preferencji. Pamiętajmy więc, że niezależnie od tego, czy trening będzie trwał 30 minut czy dwie godziny, nasze stopy potrzebują komfortu i swobody.

Nieważne, czy wybierzemy leciutkie baleriny lub buty sportowe, czy też eleganckie buty na obcasie musimy pamiętać, by były wygodne i dopasowane do naszych potrzeb. By w pełni cieszyć się tańcem i kontrolować ruchy swoich nóg zadbajmy o to, aby czuły się wygodnie w każdych butach przeznaczonych do treningu tańca. Nie pozwólmy, aby niewygodne buty zepsuły nam piękną przygodę z tańcem!

Jeśli już wybraliśmy nasz ulubiony styl tańca, warto dobrać do niego odpowiednie buty. Jeśli preferujemy tańce standardowe lub latynoamerykańskie, powinniśmy zainteresować się butami wysokimi. Tego typu buty umożliwiają bezbłędnie wykonać poszczególne ruchy i skomplikowane figury. Buty do tańców w stylu latino mają zazwyczaj wyższe i węższe obcasy. Nie przesadzajmy jednak z wysokością obcasa. Wybierzmy odpowiednią wysokość do swoich preferencji, gdyż zbyt wysoki obcas szybko zmęczy nasze nogi.

Polecamy również: Początki na siłowni – na co uważać?

Wszystkie fasony butów są praktycznie dopuszczalne. Od satynowych szpilek na paski w kolorze złota, beżu, bordo czy czarnego, po pełne czółenka do tanga – wybór należy do nas. Oczywiście zawsze możemy poprosić o radę naszego instruktora, który z pewnością doradzi jaki fason buta będzie najodpowiedniejszy na początku treningu. Pamiętajmy jednak, że buty do tańca powinny być bardzo odporne na zerwania, pęknięcia i zarysowania.

W tańcu nowoczesnym, takim jak na przykład hip-hop liczy się przede wszystkim wygoda. Buty przeznaczone do tego typu tańca powinny mieć delikatną skórę, łatwo poddającą się zagięciom czy też oddychający materiał. W tańcu tym oczywiście króluje wolność koloru i fasonu, liczy się przede wszystkim wygodne wnętrze oraz podeszwa. Będąc przy temacie, warto powiedzieć kilka zdań na temat podeszwy.

Podeszwa to niezwykle ważny element obuwia przeznaczonego do tańca. Niestabilna stopa i brak zabezpieczenia kostek to dla wielu tancerzy zmora niejednej lekcji lub pokazu tanecznego, podczas którego doszło do kontuzji czy chociażby zachwiania. Jeśli chcemy uniknąć skręceń kostki czy innych urazów stopy, nie lekceważmy dobrej podeszwy i zabezpieczeń.

Warto przeczytać: Temat miesiąca – pakujemy się na wakacje!

Jeśli nasze stopy należą do wrażliwych, nie miejmy oporów z kupnem butów z ochroną kostek. Obecnie firmy proponują szeroki wybór fasonów takich butów, dzięki czemu wśród wielu modeli z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Mówiąc w skrócie, do najbezpieczniejszych butów do tańca nowoczesnego to buty z welurową lub skórzaną podeszwą, która będzie o niebo bardziej elastyczna niż w przypadku standardowych, codziennych butów.