Taniec podzielony jest na mnóstwo odmian, które często kryją się pod ciekawymi, choć mało zrozumiałymi nazwami

Najpopularniejsze zajęcia taneczne w klubach fitness – czym się charakteryzują?

Taniec od zawsze fascynował ludzi. Jeszcze przed setkami lat ludzie wierzyli, że taniec jest formą modlitwy lub kultu, że ma nadprzyrodzone moce. Dziś taniec to hobby i pasja, a także świetna forma ćwiczeń wspomagających walkę z nadwagą. Istnieje bardzo dużo najróżniejszych odmian tańca, a niekiedy połapanie się we wszystkich odmianach i stylach graniczy z cudem. Jak więc wybrać odpowiedni styl dla siebie? Poznajmy najpopularniejsze odmiany technik tanecznych.
/ 26.06.2011 14:39
Taniec podzielony jest na mnóstwo odmian, które często kryją się pod ciekawymi, choć mało zrozumiałymi nazwami

Taniec podzielony jest na mnóstwo odmian, które często kryją się pod ciekawymi, choć mało zrozumiałymi nazwami. Problem pojawia się wtedy, gdy jesteśmy zdecydowania zapisać się na zajęcia, ale stając przed drzwiami klubu tanecznego nie mamy pojęcia co wybrać. Co wybrać? Zajęcia podstawowe czy zaawansowane, te bardziej taneczne czy aerobowe? Czym w ogóle różnią się te zajęcia o dość dziwnych nazwach? Postaramy się wszystko wyjaśnić.

Zacznijmy jednak od początku, czyli od wyjaśnienia, czym w ogóle jest taniec. Jak już wspomnieliśmy, historia tańca sięga niemal do czasów powstania ludzkości. Pierwotnie taniec nie był rozrywką, a jedynie formą modlitwy i sposobem przekazywania emocji. Z biegiem czasu taniec stał się również narzędziem integracji i sposobem na okazywanie uczyć, takich jak radość, miłość, gniew czy smutek. Dziś każdy z nas inaczej interpretuje taniec. Dla jednych jest to forma rozrywki, sposób na odreagowanie stresu, dla innych zaś to całe życie, pasja i hobby.

Warto zauważyć, że taniec ma niezwykle wiele twarzy. Jak już wspominaliśmy, dla jednych może być formą wyrażania siebie, dla innych pasją, a jeszcze inni mogą traktować taniec jako formę religijną. Bardzo często taniec traktowany jest jako forma terapii lub dyscyplina sportu. Nas jednak najbardziej interesuje rozrywkowa forma tańca. Ta niezwykle ciekawa forma aktywności fizycznej w znacznym stopniu pomaga nam poprawić nie tylko samopoczucie i humor, ale i naszą kondycję i wygląd.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na rozpoczęcie zajęć tanecznych, stajemy przed ogromnym wyborem najróżniejszych odmian i styli. Możemy zacząć od lekcji prostych i podstawowych, ale jeśli czujemy się na siłach, możemy zapisać się na nieco bardziej zaawansowane zajęcia. Wśród ofert możemy znaleźć odmiany aerobowe, prowadzone przede wszystkim przez wykwalifikowanych instruktorów fitness oraz te typowo taneczne, które mają niewiele wspólnego z ćwiczeniami fitness, prowadzone przez nauczycieli tańca i tancerzy.

Jeśli udamy się do klubu fitness z pewnością natkniemy się na ofertę o nazwie Dance Aerobik. To jedna z najprostszych form zajęć i jednocześnie idealny początek dla osób, które chcą nauczyć się prostych kroków i niezbyt skomplikowanych układów. Dance Aerobik to swoiste połączenie najprostszych ruchów z takich odmian tańca jak samba, cha-cha, salsa, tango, rumba etc. W choreografii pojawiają się również tańce nowoczesne, takie jak hip-hop czy house.

Zobacz również: Temat miesiąca – pakujemy się na wakacje!

Jeśli Dance Aerobik to dla nas za mało, zawsze możemy wejść na wyższy poziom. Jeśli czekamy na większe wyzwania niż tylko podstawowe kroki, warto zapisać się na zajęcia Hip-Hop, Funky, Ragga, Zumba, Latino Dance, Sexy Aerobik, House Dance, Afro Dance etc. W tym przypadku trafimy na lekcje, na których nauczymy się określonego stylu. Na liście znajdziemy również takie odmiany jak Belly Dance, Salsa, Hip-Hop, New Style, House, Dancehall etc. Jeśli jednak nie wiemy co kryje się pod konkretnymi nazwami i boimy się zapisać na coś, o czym nie mamy zielonego pojęcia, poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych odmian.

Belly Dance – taniec brzucha…

Taniec brzucha to niezwykle ciekawy i zmysłowy styl tańca przeznaczony przede wszystkim dla pań, choć panowie na zajęciach też są mile widziani. Taniec brzucha przede wszystkim wysmukla sylwetkę w środkowej partii, uczy płynności ruchów, kokieterii i zmysłowości. Belly Dance buduje w kobiecie pewność siebie, kreuje samoakceptację i poprawia samoocenę. Ponadto taniec brzucha usprawnia mięśnie, kręgosłup i uczy właściwej postawy.

Hip-Hop – duża dawka pozytywnych emocji!

Hip-Hop jako styl taneczny powstał stosunkowo niedawno, bo na początku lat 90-tych. W Hip-Hopie znalazły się elementy takich odmian jak jazz, house czy funky. W tej odmianie tańca znalazło się mnóstwo rozmaitych ruchów, złożone choreografie, które mogą zawierać elementy dancehallu, tańców klasycznych czy lockingu. Zajęcia Hip-Hop niosą ze sobą niesamowitą dawkę pozytywnej energii, dlatego też jeśli szukamy mocnej dawki tanecznych wrażeń, warto zapisać się na te zajęcia. Jeśli zdecydujemy się na lekcje Hip-Hopu, z pewnością czeka nas ogromna dawka świetnej muzyki i wspaniała atmosfera.

Dancehall – jamajskie rytmy i klimat

Jamajka i styl Reggae to protoplaści odmiany tańca Dancehall. Ponadto Dancehall dał początek innym stylom, takim jak Ragga Jam etc. Z pewnością wiele osób zauważyło, że gra słów Dance i Hall to określenie to określenie dużego pomieszczenia przeznaczonego do tańca. To również określenie pomieszczenia, w którym odbywają się imprezy taneczne na Jamajce. Jeśli zapiszemy się na te zajęcia poczujemy atmosferę panującą na tej niewielkiej wyspie na Morzu Karaibskim. Poprzez energiczne i żywe kroki zajęcia dostarczą nam mnóstwo radości, emocji i satysfakcji.

House – taniec z ulicy?

House to kolejna odmiana tańca ukryta pod tajemniczą nazwą. Na pierwszy rzut oka ta odmiana tańca kojarzy się z domem. Czy to oznacza, że jest to taniec domowy? Nic bardziej mylnego. Otóż House to taniec uliczny, który powstał w latach 70-tych w klubach tanecznych. Zajęcia znacznie poprawią naszą koordynację ruchową i kondycję fizyczną. Muzyka house, towarzysząca zajęciom, z pewnością przeniesie nas do innego świata i zapewni niezapomniane doznania.

Warto zobaczyć: Płaski brzuch na 6, ale bez Weidera

Nieważne jaką odmianę wybierzemy. Czy będzie to spokojny taniec klasyczny, czy zwariowany Hip-Hop, z pewnością po każdych zajęciach będziemy z niecierpliwością czekali na następne. Jeśli nadal nie możemy się zdecydować, możemy przyjść na wybrane zajęcia i poobserwować jak bawią się uczniowie. Taniec to nie tylko świetna zabawa, to również trening, który poprawi naszą sprawność, koordynację i wytrzymałość.