Jeśli taniec traktujemy jako ćwiczenia na piękną sylwetkę, oprócz regularnych treningów niezbędna jest odpowiednia dieta

Jak zadbać o „taneczną dietę”?

Taniec to wspaniała zabawa, sport i świetny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. Jeśli jednak taniec traktujemy jako ćwiczenia na piękną sylwetkę, oprócz regularnych treningów niezbędna jest odpowiednia dieta. Jak więc dobrać odpowiednią dietę aby taniec stał się świetnym sposobem na cudowną sylwetkę?
/ 26.06.2011 09:55
Jeśli taniec traktujemy jako ćwiczenia na piękną sylwetkę, oprócz regularnych treningów niezbędna jest odpowiednia dieta

Każdy, kto choć raz spróbował tańca na profesjonalnym poziomie i wziął udział w treningach doskonale wie, jak wyczerpujące potrafią być zajęcia taneczne. Wyćwiczenie wszystkich, pozornie prostych figur do perfekcji kosztuje mnóstwo pracy i energii, dlatego też dostarczenie organizmowi optymalnej ilości energii i płynów podczas treningu jest niezwykle ważne. Nawet najwygodniejszy strój i najlepsze obuwie nic nam nie dadzą, jeśli nie będziemy mieć siły by ćwiczyć. A co powinno znajdować się w diecie tancerza?

Przede wszystkim węglowodany, zarówno proste jak i złożone. Rzecz jasna węglowodany proste to cukry zawarte w różnego rodzaju batonikach i słodkościach. Na krótką chwilę zjadając taki posiłek dodajemy organizmowi energii, ale tylko na krótką chwilę. Szybka dawka glukozy powoduje jednak równie szybki jej odpływ. W związku z powyższym przed dużym wysiłkiem lepiej dostarczyć organizmowi węglowodanów złożonych. Tego typu składniki znajdują się w makaronach, ryżu, produktach zbożowych, musli a także owocach i warzywach. Składniki te są niezbędne w każdej diecie sportowca, również w diecie tancerza.

Zobacz również: Okrągłe podstawki pod szklanki i kubki – jak uszyć?

Tłuszcz to kolejny składnik diety, który co ciekawe nie jest konieczny. Czemu? Otóż w wielu składnikach pokarmowych znajduje się już niezbędna dawka tłuszczu, która powinna wystarczyć, by uzupełnić zapotrzebowanie organizmu. Jeśli jednak to konieczne, warto do diety włączyć tłuszcze znajdujące się w roślinach i olejach roślinnych. Unikajmy jednak tłuszczy znajdujących się w ciężkich potrawach oraz przekąskach, takich jak chrupki etc.

Nie można zapomnieć o białku, które jest najważniejszym składnikiem pokarmowym tancerza. To białko pomaga budować i rozwijać tkankę mięśniową. Białko stanowi również dobry materiał energetyczny. Należy o tym pamiętać szczególnie podczas intensywnego, kilkugodzinnego treningu. Produkty białkowe zalecane w diecie tancerza to między innymi drób, cielęcina, ryby oraz chude sery. Nie bójmy się więc zjeść dużej porcji obiadu – z pewnością wszystko spalimy na treningu.

Nie możemy również zapominać o uzupełnianiu płynów w organizmie. Tancerz powinien wypijać około 1-2 szklanki wody przed treningiem. Nie można również zapominać o piciu w trakcie treningu, najlepiej co 10-15 minut. Musimy również uzupełnić płyny po treningu. Pamiętajmy, że podczas treningu wraz z potem nie ucieka jedynie woda. Nasz organizm wraz z potem traci niezbędne elektrolity, a woda nie jest w stanie ich w pełni zastąpić. Możemy to naprawić pijąć napoje izotoniczne. Przy wyborze napojów należy kierować się ilością cukru. Najlepiej przyswajalne są napoje o stężeniu cukru na poziomie od 6 do 8%.

Warto przeczytać: Prasowanie tkanin – jak dobrać temperaturę i technikę prasowania?