Jak dobrać kolory ścian w sypialni

Jak dobrać kolory ścian w sypialni

Kolory w feng shui odgrywają ważną rolę. Kolory powstają ze światła, a nazywa się je w feng shui – chi światła.W sypialni mają one duże znaczenie, ponieważ wpływają na nasz zdrowy i spokojny sen. Jaki zatem wybrać kolor ścian, dodatków do sypialni i czym się kierować?
/ 31.03.2009 15:07
Jak dobrać kolory ścian w sypialni

Uniwersalnym kolorem w sypialni jest odcień brzoskwini (zarówno ścian jak też dodatków). W Chinach uważa się go za kolor długowieczności, czyli idealny do sypialni. Najlepiej gdy sypialnia pomalowana jest w lekkiej przyjemnej kolorystyce, tak aby sprawiała wrażenie bardzo przyjaznej przestrzeni. Istotną sprawą jest, że przy ustaleniu koloru ścian sypialni należy uwzględnić kierunek geograficzny jej usytuowania w mieszkaniu.

Sypialnia usytuowana na wschodzie lub południowym-wschodzie

W feng shui określa się tę strefę jako strefę drewna. Zaleca się w niej  odcienie jasnej zieleni. Należy unikać takich kolorów jak: czerwień, biel, żółć. Elementy zdobnicze jakie możemy wykorzystać w tym pomieszczeniu to przede wszystkim rośliny oraz kwiaty. Meble natomiast powinny być wykonane z jasnego drewna.

Sypialnia położna na południu

Uważana w feng shui jako strefa ognia. W niej również, podobnie jak w przypadku sypialni południowo- wschodniej, przeważają jasne zielenie. Należy unikać takich kolorów jak: czarny, biały, granat, niebieski. Możemy ponadto zastosować fiolety oraz elementy czerwieni. Do zdobienia pomieszczenia używajmy szczególnie roślin.

Sypialnia południowo-zachodnia oraz północno-wschodnia

To strefa elementu ziemi. Polecane do niej kolory to - ciepłe żółte barwy z dodatkiem czerwieni (od żółtego przez brzoskwiniowy do pomarańczowego oraz różowy). Motywy zdobnicze, to wszelkie formy geometryczne oparte na kwadracie oraz trójkątach. Meble natomiast zastosować najlepiej matowe, w jasnej kolorystyce żółtej lub czerwonej.

Sypialnia na zachodzie oraz północno-zachodnia

Uważana za strefę elementu metalu. Polecane do niej kolory to: biały, perłowy lub kolory ziemi. Dobrym kolorem jest też bardzo jasny róż. Nieodpowiednimi do tego typu sypialni są kolory: czerwony, zielony oraz barwy zimne tj. granat i niebieski. Preferowane są motywy zdobnicze najlepiej w kształtach kwadratu oraz owale i koła. Dodatki dekoracyjne mogą być wykonane z metalu w kolorze srebrnym lub złotym.

Sypialnia w strefie północy

Strefa elementu wody - miejsce nienasłonecznione i zimne. Zalecanymi barwami są tu biel lub róż z dodatkiem niewielkich czerwonych akcentów. Należy unikać takich kolorów jak: zieleń, żółcie, czarny, czerwony. Sypialnia ta powinna być jasna. Można „wzmocnić” to wnętrze przez umieszczenie dodatków z metalu.