T-shirt Dior We should all be feminist fot. ONS.pl

Dzień Kobiet - dlaczego świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet?

Świętowanie kobiecości czy manifestowanie poglądów? Dzień Kobiet stał się symbolem walki o równość płac, praw i wolność wyboru. Tego dnia ulicami miast przechodzą manify, strajki i pochody organizowane przez kobiety.
Edyta Liebert / 08.03.2018 12:13
T-shirt Dior We should all be feminist fot. ONS.pl

Dzień Kobiet, czyli 8 marca, budzi sporo kontrowersji. Międzynarodowy Dzień Kobiet wielu kojarzy się z prezentami, kwiatami i życzeniami na Dzień Kobiet. W sieci panowie szukają życzeń na Dzień Kobiet, prezentów dla dziewczyn i pomysłów na wieczór. W grę wchodzą oczywiście filmy ("Czego pragną kobiety?", "Dzień Kobiet"), a także nastrojowa muzyka. Czemy świętujemy 8 marca? Co wiemy o historii Dnia Kobiet?

Korwin-Mikke w Europarlamencie o kobietach, czyli wstyd na całą Europę: "Kobiety są słabsze, mniej inteligentne i powinny zarabiać mniej"

Dla jednych Dzień Kobiet to ukłon w stronę kobiecości, dla innych - komercyjne święto. To zakrawałoby o hipokryzję, gdyby największy serwis kobiecy nie pisałby o celebrowaniu kobiecości 8 marca. W polskiej świadomości pokutuje przekonanie, że obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet to wymysł PRL-u, święto komunistów, które przywędrowało do nas ze Związku Radzieckiego. Mało kto jednak wie, że tak naprawdę święto to jest wyrazem szacunku dla kobiet, które zginęły w walce o równouprawnienie, a święto kobiet przywędrowało do nas z Ameryki.

Dzień Kobiet - kobiety kobietom, a nie prezenty i życzenia

8 marca 1908 roku ponad 15 000 kobiet pracujących w przemyśle odzieżowym w Nowym Yorku podjęło strajk, domagając się zrównania wynagrodzenia z pensją męską (było to też upamiętnienie marszu z 1857 roku). W trakcie zamieszek 25 marca 1911 roku wybuchł pożar w fabryce Triangle Shirtwaist 25 marca 1911 roku. Bojący się rozgłosu właściciel, zamknął je w środku, uniemożliwiając ucieczkę. Zginęło 129 kobiet : pracownic, imigrantek, kobiet, córek, żon. W 1910 roku w Kopenhadze ustanowiono obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet - oficjalnie zaczęto świętować Dzień Kobiet.

 

RG @brutaz_. Rozgrzewka przed Dniem Kobiet! #Manifa #8M #rownosc #elementzenski

Post udostępniony przez Element Żeński (@elementzenski)

Dzień Kobiet współcześnie

Świętować Dzień Kobiet poprzez życzenia i kwiaty, celebrować go przez pokazywanie zdjęć, przedstawiające niemal nagie kobiety, które rzekomo pragną podarunków, prezentów, to jak zapominanie o esencji i istocie tego dnia. Zewsząd widać plakaty z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w ujęciu sprzedażowym: a to kolacja, a to romantyczna muzyka, a to spełnianie jej marzeń. W internecie panowie szukają filmów na Dzień Kobiet, które podkreślają rangę tego dnia i gloryfikują płeć piękną (popularny "Zapach kobiety" z 1992 roku). A co w Dzień Kobiet robią same kobiety? Niektóre wybierają się na warszataty makijażu, seanse kobiecego kina, klubowe imprezy w gronie przyjaciółek, a niektóre... manifestują kobiecość dosłownie i w przenośni. Nie przez szpilki i koronki, nie przez układanie w wazonie tulipanów i nie przez czekajnie na powrót męża. Po blisko 110 latach, my, kobiety, wciąż strajkujemy i żądamy nieograniczania naszych praw i równouprawnienia, zwłaszcza w pracy.

8 marca 2017: Międzynarodowy Strajk Kobiet. Zobacz, które znane Polki już dołączyły do protestów

Międzynarodowy Dzień Kobiet - chętnie je obchodzimy?

Mimo że święto wywodzi się z założeń feminizmu, feministki go nie uznają. Chodzi o jego formułę, o której wspomniałam wyżej: wiele zaangażowanych politycznie i społecznie kobiet nie interesują kwiatki, czekoladki czy wypad do kina. Sens święta kobiet to walka o równouprawnienie. Na co dzień kobiety starają się być dobrymi matkami, pracownicą, przyjaciółkami, obywatelkami. Dzień Kobiet to pole do dyskusji o problemie dyskryminacji i przyszłości kobiet.

Feministyczne koszulki: czy feminizm jest teraz w modzie?

Jak mówi art. 33 Konstytucji RP, kobiety mają prawo do równego wynagrodzenia i rozwoju, ale czy tak jest w praktyce?

Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym. Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń.

Zarobki kobiet vs. zarobki mężczyzn. Statystyka nie kłamie: zarabiamy mniej od facetów!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/08.03.2017 10:05
Jazda na ulicę strajkowac, a nie pisać o strajkach!!!!!