Taniec współczesny – technika i style

taniec współczesny fot. Adobe Stock
W tańcu współczesnym mieszczą się inne style tańca. Choć on sam wywodzi się z baletu, jest bardziej niż on swobodny, mniej rygorystyczny i bardziej ekspresyjny.
/ 01.11.2019 14:52
taniec współczesny fot. Adobe Stock
Taniec współczesny, zwany też contemporary dance wywodzi się z początków XX wieku i ma wiele wspólnego z techniką baletową. Nie ma w nim jednak sztywnych zasad.  Jest mieszaniną wielu stylów tańca.


Taniec współczesny:

Czym jest taniec współczesny

Można w nim odnaleźć elementy modern dance, tańca nowoczesnego, jazzowego, a nawet niektórych tańców towarzyskich.  W choreografii tańca współczesnego stosuje się także elementy akrobatyczne. Pionierzy tańca nowoczesnego często tańczyli boso w odkrywających ciało kostiumach.

Technika tańca współczesnego

W przeciwieństwie do baletu, strona techniczna tańca nie jest najważniejsza. Tu najistotniejsza jest świadomość ciała, plastyka ruchu, umiejętność kontroli oddechu, napinania i rozluźniania ciała.

Pomimo, iż zawiera podstawowe elementy tańca klasycznego (np. plié, grand plié, pique, fouetté), większe znaczenie przykłada się w tym stylu do ekspresji ruchu i umiejętności przekazywania nim emocji.

Style tańca nowoczesnego

Do tańca nowoczesnego zalicza się: new style, jazz, hip-hop, breakdance, disco dance, street jazz, modern jazz oraz dancehall.

  • New style – kształtował się wraz z rozwojem kultury hiphopowej. Ruchy w tym tańcu są żywe i zwinne i radosne.
  • Dancehall – wywodzi się z Jamajki. Powstał w latach 60. minionego wieku. Styl ten nawiązuje do reggae oraz jamajskiego social-dances.
  • Street jazz – łączy w sobie elementy stylu funky, R&B oraz klasycznego jazzu. Jest bardzo wymagający i trudny do opanowania.
  • Modern jazz – jest tańcem kontrastów. Układy taneczne bazują na przeciwieństwach. Modern jazz wykorzystuje także ruchy konkretnych części ciała, nie zaś ciała jako całości.

Zobacz także:
Dlaczego warto tańczyć
Poznaj kizombę – taniec dla każdego

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA