Jak fotografować ruch?

Jak fotografować ruch?

Ruch to nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam wszędzie i chociażby z tego powodu warto wiedzieć jak go fotografować. Metod jest kilka w zależności od tego jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć.
/ 18.10.2010 11:15
Jak fotografować ruch?

Ruch jako, że towarzyszy nam praktycznie wszędzie jest nieodłącznym obiektem zainteresowań fotografów. Dzięki temu, że sprzęt fotograficzny posiada pewne specyficzne parametry możemy stworzyć własną wizję obserwowanego świata. Dzięki otworowi przysłony i migawce możemy pokazać ruch na parę sposobów, zależnie od intencji. Zdjęcie może być więc dynamiczne i statyczne. Możemy zamrozić obiekt, a ruch pokazać za pomocą innych elementów tworzących obraz, lub też wprawić go w ruch i rozmyć.

Poruszenie

Metoda poruszenia np. polega na rozmyciu obiektu głównego, który się porusza i zachowaniu ostrości pozostałych elementów statycznych. Zdjęcie takie jest bardzo dynamiczne i przykuwa wzrok, koncentrując go na samym ruchu. Efekt ten uzyskujemy poprzez zastosowanie odpowiednio długich czasów naświetlania. Czas otwarcia migawki uzależniony jest pod prędkości obiektu i ustawia się go na wyczucie, wprowadzając później korekty.

Zobacz także: Fotografia wakacyjna

Poruszenie głównego obiektu może być nieznaczne, wtedy również i czas jest niezbyt długi, wyraźniejsza smuga i duże poruszenie wymaga czasów dłuższych. Zgodnie z tą teorią długość czasu otwarcia przekłada się na rozmiar poruszenia. Problem z długimi czasami możemy mieć w momencie fotografowania jasnej sceny (długi czas spowoduje prześwietlenie). Remedium na to to filtry szare które występują w różnej gęstości i pozwalają znacznie wydłużyć czas naświetlania.

Fotografując na długich czasach nie zapomnijmy o dobrodziejstwach statywu. Wprawieni fotografowie mogą pozwolić sobie na czasy dłuższe nawet niż 1/30 sekundy lecz amatorzy nie powinni przekraczać 1/60.

Zatrzymanie

Zatrzymanie, to druga metoda obrazowania ruchu w fotografii. W tym przypadku główny motyw jest ostry i nieporuszony. Sposób ten sprawdzą się w przypadku sportu gdyż pokazuję doskonale (również dzięki małej głębi ostrości) dynamikę skoku, rzutu etc. Fotografia motoryzacyjna zrobiona w ten sposób będzie nudna gdyż samochód stanie w miejscu, tutaj zalecana bardziej jest metoda panoramowania która polega na przesuwaniu aparatu zgodnie z osią ruchu obiektu i robieniu serii kilku zdjęć.
Metoda zatrzymania korzysta z krótkich czasów otwarcia migawki, długość ta zależy od fotografowanego obiektu i jego prędkości. Drugą wypadkową jest kąt pod którym obiektyw porusza się względem nas. Nie bez znaczenia jest też ogniskowa, pamiętajmy że im dłuższa tym krótsze czasy naświetlania.

Podczas fotografowania naprawdę szybkich obiektów musimy się liczyć z koniecznością użycia najkrótszych możliwych czasów, a więc i ustawienia dużego otworu przysłony aby odpowiednio doświetlić zdjęcie. Najlepsze zatem do tego typu fotografii są obiektywy jasne, które możemy co prawda zastąpić większą czułością matrycy (ale przekłada to się negatywnie na jakość zdjęcia).

Szybkie obiekty mogą sprawić nam sporo problemu z ostrością, dlatego też jeśli mamy wprawę w manualnym ustawianiu ostrości nie zdawajmy się na autofocusa. Z racji tego, że w fotografii takiej liczy się czas, ale i precyzja nie jest łatwe zadanie. Niektóre aparaty dodatkowo posiadają funkcję śledzenia obiektu i utrzymywania go w pełnej ostrości. Innym sposobem na zamrożenie akcji jest światło flesza. Jedyne o czym musimy pamiętać to zasięg takiej lampy oraz czas synchronizacji ( przedział 1/60 do 1/250).

Panoramowanie

Wspomniany wcześniej panning czyli technika panoramowania polega na płynnym śledzeniu aparatem poruszającego się obiektu i jednoczesnym robieniu zdjęć. Tego typu technika sprawdza się najlepiej w przypadku obiektów które poruszają się prostopadle względem nas. W efekcie otrzymujemy ostry poruszający się obiekt i rozmyte tło. 

Metoda panoramowania wymaga nie tylko obliczeń, pewnej ręki (lub statywu) ale doświadczenia i wprawy. Zakres czasu stosowany w tym wypadku najczęściej wacha się pomiędzy 1 s a 1/30. Obojętnie jakie ustawienia przyjmiemy na starcie prawdopodobnie i tak czeka nas korekta.

Polecamy: Różnice w głębi ostrości

O ile nie zraziliśmy się jeszcze do panoramowania, i chcemy wykonać takie zdjęcie w pierwszej kolejności musimy przyjąć pozycję. Następnie ustawiamy przysłonę oraz czas. Tak przygotowany aparat wycelowujemy zbliżający się obiekt. Gdy pojazd pojawi się w wizjerze nie możemy stracić go z oczu ciągle panoramując i wciskając spust migawki. Przy dłuższych czasach może się zdarzyć że nie zbędny będzie statyw lub monopol (dzięki 1 nodze idealny do panningu).