Te piosenki z filmów o Jamesie Bondzie przeszły do historii. Znasz je wszystkie?

Filmy o Jamesie Bondzie zyskały ogromną popularność nie tylko dzięki pięknym zdjęciom, charyzmatycznym aktorom i porywającej fabule. Oto lista najpopularniejszych piosenek, które pojawiły się w serii o agencie 007.
Urszula Wilczkowska / 01.12.2020 16:37

Filmy o przygodach brytyjskiego agenta 007 oglądały całe pokolenia. Pierwszy z nich, „Doktor No” na ekrany wszedł w 1962 roku, a w rolę Jamesa Bonda wcielił się Sean Connery. Od tego czasu regularnie pojawiają się nowe produkcje, które za każdym razem zachwycają nie tylko wiernych fanów książek Iana Flemminga.

Efektowne wybuchy, ucieczki, a przede wszystkim gra aktorska to immanentne części filmów o agencie w służbie Jej Królewskiej Mości, ale nie można zapominać też o tych aspektach, które czynią je jeszcze bardziej niezapomnianymi - w tym o muzyce! Pamiętasz każdy utwór, który pojawiły się w filmach z tej serii?

Najpiękniejsze piosenki z filmów o Jamesie Bondzie

Piosenka, która byłam motywem przewodnim „Doktora No” już zawsze będzie się nam kojarzyła z przystojnym szpiegiem MI6. Autorem ścieżki dźwiękowej był Monty Norman. Kolejnym tak charakterystycznym utworem był dopiero „Diamonds are forever”, zaśpiewany przez Shirley Bassey do filmu o tym samym tytule z 1971 roku. Piosenkarka wykonywała też utwór przewodni do filmu „Goldfinger” z 1964 roku oraz do filmu „Moonraker” z 1979 roku.

Wszystkie dotychczasowe utwory w filmach o Jamesie Bondzie nie miały jednak ogromnej konkurencji aż to roku 1973. Wtedy Paul McCartney znany z zespoły The Beatles oraz jego nowa formacja Wings wydali utwór „Live and let die” - śpiewany i wykorzystywany w filmach aż do dzisiaj.

Lata 80. wprowadziły rytm disco do życia nie tylko naszego, ale i tajemniczego agenta. Do „Zabójczego widoku” z 1985 roku utwór przewodni nagrał zespół Duran Duran, a „W obliczu śmierci” z 1987 roku wzbogacił utwór a-ha. „Licencja na zabijanie” z 1989 roku wydana była przy akompaniamencie Gladys Night.

1995 roku upłynął pod znakiem nie tylko Jamesa Bonda, ale i Tiny Turner. Jej utwór „Goldeneye” do dzisiaj jest w stanie zanucić nie tylko fan filmów akcji. Podobnie jest z piosenką „Tomorrow never dies” z 1997 roku śpiewaną przez Sheryl Crow oraz „The world in not enough” zespołu Garbage w filmie z 1999 roku. To naprawdę godne zakończenie millenium!

Ostatnie 20 lat wcale nie ustąpiło poprzedniemu wiekowi w kwestii muzyki. W 2002 roku piosenkę do „Śmierć nadejdzie jutro” nagrała Madonna, a w „Skyfall” usłyszeliśmy utwór Adele, który długo utrzymywał się na szczycie listy przebojów. W najnowszym filmie „Nie czas umierać”, który swoją premierę będzie miał w kwietniu przyszłego roku, usłyszymy zaś młodą, ale bardzo utalentowaną Billie Eilish.

To też może cię zainteresować:
„The Crown” zdobyło fanów na całym świecie. Poznaj fakty na temat serialu, o których nie wiedzą nawet najwięksi miłośnicy
„Czterech pancernych i psa” oglądały całe pokolenia. Zdradzamy nieznane ciekawostki o kultowym serialu
Polacy, którzy zdobyli Oscara. Te filmy warto obejrzeć w mroźny wieczór

Tagi: James Bond