„Zakochani w Rzymie” (reż. Woody Allen)

„Zakochani w Rzymie” to komedia, która przedstawia jak w kalejdoskopie historie kilku osób rozgrywające się w jednym z najbardziej urokliwych miast na świecie. Poznajemy kolejno: znanego amerykańskiego architekta, który właśnie przeżywa drugą młodość; przeciętnego mieszkańca Rzymu, który nieoczekiwanie staje się największym celebrytą w mieście; młodą parę z prowincji, która zostaje uwikłana w splot romantycznych zdarzeń oraz amerykańskiego reżysera operowego, który opracowuje koncert pieśni żałobnych.
/ 10.08.2012 11:19

„Zakochani w Rzymie” to komedia, która przedstawia jak w kalejdoskopie historie kilku osób rozgrywające się w jednym z najbardziej urokliwych miast na świecie. Poznajemy kolejno: znanego amerykańskiego architekta, który właśnie przeżywa drugą młodość; przeciętnego mieszkańca Rzymu, który nieoczekiwanie staje się największym celebrytą w mieście; młodą parę z prowincji, która zostaje uwikłana w splot romantycznych zdarzeń oraz amerykańskiego reżysera operowego, który opracowuje koncert pieśni żałobnych.

Znany architekt John (Alec Baldwin) spędza wakacje w Rzymie, w którym mieszkał przez pewien czas w młodości. Spacerując po swojej dawnej okolicy spotyka Jacka (Jesse Eisenberg), młodego mężczyznę, który przypomina mu jego samego z przeszłości. Jack zakochuje się po uszy w Monice (Ellen Page), olśniewająco pięknej i zalotnej przyjaciółce jego dziewczyny Sally (Greta Gerwig) i przeżywa jeden z najbardziej romantycznych epizodów w swoim życiu.

„Zakochani w Rzymie” (reż. Woody Allen)

W tym samym czasie emerytowany reżyser operowy Jerry (Woody Allen) przybywa do Rzymu wraz ze swoją żoną Phyllis (Judy Davis), by poznać Michelangelo (Flavio Parenti), włoskiego narzeczonego ich córki Hayley (Alison Pill). Ku swojemu zdumieniu Jerry odkrywa, że ojciec Michelangelo, przedsiębiorca pogrzebowy Giancarlo (w tej roli sławny tenor Fabio Armiliato) śpiewa pod prysznicem arie godne występów w La Scali. Jerry jest przekonany, że talent tej klasy koniecznie trzeba przedstawić światu, a jednocześnie w promowaniu Giancarlo widzi szansę na swój własny powrót do gry. 

Leopoldo Pisanello (Roberto Benigni) to wyjątkowo nudny facet, który budzi się pewnego ranka i uświadamia sobie, że stał się jednym z najbardziej znanych i pożądanych ludzi we Włoszech. Wkrótce paparazzi śledzą każdy jego ruch, a media codziennie snują spekulacje na temat jego życia. Leopoldo zaczyna doświadczać różnych pokus, które niesie za sobą życie w świetle jupiterów i stopniowo odkrywa jaki jest koszt sławy. 

Tymczasem Antonio (Alessandro Tiberi) przyjeżdża do Rzymu, by przedstawić pruderyjnym krewnym swoją świeżo poślubioną żonę Milly (Alessandra Mastronardi), co ma mu pomóc w pozyskaniu intratnej pracy. Na skutek splotu przypadków i komicznych sytuacji, Antonio i Milly mijają się przez cały dzień. Ostatecznie Antonio przedstawia krewnym jako swoją żonę zupełnie obcą mu osobę (Penélope Cruz), a Milly jest adorowana przez legendarną gwiazdę kina Lucę Salta (Antonio Albanese).

„Zakochani w Rzymie” (reż. Woody Allen)

„Zakochani w Rzymie” Woody’ego Allena to film o ludziach, którzy przeżywają w Rzymie – mieście romansów i komedii – przygody, które odmienią ich życie na zawsze.

KRÓTKO O FILMIE

Po największym kasowym i prestiżowym sukcesie od ponad dekady za sprawą oscarowej komedii „O północy w Paryżu” i bezprecedensowej, milionowej frekwencji w polskich kinach w 2011 roku na swoich ostatnich dwóch filmach, Woody Allen przedstawia najnowsze dzieło, tym razem nakręcone we Włoszech i nawiązujące do renesansowego arcydzieła Giovanniego Boccaccia „Dekameron”.

Komedia „Zakochani w Rzymie”, poświęcona Amerykanom i Włochom zmagającym się w Wiecznym Mieście z rozlicznymi miłosnymi perypetiami, kusi widzów najatrakcyjniejszą komediową obsadą tego roku. Poza najgorętszymi, młodymi gwiazdami Hollywood - nominowanymi do Oscara Ellen Page („Juno”) i Jessem Eisenbergiem („The Social Network”),  Allen zaprosił do współpracy najsłynniejszych europejskich laureatów nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej – swoją muzę z „Vicky Cristina Barcelona” Penelope Cruz oraz nieobliczalnego komika numer jeden, Włocha Roberto Benigniego (statuetka dla najlepszego aktora za „Życie jest piękne”). W obsadzie znaleźli się też: trzykrotnie nominowany do Złotego Globu i raz do Oscara Alec Baldwin („To skomplikowane”), powracająca po dłuższej przerwie na plan Judy Davis (nominowana do Oscara za „Podróż do Indii” i allenowskich „Mężów i żony”), a także - po raz pierwszy od sześciu lat („Scoop – Gorący temat”) – Woody Allen we własnej osobie!

O PRODUKCJI

Rzym jest miastem niepodobnym do żadnego innego na świecie. Bedąc w Rzymie jesteś otoczony milczeniem monolitów starożytnych cywilizacji, a jednocześnie doświadczasz zgiełku nowoczesnej, tętniącej życiem metropolii. Rzym to idealne połączenie historii i współczesności – radosna mieszanka niezwykłej kultury, sztuki i kuchni. „W Rzymie duża część życia i aktywności jego mieszkańców rozgrywa się na zewnątrz, na ulicach i w kafejkach” – opowiada Woody Allen. – „To tak niesamowite miasto, że wystarczy po prostu spacerować po nim. Jest dziełem sztuki samo w sobie.” Mieszkańcy Rzymu to ludzie bardzo zróżnicowani, są wśród nich osoby nowoczesne i wyrafinowane, jak również tradycjonaliści. Miasto przyciąga zagranicznych gości, biznesmenów i turystów, którzy przybywają do Rzymu by delektować się jego przysmakami. Zdaniem Allena Rzym jest zbyt rozległy i skomplikowany jak na jeden film. „To miasto mogłoby być podstawą wielu różnych historii” – mówi reżyser. – „Jest przepełnione możliwościami. Jeśli zaczepisz stu przypadkowych mieszkańców Rzymu, każdy z nich będzie miał do opowiedzenia milion różnych historii związanych z miastem.”

„Zakochani w Rzymie” (reż. Woody Allen)

Film „Zakochani w Rzymie” zgłębia temat miłości i seksu na wiele różnych sposobów - przez pryzmat narzeczeństwa, miesiąca miodowego, różnorakich aktów niewierności, spontanicznych romansów i miłości za pieniądze. Od sytuacji absurdalnych i niedorzecznych, po wzruszające i głębokie. Od radosnych początków miłości, po bolesne doświadczenia związane z rozstaniem i jego następstwami. Wszystkie romantyczne historie rozgrywają się w różnych miejscach gwarnego, tętniącego życiem i przesyconego antyczną historią miasta, jakim jest Rzym. I będą rozgrywały się nadal, bo Rzym był, jest i będzie pełen miłosnych historii. 

A „Zakochani w Rzymie” pokazują tylko niewielki fragment romantycznego oblicza tego miasta.

OBSADA

 • ALEC BALDWIN (John)
 • ROBERTO BENIGNI (Leopoldo)
 • PENÉLOPE CRUZ (Anna)
 • JUDY DAVIS (Phyllis)
 • JESSE EISENBERG (Jack)
 • GRETA GERWIG (Sally)
 • ELLEN PAGE (Monica)
 • ORNELLA MUTI (Pia Fusari)
 • ALISON PILL (Hayley)

TWÓRCY

 • WOODY ALLEN (SCENARIUSZ I REŻYSERIA)
 • DARIUS KHONDJI (zdjęcia) 
 • ANNE SEIBEL (scenografia)
 • SONIA GRANDE (kostiumy)

Koniecznie obejrzyjcie zwiastun filmu:

 

"Zakochani w Rzymie"

"Zakochani w Rzymie"

Premiara filmu: 24 sierpnia 2012!

Redakcja poleca

REKLAMA