Wigilia po europejsku czyli świąteczne zwyczaje naszych sąsiadów

Boże Narodzenie jest jednym z najuroczyściej obchodzonych świąt w Europie. Jednak, co kraj, to obyczaj i nie wszędzie spędza się Wigilię z karpiem i kapustą z grzybami na stole.
/ 11.12.2009 07:42
Boże Narodzenie jest jednym z najuroczyściej obchodzonych świąt w Europie. Jednak, co kraj, to obyczaj i nie wszędzie spędza się Wigilię z karpiem i kapustą z grzybami na stole.

W wigilię Bożego Narodzenia Polacy spotykają się przy uroczystej wieczerzy. Przy śpiewie kolęd i blasku przystrojonej choinki, dzielą się z najbliższymi opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia. Potem zasiadają przy stole zastawionym dwunastoma tradycyjnymi potrawami, gdzie główną rolę w postnej uczcie odgrywa karp i barszcz z uszkami.

Zupełnie inaczej jest we Włoszech. Wigilia nie jest tam najważniejszym dniem świątecznym, nikt też nie dzieli się opłatkiem. Włosi wigilijną wieczerzę jedzą najchętniej w restauracji, a rolę świątecznego drzewka pełnią gałązki jemioły, którymi przystraja się mieszkania.

Wigilia po europejsku czyli świąteczne zwyczaje naszych sąsiadów

Bardzo ważnym elementem włoskiej Gwiazdki są szopki bożonarodzeniowe, często olbrzymich rozmiarów, umieszczone w każdym domu. Tradycja ta rozpowszechniła się do tego stopnia, że usankcjonował ją również Watykan. W Rzymie, w każdą trzecią niedzielę Adwentu, dzieci przynoszą do kościoła figurki nowo narodzonego Jezusa, aby je pobłogosławiono. Tak uświęcone gliniane Jezuski stają się ozdobą domowych szopek.

Święta we Włoszech

Dla Włochów najważniejszym dniem Bożego Narodzenia jest pierwsze święto - 25 grudnia. Wtedy to zaprasza się rodzinę i przyjaciół na uroczysty obiad. Na świątecznym stole pojawia się zawsze pieczony indyk, gdyż jest to typowo bożonarodzeniowa potrawa Włochów.

Święta w Niemczech

Wigilia w Niemczech, podobnie jak u nas jest świętem typowo rodzinnym. To również z tego kraju przywędrował do Polski zwyczaj dekorowania choinki i układania pod nią prezentów dla najbliższych. Niemieckie wigilijne potrawy różnią się jednak znacznie od polskich. Nasi zachodni sąsiedzi przygotowują bowiem na ten wieczór proste dania, nie wymagające dużego nakładu pracy. Są to najczęściej zdecydowanie nie postne kiełbaski oraz sałatka ziemniaczana. Prawdziwą ucztę natomiast wyprawia się w pierwszy dzień świąt, a podstawowym daniem jest pieczona gęś.

Święta w Belgii

W Belgii podobnie jak w Niemczech nie przestrzega się postu w wigilijny wieczór. Tradycyjnych potraw stawianych tego dnia na stole jest znacznie mniej, niż w Polsce, gdyż Wigilię Belgowie świętują skromnie, najczęściej w restauracji. W wielu rodzinach, za najważniejszy posiłek świąteczny uznaje się późne śniadanie 25 grudnia. Wtedy to na stołach pojawiają się smakołyki, które w Belgii podaje się tylko jeden raz w roku, tego właśnie dnia. To indyk z puree z jadalnych kasztanów i z borówkami oraz bożonarodzeniowa kaszanka z rodzynkami.

Święta we Francji

Francuzi, znani na całym świecie miłośnicy sztuki kulinarnej, również w Boże Narodzenie dokonują cudów w kuchni. Tradycyjnie 25 grudnia stół francuski, to prawdziwy raj dla smakoszy. Tego dnia Francuzi delektują się, między innymi, pasztetem z kaczych lub gęsich wątróbek, wędzonym łososiem, ślimakami i ostrygami. Często w menu znajduje się także pieczony indyk oraz kapłon faszerowany kasztanami, a w zamożniejszych domach - truflami. Na francuskim stole nie może również zabraknąć serów. Tych Francuzi podają dużo, w kilkunastu gatunkach i bogatym wyborze smaków.

Święta w Wielkiej Brytanii

Bardzo rodzinnie święta Bożego Narodzenia spędzają Brytyjczycy, dla których Wigilia jest zwyczajnym dniem - święta zaczynają się tam 25 grudnia. Pierwszego świątecznego dnia brytyjskie rodziny zasiadają do uroczystego obiadu, gdzie głównym daniem jest nadziewany szałwiowo-cebulowym farszem pieczony indyk w sosie borówkowym, podawany z pieczonymi ziemniakami i brukselką.

Boże Narodzenie, to święto radosne, ale też skłaniające do refleksji. I choć nie w każdym domu stroi się choinkę i nie na wszystkie stoły trafia karp, znaczenie tych dni, ponad podziałami, pozostaje jednakie.

mwmedia

Tadeusz Oszubski

Redakcja poleca

REKLAMA