Andrzejkowe wróżby

Od wieków koniec listopada jest czasem czarów i wróżb. Już nasze babcie spotykały się w andrzejkowy wieczór by poznać swoją przyszłość. Niestety tempo dzisiejszego życia prowadzi do zanikania tego typu zwyczajów. Tesco ze swoją bogatą ofertą produktów pozwala nawet najbardziej zapracowanym osobom zorganizować ekscytującą noc wróżb i magii.
/ 26.11.2007 19:35
Od wieków koniec listopada jest czasem czarów i wróżb. Już nasze babcie spotykały się w andrzejkowy wieczór by poznać swoją przyszłość. Niestety tempo dzisiejszego życia prowadzi do zanikania tego typu zwyczajów. Tesco ze swoją bogatą ofertą produktów pozwala nawet najbardziej zapracowanym osobom zorganizować ekscytującą noc wróżb i magii.

Staropolski wieczór wróżb i magii…
Jesienne, chłodne i deszczowe wieczory sprzyjają spotkaniom i wspólnym zabawom. Listopad to nie tylko okres zadumy, ale również okres wróżb dotyczących przyszłości. Panowie mogą spojrzeć w przyszłość w nocy z 24 na 25 listopada czyli w czasie tzw. Katarzynek, zaś panie wypatrują swojej drugiej połówki 29 listopada, czyli podczas popularnych w całej Europie Andrzejek - nie bez powodu zwanych też nocą wróżb.
Obecnie w naszym kraju popularne jest organizowanie hucznych Andrzejkowych bali i dyskotek, jednak do łask wracają również kameralne przyjęcia, na których spotykają się kobiety i wróżą sobie która pierwsza i za kogo wyjdzie za mąż.

Staropolska tradycja staje się, więc dobrym pretekstem do zorganizowania miłego wieczoru w damskim gronie. Jednak takie spotkania mogą być nieco kłopotliwe ponieważ gospodyni musi poczynić pewne przygotowania biegając od sklepu do sklepu w poszukiwaniu różnorodnych artykułów. Sieć sklepów Tesco ze swoją bogatą ofertą produktów stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientek, które postanowiły przygotować Andrzejkowy wieczór. Pod jednym dachem można znaleźć wszystko co pomoże zorganizować wspaniałą i pełną magii imprezę.

Na spotkanie z przeznaczeniem
Zanim przystąpimy do głównego punktu wieczoru, powinniśmy stworzyć nastrój magii i tajemniczości. Pomogą nam w tym świece zapachowe, roztaczające w pomieszczeniu wspaniały aromat. Świece będą nam również potrzebne do obowiązkowej wróżby andrzejkowej - lania wosku przez klucz do miski z zimną wodą.
Wystarczą zwykłe świece, np. w Tesco już za 0,53 zł, ale mogą być też kolorowe jeśli chcemy nadać naszej wróżbie jakiś kolor. Świece należy rozpuścić w garnuszku, a następnie powstałą ciecz samemu(!) przelać przez klucz do miski z zimną wodą. Przy odrobinie wyobraźni w cieniu rzucanym na ścianę przez zastygnięty wosk możemy dostrzec co czeka nas w przyszłym roku.
W Tesco można znaleźć bogatą ofertę świec: o różnych kolorach, kształtach i zapachach. Ceny od 0,53 zł za sztukę do 9,99 zł za opakowanie 100 sztuk.

Warto również zaopatrzyć się w komplet filiżanek, które posłużą nam do kolejnej wróżby-„Filiżanki”. Na spodki trzeba postawić do góry dnem pięć jednakowych filiżanek. Jedną pozostawia się pustą, pod pozostałymi ukrywa się przedmioty. Dawniej przedmiotami tymi były: różaniec lub książeczka do nabożeństwa oznaczające stan zakonny, a także listek wróżący staropanieństwo, obrączka lub pierścionek znaczący rychłe małżeństwo, oraz moneta, pieniądze. Dziś, kiedy przed dziewczętami istnieją większe możliwości, liczbę filiżanek i atrybutów zwiększa się, dowolnie. Osoba, której się wróży, wybiera jedną z nich, a odkryty przedmiot mówi o jej przyszłości.
W sklepach Tesco można znaleźć bogaty asortyment filiżanek, a ładne wzory i doskonała jakość sprawiają, że można korzystać z nich znacznie częściej niż tylko w andrzejkowy wieczór. Filiżankę ze spodkiem kupimy już od 5,99 zł za sztukę.

Robiąc zakupy na Andrzejkową imprezę warto również zajrzeć do działu papierniczego. Zapas szpilek, karteczek biurowych długopisów i flamastrów może okazać się niezbędny, gdy będziemy chcieli zaproponować uczestnikom spotkania kolejne Andrzejkowe zabawy. Jedna z nich to „Szpilki”.
7 lub 13 szpilek trzeba włożyć do pojemniczka, a następnie tuż nad stołem przykrytym obrusem odwrócić, by szpilki wysypały się w pobliżu siebie. Następnie należy się bacznie przyjrzeć, czy układ szpilek zawiera jakąś literę, ponieważ każda z liter ma swoje znaczenie: E - pomyślność w miłości w pracy, jeśli litera jest odwrócona - przejściowe kłopoty; H - szczęście w miłości, małżeństwo; K - sukces zawodowy; L – uważaj na złodziei, jeżeli litera jest odwrócona ostrzega przed chorobą lub wypadkiem; M - wyjątkowo korzystna propozycja; N - okres dobrej passy; T - pomoc przyjaciół; W - uwaga na oszustów wokół siebie; V - ktoś będzie chciał cię wykorzystać; X - szczęście sprzyja ci we wszystkim.

Wróżb andrzejkowych jest mnóstwo, ale nie sposób wspomnieć o wszystkich. Wystarczy tylko tych kilka na początek, a i tak cała reszta magicznego i tajemniczego wieczoru będzie zależeć od naszej inicjatywy i wyobraźni.

Magiczne, andrzejkowe przekąski
Doskonałym dopełnieniem głównej części imprezy andrzejkowej będzie poczęstunek, jaki przygotujemy dla naszych gości. Ze względu na to, że jest to piątek i większość z nas będzie spieszyć się z pracy do domu, najlepiej bazować na pewnych i gotowych rozwiązaniach.
W Tesco znajdziemy szeroki asortyment produktów, które nam w tym pomogą: od paluszków, chipsów, precelków poprzez wykwintną deskę serów i wszystko co potrzebne do przygotowania pysznych koreczków, kanapek lub dla osób dbających o linie – warzyw z dipami.
Osobom, które chciałyby poczęstować swoich gości „czymś na ciepło”, Tesco proponuje ravioli z sosem cztery sery lub grzybowe z linii gotowych dań Quick&Easy. Każde z dań wystarczy podgrzać
w mikrofali przez 5-7 minut, do tego podać np. barszczyk lub polać je sosem, i andrzejkowy posiłek będzie gotowy! A jeśli do tego pozwolimy sobie na lampkę wina…. nastrój gwarantowany!