„Babskie” andrzejki

Wigilia imienin świętego Andrzeja czyli popularne andrzejki mają długą tradycję. Jak mówi stare, polskie przysłowie - “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Nadzieja na co…? Kiedy dodamy, że św. Andrzej jest opiekunem panien na wydaniu, rozwiewają się wszelkie wątpliwości.
/ 27.11.2008 21:46
Wigilia imienin świętego Andrzeja czyli popularne andrzejki mają długą tradycję. Jak mówi stare, polskie przysłowie - “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Nadzieja na co…? Kiedy dodamy, że św. Andrzej jest opiekunem panien na wydaniu, rozwiewają się wszelkie wątpliwości.

Andrzejki według tradycji są świętem obchodzonym tylko przez panny. Dziewczyny zbierały się 29 listopada, czyli w wigilię imienin Andrzeja, by wywróżyć sobie imię małżonka. Tego wieczoru panny próbowały także dowiedzieć się, co je czeka w przyszłości. „Babskie” andrzejki

Przygotowanie typowo babskich andrzejek nie wymaga dużego nakładu czasu, a stwarza okazję do miłego, zabarwionego sporą dawką humoru spotkania. Potrzebne będą rekwizyty do wróżenia. Najpopularniejsze to: świeczka/wosk, klucz, serca z imionami, zapałki, szpilki, monety, jabłko, pierścionek i buty. Polecamy też naukę andrzejkowego zaklęcia, które powtarza się po każdej wróżbie: "Oj dadaże, oj babaże, niechaj przyszłość się ukaże, czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie.”
A na deser andrzejkowe koktajle owocowe. Wieczór osłodzi prosta w przygotowaniu kompozycja Frise de Luxe. W dużej szklance (np. szklanicy barmańskiej) z lodem mieszamy 30 ml Czystej de Luxe (Żołądkowej Gorzkiej), 20 ml syropu truskawkowego, i tyle samo soku ze świeżo wyciśniętej cytryny, 30 ml soku wiśniowego. Wszystko mieszamy i przelewamy do kieliszka koktajlowego. Dekorujemy ćwiartką cytryny.

Najpopularniejsze jest wróżenie z wosku przez dziurkę od klucza. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale po obejrzeniu jej cienia na ścianie, łatwiej dopatrzeć się konkretów. Dzięki tej wróżbie możemy dowiedzieć się, co czeka nas w nadchodzącym roku.

„Babskie” andrzejkiWróżba „Obieranka”. Obraną skórkę od jabłka rzucamy za siebie i spoglądamy jaką przypomina literę. Będzie początkiem imienia naszej sympatii.

Wróżba „Rzucanie butem”. Wszyscy rzucają butem w stronę drzwi, czyj but odwróci się noskiem w stronę drzwi, ta pierwsza zmieni stan cywilny.

Wróżba „Serce z imionami”. Kłujemy szpilką w papierowe serce z imionami mężczyzn by poznać imię przyszłego męża.

Wróżba z filiżanki. Potrzebne są 4 filiżanki. Pod trzy wkładamy: obrączkę - symbol miłości, różaniec - symbol modlitwy, monetę - symbol bogactwa. Czwarta zostaje pusta. Wróżba ta odkryje naszą przyszłość. I tak, gdy wyjdzie nam obrączka - czeka nas miłość, różaniec - zakon, moneta - da nam pieniądze, pusta filiżanka oznacza, że nadchodzący rok niczego nam nie przyniesie.

Wieczór wróżb andrzejkowych odchodzi do lamusa, a andrzejki stały się świętem, które obchodzą wszyscy, bez względu na płeć czy stan cywilny. Obchodzimy je hucznie, nie oznacza to, że zawsze w klubie. Wolimy tzw. „domówki”, zaś samo wróżenie traktujemy z przymrużeniem oka.

źródło: mediaforum.pl