POLECAMY

Dobierz podkład do swojego typu urody!

Sprawdź nasze makijażowe triki!
Dobierz podkład do swojego typu urody! fot. FREE
Każdej kobiecie można przypisać pewien kolorystyczny typ urody, analizując odcień jej cery, kolor włosów i oczu. Ustalony typ urody posiada indywidualny zestaw kolorów i ich intensywności, który wydobywa i podkreśla naturalne piękno oczu i cery.

Analiza kolorystyczna to indywidualne i harmonijne dopasowanie barw, odcieni, intensywności i kolorów do typu urody. Dobrze dobrane kolory wydobędą i podkreślą u kobiety jej naturalne piękno, te źle dobrane często potrafią zepsuć nawet najciekawszą stylizację.

Większość z nas intuicyjnie wie, w jakich kolorach najlepiej wygląda, nie zastanawiając się, jaki typ urody reprezentuje. Często jednak przydaje się podpowiedź w postaci analizy kolorystycznej, podczas której, na bazie odcienia oczu, włosów i cery, określa się typ urody i barwy do niego odpowiednie. Powszechnie stosuje się 4 podstawowe typy: wiosna, lato, jesień, zima, którym towarzyszą podtypy: czyste – zgaszone, jasne – ciemne, ciepłe - chłodne.

"W czasie mojej wieloletniej pracy niejednokrotnie zastanawiałam się, jaki powinien być absolutny i najprostszy klucz do doboru podkładu. Bardzo często zdarzało się, że podkłady, które testowałam, odbiegały w sposób zasadniczy od odcienia karnacji Polek. Przecież każda z nas dziedziczy określony typ urody, zatem aby dobrać najlepszy dla siebie kolor, należy zsynchronizować naturalny kolor włosów i cery z kolorem oczu. Poprzez połączenie tych trzech składowych uzyskamy odpowiedź na pytanie: jaką porą roku jesteśmy?" - Anna Orłowska, wizażystka.

TYP URODY – WIOSNA

Osoby w typie urody "Wiosna" charakteryzują się jasną, mało kontrastową cerą o ciepłym złocistym lub brzoskwiniowym odcieniu. Ich włosy najczęściej są jasne – słomiane, miodowe lub platynowe, oczy zaś niebieskie, zielone lub złoto-brązowe. "Wiosna" to bardzo delikatny, ciepły typ urody, który wygląda świeżo i młodo.

TYP URODY – LATO

Lato, choć kojarzy się z najcieplejszą porą roku, pod względem typu kolorystycznego pozostaje... chłodne. Odcienie są przygaszone, jakby "wypalone" przez słońce. Kobiety "Lato" posiadają włosy jasnopopielate lub brązowopopielate, a oczy niebieskie, brązowe lub szare. Ich cera jest jasna, o chłodnym różowym odcieniu. Świetnie wyglądają w delikatnych, pastelowych barwach, gorzej zaś – w intensywnych i krzykliwych.

TYP URODY – JESIEŃ

"Złota jesień" to typ ciepły i często... piegowaty. Jasną cerę o ciepłej, złocistobeżowej barwie dopełniają kasztanowe, rude lub jasnobrązowe włosy i niebiesko-złote, zielone lub złocistobrązowe oczy. Jednak ruda i piegowata "Jesień", rzadko spotykana, to nie jedyna odsłona tej pory roku. Często objawia się brązowymi włosami i ciepłymi oczami w odcieniu czekolady.

TYP URODY – ZIMA

Kobiety o tym najchłodniejszym, zimowym typie urody to często posiadaczki śnieżnobiałej, jasnej, porcelanowej lub oliwkowej karnacji o chłodnym odcieniu, która kontrastuje z ciemnobrązowymi lub czarnymi (czasem wręcz granatowymi) włosami i ciemnobrązowymi, niebiesko-zielonymi lub ciemnoniebieskimi oczami. Panie "Zimy" dobrze wyglądają w intensywnych, nasyconych, kontrastowych kolorach.

Analiza to narzędzie powszechnie stosowane nie tylko przez stylistów, ale przede wszystkim – wizażystów. Eksperci kierują się typem urody przy doborze palety cieni, szminki, błyszczyka czy różu, ale też podkładu. Niemal tak samo ważna, jak jasność fluidu, jest jego ciepła lub zimna barwa, za którą odpowiedzialne są pigmenty. Te żółte, brzoskwiniowe czy beżowe nadają podkładowi odcień ciepły, podczas gdy różowe, piaskowe i delikatnie szare – chłodny. 

"Od wielu lat obserwuję problemy, które Polkom sprawia precyzyjne dobranie odpowiedniego dla nich podkładu. Zniechęcone trudnym procesem doboru koloru, bardzo często rezygnują z malowania się w ogóle, a przecież makijaż może pomóc kobietom w podkreśleniu ich naturalnego piękna.  Niezwykle ważnym aspektem, który sprawia, że skóra wygląda na świeżą i zadbaną jest stosowanie podkładu w kolorze naszej cery. Wszelkie próby przyciemniania czy rozjaśnia naturalnego kolorytu są raczej sztuczką charakteryzatorską niż zabiegiem, który należy stosować na co dzień" - Anna Orłowska, wizażystka.

W analizie kolorystycznej kluczowy jest podział na dwie grupy kolorystyczne, czyli ciepłą i zimną oraz na lżejszą i nasyconą tonację. Takie zdefiniowanie odcieni podkładów sprawia, że stają się one o odpowiedzią na potrzeby Polek.

Analiza kolorystyczna w makijażu

W naszym kraju przeważająca część kobiet posiada karnację chłodną. Dziewczyna, która przez kilkanaście lat poszukuje odpowiedniego blondu - z pewnością jest latem. Powinna zatem, aby podkreślić walory urody, używać delikatnych pasteli do makijażu oczu, zaś usta podkreślać chłodnym, różowym beżem.

Jeżeli rysy twarzy są bardzo wyraźne, cera jest biała jak mleko, oczy ciemno - brązowe lub granatowe, otoczone ciemnymi rzęsami, to z całą pewnością mamy przed sobą kobietę o typie urody zima. Aby podkreślić charakter jej urody należy nałożyć na usta mocną fuksję, a oczy podkreślić czarnym linerem. Jednocześnie twarz zaznaczyć zimnym różem.

Teraz przechodzimy do ciepłych klimatów. Zielone oczy oraz włosy o miodowym odcieniu są charakterystyczne dla typu wiosennego. W tym ujęciu należy stosować jasne, malinowe usta. Natomiast łososiowe powieki pozwolą podkreślić delikatną urodę.

Jesień to ciepły odcień karnacji skóry wzbogaconej barwą złoto-piwnej tęczówki oraz kasztanowo-złotą barwą włosów. Kobiety w tym typie urody pięknie wyglądają w gorącej, pomarańczowej pomadce i brązowych cieniach - tak bardzo ukochanych przez Polki. W tej charakterystyce urodowej puder brązujący, to po prostu niezbędnik.

Materiały prasowe Lirene
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Ja z kolei jestem latem, ale podkład muszę mieć w tonacji złotej, bo w przeciwnym razie wyglądam trupio blado.
/2 lata temu
Nie lubię tych analiz kolorystycznych, z opisu wynika że jestem typem jesieni a mimo najlepiej czuje się w chłodnych odcieniach podkładu i taki też dobrała mi kosmetyczka w gabinecie, używam najjaśniejszego podkładu photo finish karaja i uważam jest on idealny do mojej cery. Te analizy nie zawsze się sprawdzają