POLECAMY

Czy można osiwieć w młodym wieku?

Siwienie włosów to problem, który dotyczy wielu ludzi nie tylko po 40-tym roku życia. Często doświadczają go również młode osoby 20-25-letnie. Jest wiele przyczyn wywołujących przedwcześnie ten proces. Poznaj kilka z nich i dowiedz się, jak można zapobiec siwieniu.
Czy można osiwieć w młodym wieku?

Proces siwienia najczęściej rozpoczyna się około 40-ego roku życia. Jednak może dotyczyć również osób młodych 20-25-letnich i wtedy mamy do czynienia z tzw. przedwczesną siwizną.

Przyczyny siwienia

Za naturalny kolor naszych włosów odpowiedzialne są znajdujące się w korzeniach włosa melanocyty, czyli komórki wytwarzające substancje koloryzujące – melaniny. Pierwsze „siwe”, całkowicie pozbawione barwnika włosy powstają, gdy melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować. Różne przyczyny mogą zaburzać funkcjonowanie komórek odpowiedzialnych za barwę włosów, przyspieszając tym samym pojawianie się siwych włosów.

Siwienie może nastąpić w wyniku przebycia niektórych chorób, wyniszczenia organizmu. Również bardzo silny stres może wpłynąć na utratę przez włosy naturalnej barwy. Nie bez znaczenia dla procesu siwienia pozostają tryb życia, zła dieta, używki.

Siwienie zależy także od uwarunkowań genetycznych i może być dziedziczone przez członków rodziny, ale nie jest to regułą.
Wiele chorób np. bielactwo (niemożność wytwarzania melaniny), niektóre schorzenia związane z przemianą materii mogą być też przyczyną siwienia.

Polecamy: Sposób na siwe włosy!

Zapobieganie

Chociaż proces naturalnego odbarwiania włosów jest nieunikniony, nie ma leków mogących cofnąć siwienie, to możliwe jest odwleczenie go w czasie, bądź zmniejszenie jego intensyfikacji.

Można próbować opóźnić siwienie m.in. chroniąc włosy przed słońcem, ponieważ ma ono wpływa na zanikanie komórek produkujących barwnik.

Równie ważna jest właściwa dieta bogata w witaminy B, A, E oraz magnez, cynk, wapń, potas, żelazo i jod, oraz rezygnacja z nikotyny. Siwe włosy pojawiają się szybciej u osób stosujących nieodpowiednią, niezbilansowaną dietę, palących papierosy. 

Zobacz też: Czy tylko starsi ludzie siwieją?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
oco
/3 lata temu
czyvsfwfwfwfcxzdswwyd2efgrhjfgtr