Księżniczki Disneya fot. Screen Disney.com

Księżniczka Disneya przejdzie metamorfozę?

Jak chciałabyś, aby wyglądała disneyowska idolka twojej córki? Wytwórnia Disneya zaprosiła rodziców do wspólnego stworzenia współczesnego opisu księżniczki. Nastanie nowa era?
Edyta Liebert / 02.11.2016 04:38
Księżniczki Disneya fot. Screen Disney.com

Być może twoja córka (a może wnuczka) nie będzie już śnić o księciu na białym koniu. Disneyowska księżniczka przejdzie metamorfozę? O tym, że postaci z kobiecych animacji daleko odbiegają od realnych urodowych standardów mówi się od lat. Czego dotknie zmiana? Podobno nie wyglądu, a sposobu bycia, światopoglądu i inteligencji. Rodzice chcą, by ich córki miały za wzór dzielne, niezależne i świadome siebie kobiety.

Nie tak dawno mówiło się o poczynieniu przed Disneya kroku do dużych zmian. Fani hitu "Kraina Lodu" zapragnęli metamorfozy, ale nie fizycznej ani intelektualnej postaci. Wyszli z pomysłem, aby w kontynuacji hitu główna bohaterka została lesbijską. Czy możemy się spodziewać pierwszej animacji Disneya z homoseksualną bohaterką w roli głównej?

Jeśli jeszcze nie wiecie, Elsa stała się jedną z ulubionych disneyowskich postaci feministek. Zamiast wiotkiego dziewczęcia, oczekującego na ratunek przystojnego księcia, Elsa to silna, niezależna kobieca postać (z kolei jejsiostra to niepoprawna romantyczka, która wpada w tarapaty; choć też nie brak jej ikry), która przełamie stereotyp księżniczki i będzie idealnym wzorem dla kilkuletnich widzek.

 

If #giveelsaagirlfriend happened, I would give up all the beef I ever had with Disney, I would forgive all their wrongdoings and my life would become 2x happier

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika I'm Caroline and I cry a lot™ (@egg_alitarian)

Hasztag #GiveElsaAGirlfriend zaowcowoał tysiącami memów, gifów, a nawet fanowskich rysunków sugerujących, jak mogłaby wyglądać wymarzona partnerka dla Elsy (patrz powyżej). Jak podał "Huffington Post", celem jest wytłumaczenie, jak ogromną hipokryzją jest utrzymywanie dzisiaj dzieci w przekonaniu, że dla homoseksualnych postaci w bajkach nie ma miejsca. Jak przekonują, oswojenie młodych ludzi z różnorodnością, również seksualną, ułatwi im w przyszłości adaptację w społeczeństwie.

Bycie księżniczką to nie tylko noszenie tiary czy poślubienie księcia, ale cechy charakteru.

Cechy współczesnej księżniczki

Disney zareagował na potrzeby i apele widzów realizując projekt, pod którym podpisze się nie tyle sama wytwórnia, co rodzice zaproszeni przez giganta na specjalne warsztaty z kreowania wizerunku księżniczki. Nie biały koń, książę i tiara są marzeniami współczesnej kobiety. Wytwórnia Disneya starała się pokazać, jaki cel im przyświeca.

Gdybyś żyła w bajce Disneya, który bohater byłby twoim ukochanym? [psychotest]

Zorganizowała warsztaty z rodzicami, na których wybrano najważniejsze cechy współczesnej księżniczki. Wraz z ekspertką Judy Reith przyglądano się charakterom bohaterek największych animowanych hitów. Co powinno oznaczać bycie księżniczką w obecnych czasach? Na to pytanie starało się odpowiedzieć tysiące rodziców z Wielkiej Brytanii, których córki są zafascynowane fikcyjnymi bohaterkami bajek.

Co powinna robić współczesna księżniczka:

  1. Troszczyć się o innych.
  2. Prowadzić zdrowy tryb życia.
  3. Nie oceniać innych pochopnie.
  4. Być szczera.
  5. Być dobrą przyjaciółką.
  6. Wierzyć w swoje możliwości
  7. Przyznawać się do błędów i naprawiać je
  8. Dawać z siebie wszystko
  9. Być lojalna
  10. Nie poddawać się

Wszystkie te cechy zostały zilustrowane przez 3 znanych brytyjskich ilustratorów: Kate Moross, Rose Blake i Kate Forrester. Ich prace można kupić w formie plakatu i powiesić na ścianie w dziecięcym pokoju.

Aktorki, które do złudzenia przypominają księżniczki Disneya

- Wiele dziewczynek marzy o tym, żeby zostać księżniczką Disneya, więc dobrze byłoby wiedzieć, co ten tytuł naprawdę znaczy -mówi Judy Reith. - Bycie księżniczką to nie tylko noszenie tiary czy poślubienie księcia, ale cechy charakteru - odwaga w przypadku Kopciuszka, bohaterstwo Meridy i hojność Królewny Śnieżki - dodaje.

Podczas warsztatów rodzice wybrali również realne postaci kobiece, które uznają za najbardziej mocne i inspirujące, jeśli chodzi o wychowanie dzieci. Na szczycie listy znalazła się Michelle Obama, a zaraz za nią księżna Kate i złota medalistka olimpijska w lekkoatletyce Jessica Ennis-Hill.

Czy nadchodzi era "prawdziwych" księżniczek, dobrych i zarazem silnych, które wyłamują się stereotypom?

25 listopada wchodzi nowa animacja Disneya "Vaiana: skarb oceanu"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/03.11.2016 11:52
Weszłam na tekst pod innym tytułem, który był mylący. Teraz jest inny i ma sens. o co chodzi?
/02.11.2016 17:00
To absolutnie słuszne i pradiłowe. PRzecież te wdszystkie księżniczki Disneya są wzorcami dla małych dziewczynek, one sie zaptrauja na nie i co? Marza by mieć piekne bujne fryzury i talie jak u os. A to błąd i nieprawda. To tylko animacja. Dobrze, że Disney pomyslał. Mam nadzieje że bedą tez bohaterki z nadwagą itp. itd.