Maseczka a jazda na rowerze fot. Adobe Stock

Maseczka a jazda na rowerze - czy trzeba jeździć w maseczce?

Jazda na rowerze w maseczce to w myśl obowiązujących przepisów konieczność. Od tej zasady są jednak wyjątki: sportowcy wyczynowi nie muszą jej zakładać.
/ 19.03.2021 12:22
Maseczka a jazda na rowerze fot. Adobe Stock

Od 27 lutego br. zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych jest obowiązkowe dla wszystkich powyżej 4. roku życia, z wyjątkiem osób, które mają przeciwwskazania medyczne. Wcześniej zasłonić usta i nos mogliśmy maseczką, chustą, szalikiem.

Spis treści:

  1. Maseczka a jazda na rowerze - kiedy jest konieczna?
  2. Kiedy nie musisz mieć maseczki jadąc na rowerze?
  3. Jaka maseczka do jazdy na rowerze?
  4. Maseczka a jazda na rowerze - względy zdrowotne

Maseczka a jazda na rowerze - kiedy jest konieczna?

W myśl obowiązujących przepisów, jadąc na rowerze musisz mieć zakryte usta i nos. Jeszcze przed miesiącem można było włożyć specjalny komin (używany m.in. podczas treningów na świeżym powietrzu) czy przyłbicę, dziś musi to być maseczka.

To znaczy, że jeżdżąc rekreacyjnie, w tym do pracy, musisz poruszać się w maseczce. Niezależnie od tego, czy poruszasz się po ulicy, ścieżce rowerowej czy po chodniku.

Kiedy nie musisz mieć maseczki podczas jazdy na rowerze?

Maseczek nie muszą mieć osoby, które uprawiają kolarstwo wyczynowe. Jeśli nie jesteś sportowcem, ale jeździsz po lesie, parku, zieleńcu - nie musisz zakładać maseczki. Wciąż jednak obowiązuje zasada odstępu 1,5 metra od innych.

Jednak o ile nie mieszkasz w lesie, drogę z domu do lasu powinnaś pokonywać z osłoną nosa i ust. Maseczki nie musisz nosić także na plaży.

Maseczki podczas jazdy na rowerze (a także podczas ruchu w miejscach publicznych w ogóle) nie muszą nosić osoby, które posiadają zaświadczenie od lekarza lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Jaka maseczka do jazdy na rowerze?

Maseczka do jazdy na rowerze, podobnie jak maseczka do biegania, powinna być bezpieczna dla rowerzysty i innych uczestników ruchu. W przypadku aktywności fizycznej, jaką jest jazda na rowerze, trzeba jednak zdecydować się na pewien kompromis.

Jeśli jeździsz szybko, a twoje tętno jest wysokie, przez co rośnie zapotrzebowanie na tlen, nie możesz włożyć maseczki, która szybko nasiąka wilgocią (np. wielorazowej maseczki bawełnianej). Nie powinnaś także zakładać maseczki, którą trudno się zdejmuje, ani takiej, która jest zbyt ciężka lub ogranicza oddychanie.

Maseczka do jazdy na rowerze powinna być dobrze dopasowana do twarzy, tak by nie ograniczała widoczności.

czy na rowerze trzeba mieć maseczkę
fot. Adobe Stock

Maseczki antysmogowe

Rowerzyści często decydują się na założenie maski antysmogowej, która posiada zawory zwrotne. Dobrze dopasowana chroni także przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami. 

Jej wadą może być za to cena. Maska antysmogowa kosztuje od 100 zł wzwyż, do czego doliczyć trzeba koszt filtrów (nawet 20 zł za sztukę), które trzeba wymieniać nawet co 1-2 dni.

Maseczki materiałowe z jonami srebra

Miękkie, wielorazowe maseczki z jonami srebra posiadają właściwości antybakteryjne, łatwo się przez nie oddycha, są tanie.

Maseczki jednorazowe

Wbrew pozorom to właśnie maseczki jednorazowe także mogą być dobrym wyborem, jeśli chodzi o jazdę na rowerze. Są tanie, łatwo się przez nie oddycha, nie nasiąkają parą tak szybko, jak bawełniane.

Maseczka a jazda na rowerze - czy jej noszenie jest zdrowe?

Uprawianie sportu w czasie pandemii to prawdziwe wyzwanie. Zamknięte siłownie, baseny, kluby fitness, obowiązek uprawiania sportu w maseczce. 

Bieganie i jazda na rowerze w maseczce nie należą do wygodnych, a zdaniem wielu ekspertów, nie są tak bezpieczne, jak byśmy sobie tego życzyli.

Przyspieszony oddech i  wysokie podczas aktywności fizycznej tętno, oznaczają zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Zawilgocona maska utrudnia wymianę tlenową, co może grozić niedotlenieniem

Decydując się na intensywny wysiłek na świeżym powietrzu warto zatem rozważyć, czy bezpieczniejsze jest jej założenie, czy wybór takiego miejsca na trening, w którym maseczka nie jest konieczna - np. las.

Czytaj więcej na temat maseczek:
Źle ci się oddycha w maseczce? Ten trik to zmieni
Jak prać i dezynfekować maseczki ochronne?
Z czego uszyć maseczkę ochronną?