babcia z wnuczką fot. Fotolia

Wiemy, jak możesz przedłużyć życie swoich rodziców i dziadków! To wbrew pozorom naprawdę proste...

Czy da się sprawić, by nasi bliscy żyli dłużej? Nikt nie zna przepisu na eliksir nieśmiertelności, ale jest pewien sposób, aby zwiększyć szanse na dłuższe życie...
Weronika Kwaśniak / 04.01.2017 05:09
babcia z wnuczką fot. Fotolia

Średniowieczni alchemicy wytrwale poszukiwali eliksiru nieśmiertelności. Później uznali, że w jego pozyskaniu może pomóc odnalezienie kamienia filozoficznego. Te 2 substancje pozostały oczywiście w sferze niedoścignionych marzeń ludzkości. Eliksir życia możemy jednak tworzyć samodzielnie i to... każdego dnia!

Badania wyraźnie pokazują, że im więcej czasu będziesz spędzać ze swoimi bliskimi, tym dłużej będą żyć.

Jak to możliwe?

Na Uniwersytecie w San Francisco zostały przeprowadzone szczegółowe badania na ten temat. Samotność ma bardzo duży związek ze śmiercią - często to nie podeszły wiek jest przyczyną zgonów, a właśnie bycie samotnym!

Badania na temat związku samotności ze śmiercią

Badania objęły 1600 dorosłych osób, a średni wiek badanych to co najmniej 71 lat. Z tej grupy prawie 23% samotnych kobiet i mężczyzn zmarło w ciągu 6 lat. A co z tymi, którzy mogli cieszyć się towarzystwem partnera, dzieci albo wnuków? Podczas sześcioletnich badań odeszło jedynie 14% z nich.

Brak odpowiedniego (a często niestety - jakiegokolwiek) towarzystwa, sprawia że poza kondycją psychiczną, pogarsza się również ta fizyczna.

13 najlepszych powiedzeń babć i dziadków

To już udowodnione naukowo - nie wystarczy okazjonalna wizyta u starszych rodziców albo świąteczny wypad do dziadków, aby nasi bliscy cieszyli się dobrym zdrowiem przez długie lata.

Jest to korzystne jednak nie tylko dla seniorów, a również dla nas samych! To dość oczywisty fakt: podtrzymywanie relacji ze starszymi osobami sprawia, że mogą się one dzielić z nami swoim doświadczeniem. Staruszkowie są zazwyczaj również mniej oceniający i krytyczni wobec innych, niż młodsze od nich osoby.

Spędzanie czasu z dziadkami to korzyści dla obu stron: oni otrzymują nasze towarzystwo i wsparcie, a my ich opowieści, czułość, pyszne pierogi i sekretne przepisy na wypieki ;-)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)