Wybory korespondencyjne obowiązkowe dla każdego. Za brak udziału 3 lata więzienia?

głosowanie korespondencyjne fot. Adobe Stock
Ustawa w sprawie głosowania korespondencyjnego dotyczącego wyborów prezydenckich została uchwalona. Co się stanie, jeśli nie odeślesz karty do głosowania? Czy możesz trafić do więzienia?
/ 07.04.2020 08:55
głosowanie korespondencyjne fot. Adobe Stock

Przeprowadzenie stacjonarnych wyborów prezydenckich spotkało się z ogromną krytyką -  społeczeństwa, ekspertów i niektórych polityków. Trudno wyobrazić sobie kolejki do lokali wyborczych w czasie epidemii koronawirusa.

Nie tak dawno pisaliśmy o tym, że po wyborach we Francji wzrosła liczba zarażonych koronawirusem. Aby uniknąć podobnej sytuacji w Polsce, zdecydowano o przeprowadzeniu wyborów w formie głosowania korespondencyjnego.

Jak będzie wyglądać głosowanie korespondencyjne?

Głosowanie będzie trwało od 6:00 do 20:00. Forma głosowania korespondencyjnego obowiązuje wszystkich, nie tylko osoby starsze (takie były początkowe założenia). Głos oddasz wrzucając kopertę z kartą do głosowania i oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu do specjalnej skrzynki umieszczonej na terenie swojej gminy.

Tzw. pakiet wyborczy otrzymasz pocztą. Znajdziesz w nim:

  • kartę do głosowania,
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu,
  • kopertę na kartę do głosowania,
  • instrukcję głosowania korespondencyjnego,
  • kopertę zwrotną.

Doręczenia pakietu wyborczego możesz spodziewać się między 3 a 9 maja, zakładając, że wybory odbędą się tak jak pierwotnie zakładano, czyli 10 maja. W stanie epidemii marszałek Sejmu może jednak zdecydować o zmianie terminu wyborów prezydenckich. 

Co grozi za nieoddanie karty do głosowania?

6 kwietnia Sejm uchwalił ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego, teraz trafi ona do Senatu. Zgodnie z Konstytucją, Senat ma 30 dni na to, by przyjąć ją bez zmian, uchwalić poprawki albo odrzucić w całości.

W pierwotnej treści projektu znalazł się zapis mówiący o tym, że kara pozbawienia wolności do lat 3 grozi za ukrywanie, niszczenie, uszkadzanie, podrabianie, przerabianie karty do głosowania. Nie biorąc udziału w wyborach, czyli de facto nie wrzucając karty do głosowania do specjalnej skrzynki, a także niszcząc ją groziłaby ci kara więzienia.

Teraz, po przyjętych poprawkach, na karę pozbawienia wolności do lat 3 narażone są jedynie te osoby, które kradną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, a także wrzucają do skrzynki podrobioną lub przerobioną kartę do głosowania lub w/w oświadczenie.

Zobacz więcej informacji o koronawirusie:

Redakcja poleca

REKLAMA