Premier ogłosił „nową rzeczywistość” po koronawirusie fot. Adobe Stock

W Turcji nakaz pozostawania w domu dotyczy tylko 2 grup wiekowych. Jakich i dlaczego?

W Turcji obowiązuje weekendowa godzina policyjna. W tygodniu nakaz pozostania w domach dotyczy tylko 2 wybranych grup wiekowych. Czy ta strategia przyniesie dobry skutek?
/ 17.04.2020 08:57
Premier ogłosił „nową rzeczywistość” po koronawirusie fot. Adobe Stock

Głównym sposobem na ograniczanie tempa rozwoju pandemii koronawirusa jest społeczna izolacja. Nakaz pozostania w domach w Polsce dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku. Jesteśmy zobowiązani również do utrzymania bezpiecznego dystansu podczas zakupów, spacerów czy w drodze do pracy.

Podczas gdy większość krajów wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się dla wszystkich, Turcja idzie inną drogą. Dzieli społeczeństwo na 2 grupy: tych, którzy mogą wychodzić z domu niezależnie od dnia tygodnia i tych, którzy mają się izolować.

Kto i kiedy może wychodzić z domu?

Nakaz pozostawania w domu nie dotyczy wszystkich. W ciągu tygodnia w domach muszą pozostać:

  • osoby do 20 roku życia,
  • osoby po 65 roku życia.

Pozostali obywatele mogą opuszczać domy bez ograniczeń.

Podział ten ma za zadanie chronić 2 grupy - najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19 i mogących przyczyniać się do zakażenia innych.

Weekendowa godzina policyjna

W Turcji godzina policyjna w ubiegły weekend trwała aż 48 godzin (czyli całe 2 dni!), a w tym tygodniu ma być podobnie. Dotyczyła 31 prowincji, a więc bezpośrednio wpłynęła na życie 3/4 ludności kraju. Skądinąd słuszne intencje w postaci ograniczenia transmisji koronawirusa, doprowadziły jednak do odwrotnego efektu.

Godzinę policyjną ogłoszono na 2 godziny przed jej rozpoczęciem, toteż mieszkańcy miast natychmiast ruszyli do sklepów. Tłumy były tak duże, że utrzymanie bezpiecznego dystansu okazało się niemożliwe.

Godzina policyjna to ograniczenie poruszania się w określonych godzinach, jednak z tego rodzaju restrykcji, zwłaszcza w demokratycznych krajach, korzysta się rzadko.

Zobacz więcej informacji o koronawirusie:Premier ogłosił kiedy wrócimy do pracyJak długo będziemy nosić maseczki?Czy dzieci wrócą do szkół w tym roku szkolnym?