Nutella zostanie wycofana ze sklepów fot. Adobe Stock

Sklepy wycofują Nutellę ze sprzedaży. Winny jeden z jej składników, który może być rakotwórczy

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przedstawił dane, które jasno stwierdzają, że ukochany przez dzieci czekoladowy krem to nie jest najzdrowszy element diety.
/ 13.06.2020 10:52
Nutella zostanie wycofana ze sklepów fot. Adobe Stock

Trudno znaleźć na świecie dziecko, które nie uwielbiałoby czekoladowego kremu Nutella. Od lat pozostaje jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych, a jej smak śmiało można już zaliczyć do kultowych. Dodajemy ją do kanapek, tostów, naleśników i mnóstwa innych deserów. Okazuje się jednak, że może powinniśmy przestać, bo popularny krem może nam poważnie zaszkodzić. 

Czy Nutella jest szkodliwa dla zdrowia?

Najpopularniejszy krem czekoladowy na świecie uznano za szkodliwy, a część sklepów całkowicie wycofała go ze swojej sprzedaży. Winny tej sytuacji jest jeden ze składników, który stanowi najważniejszy trzon kultowego smaku Nutelli. 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podał informacje, że nawet umiarkowane spożywanie czekoladowego kremu zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe u najmłodszych.

Skąd takie wnioski? Chodzi o znajdujący się w Nutelli olej palmowy, który figuruje wysoko na liście szkodliwych dla zdrowia składników. Podgrzany do temperatury 2000 stopni Celsjusza, wydziela niebezpieczne substancje rakotwórcze.

Właśnie dlatego część sklepów we Włoszech całkowicie zrezygnowała z jego sprzedaży. Nawet ogromny popyt nie było w stanie zmienić zdania sprzedawców. Inne kraje Europy wkrótce mogą do nich dołączyć. 

Stanowisko firmy Ferrero w sprawie szkodliwości Nutelli

Firma Ferrero dementuje wiadomość o szkodliwości swoich produktów. Wyraźnie podkreśla, że nie zamierza rezygnować z oleju palmowego w produkcji, ponieważ ten składnik ma ogromny wpływ na finalny smak Nutelli

Producenci, chcąc ratować swoje dobre imię, zamierzają wyemitować kampanię reklamową, która zaprzeczy doniesieniom naukowców o rakotwórczym działaniu składników znajdujących się w produktach obecnych na rynku. 

Zobacz więcej nowych wiadomości z Polski i ze świata:
Niepewny powrót do szkół we wrześniu. Lekcje on-line mogą zostać przedłużone
Andrzej Duda jako niespodziewany gość na weselu w podkarpackiej miejscowości Wrzawy
Nie będzie dofinansowania 1000+. Ci którzy mają dzieci, dostaną dodatkowe 500+
Pogoda na czerwiec 2020. O opalaniu na razie możemy zapomnieć
Przeklejał kody kreskowe, by płacić mniej w sklepach, bo "obcięli mu premię przez pandemię"