Papież Franciszek fot. ONS.pl

„Seks jest boską przyjemnością i nie wolno tego potępiać”. Wypowiedź papieża może poruszyć duchownych

Rozmowa papieża Franciszka z pisarzem Carlem Petrinim odbiła się głośnym echem w mediach. Głowa kościoła poruszyła temat seksu i tego, dlaczego duchowni często go potępiają.
/ 11.09.2020 11:30
Papież Franciszek fot. ONS.pl

Media na całym świecie komentują fragment książki Carla Petriniego „TerraFutura”. W publikacji pojawiła się rozmowa z jego papieżem Franciszkiem, który wypowiedział się nie tylko o ekologii i przyszłości świata, ale też o ludzkich przyjemnościach, w tym o seksie. 

Papież Franciszek o przyjemności z seksu

W rozmowie z pisarzem głowa kościoła katolickiego przyznała, że przyjemność płynąca z seksu jest boskim darem. Zdaniem duchownego ludzie nie powinni być potępiani za to, że czerpią przyjemność ze zbliżeń. 

Przyjemność pochodzi bezpośrednio od Boga. Nie jest ani katolicka, ani chrześcijańska, ani żadna inna, jest po prostu boska. Przyjemność z jedzenia ma na celu utrzymanie zdrowia poprzez jedzenie. Tak samo jako przyjemność z seksu ma na celu upiększenie miłości i zagwarantowanie przetrwania gatunku. Obie te przyjemności pochodzą od Boga - przyznał papież

Papież Franciszek skrytykował również podejście niektórych duchownych, którzy potępiają seks w związkach nieformalnych i krytykują pary, które żyją ze sobą bez sakramentu ślubu. 

To efekt błędnej interpretacji przesłania chrześcijańskiego. Kościół zawsze potępiał nieludzkie, brutalne i wulgarne przyjemności, a z drugiej strony akceptował ludzkie, proste i moralne przyjemności - przyznał 

Jego słowa mogą wywołać poruszenie wśród duchownych, jednak nie jest to pierwszy raz, kiedy papież Franciszek podzielił się z ludźmi kontrowersyjnym poglądami. Dla przykładu, głowa kościoła przyznała niedawno, że osoby LGBT powinny zostać objęte ochroną duszpasterską, a księża nie powinni oceniać wiernych przez wzgląd na ich orientację seksualną. 

Może cię też zainteresować: 
Rodzice pokazują absurdalne plany lekcji swoich dzieci. 3-godzinne okienka, obiad godzinę po zakończeniu zajęć
Nauczyciele drżą o życie. Ma być im podana szczepionka, która nie przeszła wszystkich testów
Minister przedstawił nowy plan walki z koronawirusem jesienią. Będzie drugi lockdown?
Ekspertka: w tym roku szczepienie na grypę to konieczność. Zaszczepisz się?