Beyonce, Justin Timberlake - ich utwory pomagają w resuscytacji fot. ONS.pl/ Fotolia/kolaż polki.pl

Resuscytacja w rytm muzyki? Lista przebojów idealna do ratowania ludzi

Świetny pomysł, genialny w swej prostocie!
Edyta Liebert / 10.01.2018 14:03
Beyonce, Justin Timberlake - ich utwory pomagają w resuscytacji fot. ONS.pl/ Fotolia/kolaż polki.pl

Resuscytacja w rytm muzyki? Nowojorska lista przebojów służących resuscytacji zyskuje na popularności także w Polsce. Okazuje się, że muzyka doskonale pomaga w utrzymaniu rytmu i tempa uciskania! I dodaje odwagi!

Przebój Queen, Shakiry, a może Bee Gees? Niektóre utwory muzyczne mogą pomóc w masażu serca - tak twierdzą nowojorscy lekarze ze szpitala prezbiteriańskiego. Opracowali oni listę 39 przebojów, które łączy podobny rytm - taki, w jakim powinno się wykonywać resuscytację. Są to znane kawałki, które usłyszysz w radiu, ale warto je mieć zawsze w mieć w odwodzie.

Aukcje WOŚP 2018: wybrałyśmy 13 najciekawszych licytacji na Allegro! Sprawdź!

Masaż serca w rytm muzyki - tak proste, że aż genialne

- Kiedy jesteśmy zestresowani, a musimy nieść pomoc, warto w głowie powtórzyć rytm sobie którejś z piosenek - mówi jeden z ratowników. Nowojorscy lekarze rekomendują 39 takich utworów. W zestawieniu umieścili m.in. Beyonce ("Crazy In Love"), Shakirę ("Hips Don't Lie"), Justina Timebrlake'a ("Rock Your Body") czy nawet Abbę ("Dancing Queen"). Playlista jest dostępna na Spotify, a sam pomysł robi się popularny także w Polsce.

Miłe dla ucha, ważne dla życia

Jurek Owsiak zlecił wykonywanie resuscytacji w rytm muzyki swoim wolontariuszom WOŚP. Przyznał, że to coś nowego i nieznanego, wartego wypróbowania.

- Sam jesteś ciekaw, czy właśnie ta muzyka, wpadnie w ten rytm, nauczy ich tego, będą pamiętali - powiedział Jurek Owsiak w rozmowie z TVN24.

Część utworów nie do końca się sprawdza. - Chociażby "Dancing Queen" Abby jest za wolna - twierdzą ratownicy z Białegostoku. - Naszym zdaniem najlepszym utworem jest Bee Gees "Stayin' Alive" (British Heart Foundation już dawno poleciło ten kawałek jako wspomagający masaż serca) i zgodny z kluczem byłby także utwór "A wszystko to, bo ciebie kocham" zespołu Ich troje, jak dodał jeden z ratowników.

Może warto pójść tym tropem i poszerzyć listę o polskie utwory? W końcu chodzi o listę przebojów idealną do niesienia pomocy.

Kobieta robi sobie krzywdę nosząc spodnie?!