Przedszkola znów zostaną zamknięte z powodu koronawirusa. Jak długo to potrwa?

Przedszkola zamknięte po wyborach fot. Adobe Stock
Placówki przedszkolne będą musiały przejść przez proces dezynfekcji po niedzielnych wyborach.
Edyta Liebert / 26.06.2020 15:23
Przedszkola zamknięte po wyborach fot. Adobe Stock

W niektórych przedszkolach zostaną utworzone komisje wyborcze dla obywateli na czas wyborów oraz liczenia głosów, dlatego część placówek zostanie zamknięta na dłuższy czas i poddana dezynfekcji.

Po wyborach zamknięte przedszkola

Informacje o tym, że po 28 czerwca przedszkola będą zamknięte, podała m.in. rzeczniczka ratusza m.st. Warszawy, Karolina Gałecka. Z dniem 29 czerwca z użytku zostanie wyłączonych 40 przedszkoli na terenie Warszawy. Placówki będą musiały przejść dezynfekcję i nie do końca wiadomo na jak długo przedszkola będą zamknięte.

Nie jesteśmy w stanie ocenić, jak długo będą pracować komisje wyborcze. W pojedynczych przypadkach, gdzie przedszkole jest duże, będziemy starali się, żeby były otwarte. Nikt nie zostanie sam w potrzebie - powiedziała rzecznik.

Co jeśli rodzice nie będą mieli z kim zostawić dziecka, a sami będą musieli iść do pracy? Okazuje się, że rodzice mogą zgłosić potrzebę umiejscowienia dziecka tymczasowo w innym przedszkolu, ale nie wiadomo jak miałaby ta opieka wyglądać w praktyce - przedszkola mogą być przeładowane, a takie życzenie może mieć wiele rodzin.

Gdzie będą zamknięte przedszkola?

Władze innych miast również będą zmuszone zamknąć miejsca dla dzieci, m.in. w Sosnowcu (23 przedszkola) czy Kielcach. W wielu z nich zostanie przeprowadzona dezynfekcja nadtlenkiem wodoru, co będzie skutkowało kilkudniowym, jak nie kilkunastodniowym wyłączeniem przedszkoli z użytku

Komisje często pracują do świtu, dlatego postanowiliśmy, że te przedszkola w poniedziałek będą zamknięte. W tym czasie przeprowadzimy zamgławianie, by we wtorek zarówno dzieci, jak i wszyscy pracownicy tych przedszkoli byli bezpieczni. Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby komisja zakończyła pracę np. o godzinie 3 albo 4 nad ranem, wcześniej były w niej setki osób, a 3 godziny później nasze dzieci idą do tego przedszkola – tłumaczył Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Procedury dezynfekcji określa GIS, a zatem do jego wytycznych musi dostosować się wiele placówek, które zostaną przeznaczone na obwodowe komisje wyborcze. Będzie to dotyczyć także szkół czy świetlic. Pytanie tylko, czy wybory nie będą okupione niską frekwencją, bo 26 czerwca dzieci i młodzież rozpoczęły już wakacje i część rodzin wyjedzie na urlop nad morze - nad Bałtykiem już są tłumy turystów

Zainteresuje cię także: Horrendalne ceny za rybę nad polskim morzem - kogo na to stać?!Bon turystyczny 2020 - kiedy dostaniesz pieniądze na konto?Modne trinkini idealne na plaże - będzie pasować nawet do maseczki

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA