Prof. Matyja krytykuje zezwolenie na wesela fot. Adobe Stock

Profesor Matyja krytykuje zezwolenie na wesela. „Miłość można wyznawać inaczej niż w tłumie 150 osób”

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej jest zdania, że pozwolenie na duże zgromadzenia doprowadzi do katastrofy epidemiologicznej w naszym kraju.
/ 10.06.2020 08:41
Prof. Matyja krytykuje zezwolenie na wesela fot. Adobe Stock

Zdawać by się mogło, że epidemia koronawirusa w Polsce minęła. Zniesiono większość obostrzeń, gospodarka uległa odmrożeniu, a Polacy coraz szybciej wracają do dawnego stylu życia. Rząd wydał również zezwolenie na organizację wesel, na których może bawić się nawet 150 osób. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyji, nie było to zbyt rozsądne posunięcie. Według niego to prosta droga do katastrofy. 

Prof. Matyja krytykuje zezwolenie na organizację wesel do 150 osób

Prof. Matyja w rozmowie z RMF FM przestrzegał przed nadmiernym optymizmem i przekonywał prowadzącego wywiad, że tak naprawdę walka z koronawirusem w Polsce nie jest zbyt skuteczna, bo nie przeszliśmy jeszcze szczytu zachorowań, a liczba zakażonych ciągle rośnie. Zdaniem lekarza luzowanie obostrzeń miało miejsce zbyt szybko. 

Prezes NRL skomentował również zezwolenie na zgromadzenia publiczne, jakimi są wesela. Lekarz utrzymuje, że impreza z tak dużą ilością osób to prosta droga do rozprzestrzeniania się wirusa w zawrotnym tempie. Prof. Matyja nie wyobraża sobie, żeby goście w trakcie zabawy byli w stanie stosować się do odpowiedniego reżimu sanitarnego. 

Ja myślę, że miłość można wyznawać sobie w inny sposób, niż w tłumie 150 osób. Nie wyobrażam sobie, że po godzinie dwunastej uczestnicy wesela zachowają jakąkolwiek ostrożność. Bądźmy realistami - mówił prof. Matyja

Wzrost zachorowań na koronawirusa w Polsce

W weekend 6-7 czerwca padły rekordy wykrycia nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Statystyki poszybowały w górę i Polska wyprzedziła kraje, które walkę z epidemią przypłaciły dziesiątkami tysięcy ofiar. Aż 2 781 nowych infekcji przyniósł tylko pierwszy tydzień czerwca.

Na dzień 10 czerwca w Polsce potwierdzono 27 160 przypadków zakażenia koronawirusem. Epicentrum epidemii w kraju znajduje się na Śląsku, gdzie chore są aż 10 102 osoby. Z powodu COVID-19 zmarło 1 166 pacjentów. Zdrowie odzyskało 13 196 zarażonych.  

Zobacz więcej nowych wiadomości z Polski i ze świata:
Niepewny powrót do szkół we wrześniu. Lekcje on-line mogą zostać przedłużone
Andrzej Duda jako niespodziewany gość na weselu w podkarpackiej miejscowości Wrzawy
Nie będzie dofinansowania 1000+. Ci którzy mają dzieci, dostaną dodatkowe 500+
Pogoda na czerwiec 2020. O opalaniu na razie możemy zapomnieć
Przeklejał kody kreskowe, by płacić mniej w sklepach, bo "obcięli mu premię przez pandemię"