Kobiety plus size na Starówce - o co chodzi? fot. Adobe Stock

Pierwszy w Polsce pokaz ciałopozytywności - relacja z akcji

Kobiety plus size w samej bieliźnie przeszły się po warszawskiej Starówce. Nie był to pokaz komercyjny żadnej ze znanych marek odzieżowych. To akcja szerzenia akceptacji wobec ciała, bez względu na jego rozmiar i niedoskonałości.
Marta Kosakowska / 20.05.2019 11:07
Kobiety plus size na Starówce - o co chodzi? fot. Adobe Stock

Nietypowy pokaz odbył się w niedzielę w Warszawie. Jego uczestniczkami nie były profesjonalne modelki, lecz zwyczajne kobiety, które wcześniej zgłosiły chęć swojego udziału w akcji. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, której celem jest propagowanie idei body positive.

Polki plus size urządziły pokaz ciałopozytywności

Podobne pokazy, pod hasłem The Real Catwalk, regularnie odbywają się w wielu innych wielkich miastach Europy i świata. Niedawno podobny odbył się w Paryżu tuż pod wieżą Eiffla. Wcześniej kobiety manifestowały m.in. w Paryżu, Londynie i USA. W Polsce na miejsce przedsięwzięcia wybrano Starówkę z charakterystyczną Kolumną Zygmunta.

W akcji mogli wziąć udział wszyscy - kobiety i mężczyźni, lecz wydarzenie zdominowały panie. Nie miał znaczenia wiek, rozmiar i wygląd. Celem pokazów jest propagowanie body positive, czyli walki z dyskryminacją, stereotypami i presją odnośnie oczekiwanego wyglądu (najczęściej) kobiecego ciała.

W Polsce przyjęło się spolszczenie tego słowa, czyli ciałopozytywność. Uczestniczki pokazów chcą pokazywać różnorodność i naturalność, by wyzwolić kobiety z wstydu z powodu nadprogramowych kilogramów, cellulitu, rozstępów etc. To rodzaj sprzeciwu wobec lansowanego w mediach obrazu kobiety szczupłej, zadbanej i wypielęgnowanej.

- W pokazie wzięły udział osoby, które akceptują swoje ciało i walczą z uprzedzeniami. Jak dało się zauważyć, w pokazie wyszły kobiety różnych rozmiarów, kształtów i z różnymi historiami
- czytamy na instagramowym koncie
The Real Catwalk Polska.

Gwiazdy pokazują niedoskonałości - galeria zdjęć

Inicjatywa body positive zyskuje coraz większą popularność również wśród polskich gwiazd show-biznesu. Wiele z nich coraz chętnie pokazuje swoje naturalne zdjęcia na portalach społecznościowych, tym samym wspierając walkę o zmianę postrzegania piękna ludzkiego ciała.

Przeczytaj:
Polska gwiazda pokazuje swoje prawdziwe ciało
Nietypowe modelki - zrobiły karierę mimo niedoskonałości