nowy szczep koronawirusa fot. Adobe Stock

Odkryto nowy szczep koronawirusa. Jest jeszcze bardziej niebezpieczny...

Według najnowszych badań, nowy szczep koronawirusa, który zainfekował Europę i Stany Zjednoczone, jest o wiele bardziej zaraźliwy niż ten, z którym walczyły Chiny.
Urszula Wilczkowska / 06.05.2020 09:20
nowy szczep koronawirusa fot. Adobe Stock

Wiele osób zastanawia się, dlaczego Chiny zatrzymały epidemię na poziomie około 80 tysięcy chorych, podczas gdy w Europie koronawirus zbierał o wiele większe żniwo. Wbrew pozorom, nie jest to jedynie kwestia obostrzeń, które wprowadzono w Chinach. Według nowych badań naukowców z laboratorium w Los Alamos, resztę świata nawiedził zupełnie inny, bardziej niebezpieczny szczep koronawirusa.

Nowa mutacja koronawirusa jest o wiele bardziej zaraźliwa

Jak podaje Los Angeles Times, nowe badania oparte na sekwencjonowaniu DNA wykazały, że wirus z Wuhan i ten, który zainfekował blisko 500 tysięcy osób we Włoszech i Hiszpanii są zupełnie inne. Nie wiadomo jednak czy i jak szybko europejski koronawirus zmutuje ponownie.

Chociaż wiele osób żyje w przekonaniu, że Chiny pokonały koronawirusa dzięki dyscyplinie obywateli i szybkiemu działaniu, prawda nie do końca tak wygląda. Symulacje przeprowadzone przez naukowców wykazały, że gdyby obostrzenia wprowadzono zaledwie 2 tygodnie wcześniej, liczba zakażonych mogłaby być kilkukrotnie mniejszaJednocześnie wskazuje się na to, że gdyby śmiertelność na Covid-19 była większa, nie rozprzestrzeniłby się tak bardzo. 

Koronawirus, który opanował resztę świata, jest o wiele bardziej zaraźliwy, przez co o wiele bardziej niebezpieczny. Nie tylko łatwiej o zakażenie, ale jak mówią naukowcy z Los Alamos, zwiększa się też ryzyko ponownej infekcji - nie każdy, kto przeszedł koronawirusa, ma odpowiednie przeciwciała.

Nie wiadomo też, jak wpłynie to na wynalezienie szczepionki. Póki co wirusolodzy i epidemiolodzy liczą na to, że ta mutacja wirusa będzie stabilna i nie będzie prowadzić do kolejnych. Gdyby tak nie było, konieczne byłyby coroczne szczepienia - tak jak w przypadku grypy.

Źródło: LATimes.com

Więcej o koronawirusie:
Brak bagażu podręcznego i przekąsek, obowiązkowe maseczki. Linie lotnicze dostosowują się do koronawirusa
WHO: świat jest tygodnie lub miesiące od wynalezienia leku na COVID-19
Nowe objawy koronawirusa według CDC