Noszenie maseczek ochronnych w czasie pandemii fot. Adobe Stock

Maseczki ochronne będziemy nosić do końca życia? Ekspert ma na ten temat ciekawą teorię

Profesor Van-Tam z Wielkiej Brytanii uważa, że to całkiem prawdopodobny scenariusz.
/ 15.01.2021 11:00
Noszenie maseczek ochronnych w czasie pandemii fot. Adobe Stock

Większość z nas czuje już znaczny dyskomfort z powodu panujących w kraju obostrzeń sanitarnych. Mija już niemal rok, odkąd musimy się do nich stosować, w tym od wprowadzenia nakazu zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. I chociaż był on latem nieco poluzowany, to i tak każdy z nas maseczkę ochronną musiał mieć przy sobie. 

Okazuje się, że zdaniem części naukowców, nawet po opanowaniu pandemii będziemy zasłaniać twarz w miejscach publicznych. Mówi o tym chociażby zastępca dyrektora medycznego Anglii prof. Jonathan Van-Tam. 

Maseczki ochronne będziemy nosić do końca życia?

Jak informuje brytyjski dziennik „The Sun”, ekspert stwierdził, że koronawirus tak bardzo wpłynął na nasze podejście do zdrowia i jego ochrony, że dobrowolnie będziemy stosować się do pewnych zasad reżimu sanitarnego nawet wtedy, kiedy obostrzenia zostaną zlikwidowane przez rząd. 

Profesor jest zdania, że niektórzy z nas postanowią pozostać w maseczkach do końca swojego życia, zakładając je np. w publicznych miejscach. Długofalowym skutkiem pandemii jest bowiem zmiana naszych nawyków higienicznych i znacznie większa dbałość o swoje zdrowie. 

Wszyscy mamy teraz środek dezynfekujący do rąk, wszyscy oczekujemy, że w większości miejsc, do których wchodzimy, środek dezynfekujący do rąk znajduje się przy drzwiach. Myślę, że będą ludzie, którzy podejmą osobistą decyzję, żeby powiedzieć: „wiesz co, kiedy będę zimą w zatłoczonym miejscu, zamierzam zakryć twarz” - mówił prof. Van-Tam w „The Sun”

Tego typu praktyki od wielu lat mają miejsce chociażby w krajach azjatyckich, takich jak Chiny czy Japonia. Tam nikogo nie dziwił widok osoby w maseczce, nawet przed wybuchem pandemii. W ten sposób mieszkańcy tych państw, chronili się właśnie przed chorobami, ale też smogiem i zanieczyszczeniami. 

To też może cię zainteresować:
Nauczyciele nie zgadzają się na powrót do szkół przed szczepieniami. „Najwyżej weźmiemy L4”
Narodowa kwarantanna przedłużona do końca stycznia. Polacy rozwścieczeni: „Z czego my mamy żyć?!”
Szef ZNP: klasy 4-8 co najmniej do marca będą uczyć się zdalnie