Polacy tłumnie angażują się w pomoc Ukrainie dotkniętej atakiem Rosji. Pokaz braterstwa wzrusza i podnosi na duchu zaatakowanych Ukraińców. Pomoc jest teraz bardzo potrzebna i mile widziana. Jeśli chcesz włączyć się w jakikolwiek sposób w akcję wspierania ukraińskich uchodźców, musisz pamiętać o kilku zasadach. Dzięki temu twoja pomoc dotrze dokładnie tam, gdzie powinna.
Jak zgłosić chęć pomocy Ukraińcom?
Ukraina ogarnięta kryzysem humanitarnym bez dwóch zdań potrzebuje w tych chwilach pomocy swoich sąsiadów. Polacy spisują się do tej pory na medal. Angażują się w różnego rodzaju zbiórki i oferują prywatne zasoby. W różnego rodzaju akcjach łatwo się pogubić. Jeśli chcesz oferować swoją pomoc, dołącz do skoordynowanych i zorganizowanych działań.
Zgłoś chęć niesienia pomocy poprzez rządową stronę koordynującą akcję humanitarną. Wypełnij tam specjalny formularz, który pozwoli ci zadeklarować chęć udzielenia pomocy.
Odpowiesz na pytania:
- Gdzie się znajdujesz?
- Czy pomagasz jako osoba prywatna/ firma/ organizacja pozarządowa?
- W jaki sposób chcesz udzielić pomocy?
Dzięki temu to, co możesz zaoferować, będzie wykorzystane efektywnie i trafi bezpośrednio do potrzebujących.
Sposoby pomocy Ukrainie
Przyłączyć się do akcji #PomagamUkrainie możesz w różny sposób.
Finansowa pomoc Ukrainie
Jedną z bezpośredniej opcji pomocy Ukrainie są wpłaty na fundusze i zbiórki. W ostatnich dniach powstało ich naprawdę dużo. To niezwykle ważne, by weryfikować, gdzie wpłacasz pieniądze.
Zbiórki pieniężne zweryfikowane i dokładnie sprawdzone to:
- zbiórka Polskiej Akcji Humanitarnej na podstawowe artykuły dla osób poszkodowanych w wyniku konfliktu,
- zbiórka Polskiego Czerwonego Krzyża na zakup jedzenia, opatrunków i zabezpieczenie podstawowych potrzeb,
- zbiórka pieniężna Unicefu na zapewnienie środków życia dzieciom poszkodowanym w wyniku konfliktu,
- zbiórka stowarzyszenia SOS - Wioski Dziecięce w Polsce na pomoc dla dzieci opuszczonych i rodzin zastępczych w Ukrainie,
- zbiórka pieniężna Caritas Polska na zakup artykułów pierwszej potrzeby i zapewnienie pomocy psychologicznej.
Zbiórki darów rzeczowych dla Ukrainy
Zbiórki darów i materialnych rzeczy to też realna forma pomocy uchodźcom i potrzebującym Ukraińcom. Zbierane są środki higieny, żywność, a także odzież i okrycia. Jeśli chcesz włączyć się w tę akcję, pamiętaj o kilku ważnych aspektach:
- Sprawdź, jakie rzeczy są zbierane i potrzebne w punkcie, do którego masz zamiar przynieść dary.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami punktu. Być może rzeczy będziesz musiała zabezpieczyć taśmą lub posortować.
- Przynoś tylko rzeczy czyste i użyteczne.
- W ramach pomocy humanitarnej nie przekazuje się białej broni, sprzętu militarnego i paramilitarnego i elementów opancerzenia.
Punkty zbierające dary w mniejszych miejscowościach zazwyczaj gromadzą się wokół lokalnych grup Facebookowych. Władze większych miast same koordynują i wyznaczają miejsca zbiórki. Dary możesz przynosić też do wyznaczonych oddziałów PCK.
Pomoc humanitarna i wolontariat dla Ukrainy
Potrzebne są także siły ludzkie przy wszelkiego rodzaju pomocy organizacyjnej. Jeśli chcesz włączyć się w działania za pomocą wolontariatu lub oferować uchodźcom schronienie, lub jakąś umiejętność, daj znać.
Potrzebni są:
- medycy,
- tłumacze,
- psycholodzy,
- graficy,
- prawnicy,
- wszyscy zaangażowani wolontariusze.
Twoje umiejętności, zdolności lub znajomości też mogą się przydać. Zgłoś gotowość pomocy:
Popularną formą pomocy jest też udawanie się na granicę z Ukrainą, by oferować przejazd docierającym z Ukrainy uchodźcom. Nie wyruszaj jednak w podróż na granicę bezmyślnie i impulsywnie. Przeczytaj nasz poradnik dotyczący pomocy w transporcie osób z Ukrainy w głąb kraju.