Pomoc Ukrainie. Wspomóż ukraińskich uchodźców najefektywniej - zbiór zaufanych organizacji

pomoc Ukrainie fot. Adobe Stock, Monika
Chcesz włączyć się w pomoc Ukrainie i uchodźcom? Możesz zaoferować wsparcie materialne, schronienie, transport lub zaangażować się w wolontariat. Musisz jednak przestrzegać kilku zasad, by twoja pomoc była skuteczna. Podpowiadamy, jaki sposób pomocy Ukraińcom faktycznie jest potrzebny i gdzie najlepiej oferować swoje zasoby.
/ 28.02.2022 14:35
pomoc Ukrainie fot. Adobe Stock, Monika

Polacy tłumnie angażują się w pomoc Ukrainie dotkniętej atakiem Rosji. Pokaz braterstwa wzrusza i podnosi na duchu zaatakowanych Ukraińców. Pomoc jest teraz bardzo potrzebna i mile widziana. Jeśli chcesz włączyć się w jakikolwiek sposób w akcję wspierania ukraińskich uchodźców, musisz pamiętać o kilku zasadach. Dzięki temu twoja pomoc dotrze dokładnie tam, gdzie powinna.

Jak zgłosić chęć pomocy Ukraińcom?

Ukraina ogarnięta kryzysem humanitarnym bez dwóch zdań potrzebuje w tych chwilach pomocy swoich sąsiadów. Polacy spisują się do tej pory na medal. Angażują się w różnego rodzaju zbiórki i oferują prywatne zasoby. W różnego rodzaju akcjach łatwo się pogubić. Jeśli chcesz oferować swoją pomoc, dołącz do skoordynowanych i zorganizowanych działań

Zgłoś chęć niesienia pomocy poprzez rządową stronę koordynującą akcję humanitarną. Wypełnij tam specjalny formularz, który pozwoli ci zadeklarować chęć udzielenia pomocy.

Odpowiesz na pytania:

 • Gdzie się znajdujesz?
 • Czy pomagasz jako osoba prywatna/ firma/ organizacja pozarządowa?
 • W jaki sposób chcesz udzielić pomocy?

Dzięki temu to, co możesz zaoferować, będzie wykorzystane efektywnie i trafi bezpośrednio do potrzebujących.

Sposoby pomocy Ukrainie

Przyłączyć się do akcji #PomagamUkrainie możesz w różny sposób.

Finansowa pomoc Ukrainie

Jedną z bezpośredniej opcji pomocy Ukrainie są wpłaty na fundusze i zbiórki. W ostatnich dniach powstało ich naprawdę dużo. To niezwykle ważne, by weryfikować, gdzie wpłacasz pieniądze. 

Zbiórki pieniężne zweryfikowane i dokładnie sprawdzone to:

Zbiórki darów rzeczowych dla Ukrainy

Zbiórki darów i materialnych rzeczy to też realna forma pomocy uchodźcom i potrzebującym Ukraińcom. Zbierane są środki higieny, żywność, a także odzież i okrycia. Jeśli chcesz włączyć się w tę akcję, pamiętaj o kilku ważnych aspektach:

 • Sprawdź, jakie rzeczy są zbierane i potrzebne w punkcie, do którego masz zamiar przynieść dary.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami punktu. Być może rzeczy będziesz musiała zabezpieczyć taśmą lub posortować.
 • Przynoś tylko rzeczy czyste i użyteczne.
 • W ramach pomocy humanitarnej nie przekazuje się białej broni, sprzętu militarnego i paramilitarnego i elementów opancerzenia.

Punkty zbierające dary w mniejszych miejscowościach zazwyczaj gromadzą się wokół lokalnych grup Facebookowych. Władze większych miast same koordynują i wyznaczają miejsca zbiórki. Dary możesz przynosić też do wyznaczonych oddziałów PCK.

Pomoc humanitarna i wolontariat dla Ukrainy

Potrzebne są także siły ludzkie przy wszelkiego rodzaju pomocy organizacyjnej. Jeśli chcesz włączyć się w działania za pomocą wolontariatu lub oferować uchodźcom schronienie, lub jakąś umiejętność, daj znać. 

Potrzebni są:

 • medycy,
 • tłumacze,
 • psycholodzy,
 • graficy,
 • prawnicy,
 • wszyscy zaangażowani wolontariusze.

Twoje umiejętności, zdolności lub znajomości też mogą się przydać. Zgłoś gotowość pomocy:

Popularną formą pomocy jest też udawanie się na granicę z Ukrainą, by oferować przejazd docierającym z Ukrainy uchodźcom. Nie wyruszaj jednak w podróż na granicę bezmyślnie i impulsywnie. Przeczytaj nasz poradnik dotyczący pomocy w transporcie osób z Ukrainy w głąb kraju.