miłość fot. Fotolia

Jak długo spotykać się przed ślubem – ryzyko rozwodu

Zaskoczeni?
Marta Słupska / 14.08.2019 12:34
miłość fot. Fotolia

Niektórym wystarcza kilka miesięcy, inni spotykają się z partnerem wiele lat, zanim zdecydują się na ślub. Która postawa jest lepsza i wpływa na większą trwałość małżeństwa? Amerykańscy badacze postanowili to sprawdzić.

Rok czy dwa lata? A może dłużej?

Naukowcy z Emory University w USA postanowili przeprowadzić badanie, które miało dać odpowiedź na pytanie: „jak długo trzeba spotykać się przed ślubem, aby zminimalizować ryzyko rozwodu?”. Zadanie niełatwe, uznano jednak, że odpowiednie ankiety pomogą rozwiązać tę zagadkę. Rozwiązało je ponad 3,000 osób będących po ślubie lub po rozwodzie.  

W ten sposób odkryto, że w porównaniu do par, które przed ślubem randkowały rok, u tych, którzy przed powiedzeniem sakramentalnego „tak” spotykali się dwa lata, ryzyko rozwodu malało o 20%, a trzy lata lub więcej – aż 50%. Wnioski nasuwają się same: im dłużej i lepiej znamy się przed ślubem, tym mniejsze ryzyko, że będziemy po ślubie pragnęli się rozstać.

Niestety, naukowcy nie sprawdzili jak na związek wpływa zbyt długie randkowanie i odsuwanie daty ślubu. A szkoda, bo ten aspekt też wydaje się być interesujący.

Nowy pomysł polityków: będą zmuszać małżeństwa do bycia razem. Już wkrótce nie będzie można się rozwodzić?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/08.11.2017 22:50
Z mężem spotykaliśmy się 9 miesięcy i zaręczyny. Ślub odbył się po kolejnych 9 miesiącach. Jesteśmy już 10 lat po ślubie i szczęśliwi.
/08.11.2017 11:24
Ja z moim obecnym już narzeczonym jestem prawie 4 lata, znamy się od 5 roku życia z ślub planujemy dopiero za 4 lata. Jestem zdania że najlepiej poznać się jak najlepiej przed ślubem - zamieszkać ze sobą, "dotrzeć się" w codziennych obowiązkach, problemach. Może to nie po Bożemu, ale akurat ja jestem osobą która lubi mieć jak największą pewność. Jednak to sprawa indywidualna, a statystyka to statystyka. Statystycznie ja i mój kot mamy po 3 nogi, więc wiecie. :)
/07.11.2017 09:34
Dla mnie bzdura. Ja z moim mężem spotykałam się 2 miesiące przed ślubem i nie nie zaliczyliśmy wpadki. Za miesiąc mija nasza 13 rocznica ślubu. Myślę że długość spotykania ma małe znaczenie. Ot przykład moja koleżanka spotykała się że swoim eks mężem od gimnazjum razem po ślubie wtrzymal 2 lata. Nie ma żadnego wymaganego czasu na spotykanie. Albo ludzie się kochają i pasują do siebie albo nie. I żaden naukowiec tego nie ogarnie.