Jak długo powinniście być razem, zanim zdecydujecie się na ślub? Znamy dokładne liczby

miłość fot. Fotolia
Zaskoczeni?
Marta Słupska / 14.08.2019 12:34
miłość fot. Fotolia

Niektórym wystarcza kilka miesięcy, inni spotykają się z partnerem wiele lat, zanim zdecydują się na ślub. Która postawa jest lepsza i wpływa na większą trwałość małżeństwa? Amerykańscy badacze postanowili to sprawdzić.

Rok czy dwa lata? A może dłużej?

Naukowcy z Emory University w USA postanowili przeprowadzić badanie, które miało dać odpowiedź na pytanie: „jak długo trzeba spotykać się przed ślubem, aby zminimalizować ryzyko rozwodu?”. Zadanie niełatwe, uznano jednak, że odpowiednie ankiety pomogą rozwiązać tę zagadkę. Rozwiązało je ponad 3,000 osób będących po ślubie lub po rozwodzie.  

W ten sposób odkryto, że w porównaniu do par, które przed ślubem randkowały rok, u tych, którzy przed powiedzeniem sakramentalnego „tak” spotykali się dwa lata, ryzyko rozwodu malało o 20%, a trzy lata lub więcej – aż 50%. Wnioski nasuwają się same: im dłużej i lepiej znamy się przed ślubem, tym mniejsze ryzyko, że będziemy po ślubie pragnęli się rozstać.

Niestety, naukowcy nie sprawdzili jak na związek wpływa zbyt długie randkowanie i odsuwanie daty ślubu. A szkoda, bo ten aspekt też wydaje się być interesujący.

Nowy pomysł polityków: będą zmuszać małżeństwa do bycia razem. Już wkrótce nie będzie można się rozwodzić?

Redakcja poleca

REKLAMA