Intymne objawy koronawirusa u mężczyzn fot. Adobe Stock

Intymny objaw koronawirusa u mężczyzn. Może powodować nawet zaburzenia płodności

Wielu pacjentów zakażonych koronawirusem, skarży się na ból jąder. Czy to jeden z symptomów COVID-19?
/ 15.01.2021 11:29
Intymne objawy koronawirusa u mężczyzn fot. Adobe Stock

Chociaż pandemia koronawirusa trwa już niemal od roku, naukowcy co i rusz odkrywają nowe objawy i powikłania, związane z zakażeniem SARS-CoV-2. W grupie głównych symptomów wciąż dominują oczywiście gorączka, kaszel i duszności, jednak niemal każdy organizm zdaje się przechodzić infekcję w nieco odmienny sposób. 

Jak informują naukowcy, część objawów może wiązać się np. z konkretnymi grupami wiekowymi lub płcią. W przypadku kobiet może dojść chociażby do zaburzeń miesiączkowania. Okazuje się, że w przypadku mężczyzn, również odnotowano specyficzny symptom zakażenia wirusem. 

Ból jąder a zakażenie koronawirusem

Portal „o2” podaje, że w USA i we Włoszech pojawili się pacjenci, u których wykryto koronawirusa, chociaż jedynym objawem był właśnie ból moszny i okolic pachwin. W kilku przypadkach pojawił się on parę dni przed gorączką i dusznościami, albo był jedynym symptomem zakażenia. Nie wiadomo dokładnie, ilu chorych mężczyzn skarżyło się na ból genitaliów, wiadomo jednak, że koronawirus może wywołać w nich poważne powikłania. 

Sprawę skomentował dla „Wirtualnej Polski” endokrynolog dr Marek Derkacz, który zdradził, że już przy poprzednim typie wirusa SARS-COV-1, odkryto zależność między zakażeniem a bólem jąder. 

- Już w marcu prof. Li Yufeng i jego współpracownicy ze szpitalnego Centrum Medycyny Rozrodu w Wuhan opublikowali raport, w którym przypominali, że wirus SARS-CoV-1, który wywołał epidemię w 2002-2003 roku, powodował u mężczyzn zapalenie jąder, prowadzące do poważnych uszkodzeń. Chińscy badacze byli zdania, że SARS-CoV-2 może powodować podobne powikłania. Jednak wówczas były to tylko założenia niepoparte dowodami naukowymi. Dzisiaj dzięki badaniom i opisanym przypadkom, wiemy znacznie więcej na ten temat - wyjaśnił lekarz

Część ekspertów badających ten temat ostrzega, że szkody spowodowane przez COVID-19 w męskich genitaliach, mogą mieć negatywny wpływ na płodność. Ich zdaniem wirus uszkadza bowiem spermatocyty, czyli komórki utrzymujące zdrowe plemniki. 

To też może cię zainteresować:
Nauczyciele nie zgadzają się na powrót do szkół przed szczepieniami. „Najwyżej weźmiemy L4”
Narodowa kwarantanna przedłużona do końca stycznia. Polacy rozwścieczeni: „Z czego my mamy żyć?!”
Szef ZNP: klasy 4-8 co najmniej do marca będą uczyć się zdalnie