Burza w długi weekend fot. Adobe Stock

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi opadami deszczu. Gdzie jest burza?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem. Alert pogodowy obowiązuje dla niemal całego kraju.
Karolina Kalinowska / 11.06.2020 13:23
Burza w długi weekend fot. Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem dla województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, podkarpackim, śląskim i warmińsko-mazurskiego.

W ciągu dnia alertów pogodowych może przybywać. Synoptycy prognozują, że gwałtowne zjawiska atmosferyczne będą występowały wszędzie poza województwem lubuskim.

Alerty pogodowe drugiego stopnia

Obowiązują na przeważającej części województwa podlaskiego, wschodniego Mazowsza i części województwa lubelskiego. Według IMGW suma opadów może wynosić od 30 do 50 mm, a lokalnie nawet do 60 mm wody na metr kwadratowy. Przewidywana prędkość wiatru może wynieść nawet 80 km na godzinę.

Co oznacza ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia? W czasie obowiązywania alertu można spodziewać się niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu, a także powodować straty materialne.

Alerty pogodowe pierwszego stopnia

Dla województwa warmińsko-mazurskiego, północnej części województwa łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, wschodniej części województwa wielkopolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz pozostałej części województwa mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego ogłoszony został został pierwszy stopień zagrożenia pogodowego.

W najbliższym czasie spodziewane są tam opady deszczu od 10 do 35 mm na metr kwadratowy. Przewidywany jest również wiatr w porywach od 75 do 80 km/h oraz opady gradu.

Co oznacza ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia? To ostrzeżenie o zjawiskach atmosferycznych, które mogą powodować zagrożenie życia i zdrowia oraz duże straty materialne. W czasie ich trwania można się spodziewać się m.in. utrudnień w ruchu drogowym i możliwość odwołania imprez plenerowych.

W czasie trwania alertów pogodowych zalecamy uważne śledzenie komunikatów i obserwowanie sytuacji pogodowej.

Przeczytaj również:
Czeka nas wyjątkowo kapryśne lato? Najzimniejszy maj od 29 lat może zwiastować zmianyPogoda na czerwiec 2020. O opalaniu na razie możemy zapomnieć - niebezpieczne burze z gradem
Niepokojące prognozy pogody na wakacje. Europa będzie mierzyć się z groźnymi pożarami?

Tagi: burza, deszcz