Dopłata do czynszu fot. Adobe Stock

Dopłaty do czynszu dla poszkodowanych przez Covid-19 stają się faktem. Kto je otrzyma?

Sejm planuje wprowadzić „pakiet mieszkaniowy” dla poszkodowanych przez epidemię. Wiadomo już, komu będzie wypłacany.
/ 30.10.2020 10:23
Dopłata do czynszu fot. Adobe Stock

Epidemia Covid-19 znacząco wpłynęło na naszą gospodarkę i finanse. Status życia wielu Polaków mocno się pogorszył, często do tego stopnia, że brakuje nam pieniędzy na podstawowe potrzeby. Wynika to głównie ze zmniejszenia liczby miejsc pracy i masowych zwolnień, które od marca przetaczają się przez Polskę. 

Program dopłat do czynszów dla osób poszkodowanych przez epidemię koronawirusa, powstał już w kwietniu, jednak do tej pory nie został wprowadzony. Dopiero teraz Sejm zajął się tzw. „pakietem mieszkaniowym”.

Kto może otrzymać dopłatę do czynszu?

Z dopłaty do czynszu w wysokości nawet 1500 zł będzie mogła skorzystać każda osoba, której finanse ucierpiały przez pandemię. Muszą być to jednak lokatorzy, którzy zamieszkiwali lokal przed 14 marca 2020 roku. 

Aby otrzymać dopłatę do czynszu, będzie trzeba przedstawić miesięczne dochody. Dodatek mieszkaniowy będzie można otrzymać wtedy, gdy miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza 1500 zł. W przypadku osób samotnych - 2100 zł. Oprócz tego trzeba wykazać, że miesięczny dochód w ostatnich trzech miesiącach jest niższy niż w tych miesiącach w 2019 roku o co najmniej 25%.

Metraż lokalu też ma znaczenie w decyzji o wypłacie dofinansowania. Powierzchnia mieszkania nie może być wyższa niż 35 m2, gdy mieszka w nim tylko jedna osoba. W przypadku dwóch osób może to być maksymalnie 40 m2, w przypadku trzech lokatorów - 45 m2, czterech - 55 m2, pięciu - 65 m2, a sześciu - maksymalnie 70 m2 powierzchni. W sytuacji, gdy w mieszkaniu zamieszkuje więcej niż sześć osób, na każdą z nich dolicza się jeszcze dodatkowo po 5 m2.

Dopłata do czynszu, finansowana z budżetu państwa (ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19) będzie przyznawana przez gminę razem z dodatkiem mieszkaniowym tym gospodarstwom domowym, które wniosek o te świadczenia złożą do 31 marca 2021 r. - przekazało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata: 
Kierowca karetki zakażony koronawirusem, zmarł z powodu braku miejsca w szpitalach
Pogrzeb bez najbliższych. Decyzją sanepidu, żałobnicy musieli się rozejść. Zmarły miał koronawirusa
"Żarty się skończyły i teraz ludzie powinni się nastawić na drugi lockdown. Już brakuje miejsc w szpitalach..."
Masz tę grupę krwi? Możliwe, że jesteś bardziej odporna na koronawirusa