Złamanie kwarantanny może skutkować problemami z prawem fot. Adobe Stock

Co grozi za złamanie kwarantanny? Możesz trafić do więzienia

W obliczu epidemii koronawirusa w Polsce, wiele osób poddano kwarantannie. Nie każdy wie, że jej złamanie jest karane.
/ 10.03.2020 11:46
Złamanie kwarantanny może skutkować problemami z prawem fot. Adobe Stock

Epidemia koronawirusa w Polsce zatacza coraz szersze kręgi. 20 przypadków zostało potwierdzonych, 467 osób jest hospitalizowanych, z kolei ponad tysiąc znajduje się w domowej kwarantannie. 

Kwarantanna obejmuje wszystkie te osoby, które mogły mieć bezpośredni kontakt z zarażonymi lub u których podejrzewa się zakażenie wirusem. Zabronione jest wówczas opuszczanie domu lub mieszkania. 

Kwarantanna koronawirus - kara 

Za złamanie kwarantanny obowiązuje nas kara, czego niestety wiele osób nie jest świadomych. Ogłoszenie w tej sprawie wydał minister zdrowia, Łukasz Szumowski. 

„Przestrzeganie kwarantanny to odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za innych, bo możemy zarażać. Z drugiej strony jest też odpowiedzialność karna. Do roku pozbawienia wolności za złamanie kwarantanny i narażenie życia i zdrowia innych osób” - powiedział w rozmowie z gazeta.pl

Kwarantanna - gdzie obowiązuje

Niestety wiele osób, które zostały objęte kwarantanną, zapominają, że odosobnienie nie dotyczy tylko wyjścia do pracy i szkoły. To absolutny zakaz pojawiania się we wszystkich miejscach, w których możemy kogoś zarazić. To również podkreślił minister w swojej wypowiedzi. 

„Jeżeli jesteśmy w kwarantannie, to musimy być w domu. Nie wolno nam wychodzić po bułki do sklepu, nie możemy wychodzić z psem, nie możemy wyjść do kina, a takie przypadki były w innych krajach. Dowożeniem jedzenia zajmuje się wojewoda. O zabranie psa na spacer można poprosić sąsiada” - powiedział w rozmowie z gazeta.pl

Osoby przebywające w kwarantannie codziennie są w kontakcie z pracownikami sanepidu, którzy monitorują ich stan zdrowia i pojawianie się ewentualnych objawów koronawirusa. Jeśli kwarantanną objęta jest osoba samotna, urząd wojewódzki jest zobowiązany zorganizować dla niej wsparcie w dostarczeniu zakupów i najpotrzebniejszych produktów. 

Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie:

Tagi: wirus