Dziecko czeka na szczepienie fot. Adobe Stock

500 plus tylko dla zaszczepionych dzieci? Nowy pomysł wejdzie w życie?

Nie zaszczepisz dziecka, nie dostaniesz 500 plus? Będzie rewolucja w programie przyznawania świadczeń?
Marta Kosakowska / 16.10.2018 11:48
Dziecko czeka na szczepienie fot. Adobe Stock

Odebranie świadczenia 500 plus stanie się nowym orężem walki z przeciwnikami szczepień? Na początku października posłowie zadecydowali o skierowaniu do dalszych prac obywatelskiego projektu ustawy o likwidacji obowiązku szczepień. Pomysł budzi skrajne emocje. Nie brakuje przeciwników, którzy są w stanie sięgnąć po drastyczne metody.

500 plus tylko dla zaszczepionych dzieci?

Jak pisze „Super Express”, pomysł odebrania świadczeń społecznych rodzicom, którzy nie szczepią swoich dzieci, nie jest nowy. Podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Australii. O opinię na temat wprowadzenia restrykcyjnych przepisów również w Polsce, dziennikarze gazety zapytali posła Stefana Niesiołowskiego. Polityk twierdzi, że perspektywa utraty dodatkowych środków może skłonić rodziców do zmiany punktu widzenia.

To bardzo dobry pomysł. Trzeba chronić społeczeństwa przed idiotami - powiedział Niesiołowski, proponują również, aby dziecko, które nie jest zaszczepione nie mogło również przekraczać granicy państwa - (...) Bo zwykłe tłumaczenie tym ludziom, jak widzieliśmy ostatnio nic nie daje. To ofensywa skrajnej głupoty. Czy musimy być świadkami śmierci dzieci, epidemii dawno niewidzianych chorób, żeby coś dotarło do tych pustych łbów? - dodał poseł.

Czy pomysł faktycznie ma szansę wejść w życie? Na razie raczej nie należy spodziewać się rewolucji. Pewnym jest natomiast, że przeciwnicy tzw. antyszczepionkowców regularnie będą proponować nowe metody. Niedawno powstał projekt obywatelski, który zakłada, że jednym z kryteriów dostępu dzieci do żłobków i przedszkoli ma być aktualna karta szczepień. Dzieci, które nie są zaszczepione miałby znacznie mniejsze szanse, by dostać się placówki wychowawczej. Żeby projekt trafił do sejmu musi go podpisać 100 tys. osób.

Przeczytaj:
Lekarze, podziękujcie kolegom z Gorzowa! Ta afera to woda na młyn antyszczepionkowców
Antyszczepionkowcy chcą likwidacji obowiązkowych szczepień. Ustawa trafiła do sejmu!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/26.10.2018 21:57
Szczepienia dla bachorów tych tępych madek powinny być przymusowe, a jak nie, to deportacja z kraju, ewentualnie pozbawienie praw rodzicielskich.
/18.10.2018 11:11
Szczepienia powinny byc dobrowolne i kazdy rodzic powinien miec mozliwosc zadecydowania czy chce zaszczepic czy nie. Jesli ktos mysli, ze osoba, ktora nie szczepi dziecka sprzeda je dla marnych 500zl to jest totalnym idiota!
/18.10.2018 00:54
Jestem ogólnie przeciwna 500+ bo to co rząd PiS zrobił czyste chamstwo nie wywiazali sie ze miało być na każde a jest na 2 zabrali becikowe dali patologi .A czy ktoś szczepi dziecko czy nie jego wola.A zastali się z tym bo dłuzo nie szczepilo i zostały szczepionki co za niedlugo przetetminuja sie i żeby sie nie zmarnowaly trzeba nakłonić do szczepienia bo stracisz 500+ .I co teraz o tym myślicie?
POKAŻ KOMENTARZE (5)