Organizacje apelują do gwiazd w kwestii koronawirusa fot. ONS.pl

20 organizacji apeluje do celebrytów. „Prosimy o rozsądek w wypowiedziach na tematy zdrowotne”

Organizacje pacjentów w Polsce sprzeciwiają się wygłaszanym przez celebrytów informacjom dotyczących ochrony zdrowia. W sieci pojawił się apel, w którym proszą, by osoby znane dobrze zastanowiły się, zanim zabiorą głos w kwestiach medycznych.
/ 26.05.2020 15:34
Organizacje apelują do gwiazd w kwestii koronawirusa fot. ONS.pl

W trakcie pandemii koronawirusa tematy medyczne stały się numerem jeden w dyskusjach z rodziną, znajomymi i nie tylko. W mediach nie brakuje wypowiedzi celebrytów, którzy zabierają głos w sprawie sytuacji epidemiologicznej. Niestety część z nich nie kieruje się zaleceniami lekarzy ani wiedzą naukową, a własną opinią. Głośno było już chociażby o sprawie Edyty Górniak wzywającej do debaty o szczepionkach ministra zdrowia, czy też o Wojciechu Brzozowskim, który uznał, że kasjerki są odporne na koronawirusa

I chociaż znaczna większość osób ich wynurzenia przyjmuje z przymrużeniem oka i wierzy przede wszystkim opiniom naukowców, to niestety duża grupa Polaków popiera kontrowersyjne pomysły celebrytów i odrzuca zalecenia lekarzy.

Petycja do celebrytów o niekomentowanie spraw zdrowotnych

Jak donosi Wirtualna Polska, popularność pseudonaukowych teorii w Polsce może potęgować kryzys zaufania do ekspertów. Badanie pokazało, że Polacy bardziej wierzą znajomym i rodzinie niż lekarzom w tematach medycznych.

W związku z tym, 20 organizacji pacjentów w Polsce, w tym m.in. Alivia, My Pacjenci czy Rak'n'Roll stworzyło petycję, w której proszą, by osoby znane bardziej ostrożnie wypowiadały się w kwestii spraw zdrowotnych, także epidemii koronawirusa. Apel pojawił się na facebookowym profilu Fundacji Watch Health Care. 

O co apelujemy? O zachowanie przez osoby powszechnie znane zdrowego rozsądku podczas wypowiedzi dotyczących tematyki medycznej! Czego oczekujemy? Szerokich i stanowczych działań ze strony środowisk naukowych i instytucji państwowych na rzecz ochrony zdrowia publicznego przed zalewającą nas falą pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych! Na co liczymy? Na współpracę wszystkich tych, którym bliska jest odpowiedzialność za słowo! - czytamy w petycji

O co apelujemy? O zachowanie przez osoby powszechnie znane zdrowego rozsądku podczas wypowiedzi dotyczących tematyki...

Opublikowany przez Fundacja Watch Health Care Niedziela, 24 maja 2020

Apel Fundacji i organizacji pacjenckich nie ogranicza się jednak tylko do wytknięcia celebrytom braku wiedzy medycznej. Organizacje oczekują również działań ze strony środowisk naukowych i instytucji państwowych na rzecz ochrony zdrowia publicznego przed zalewającą nas falą pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych i nie tylko. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:
Kontrowersyjna wypowiedź Brzozowskiego w "śniadaniówce". "Kasjerki są chyba odporne na koronawirusa"
Przerażające sceny w Brazylii. Pokazano masowe groby, które są kopane dla ofiar koronawirusa
"Opłata Covid-19" dotyka już wszystkich. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, czego dotyczy
Zaskakujące wyniki badań. Objawy zakażonych koronawirusem mogą się różnić w zależności od regionu