Jak suszyć pestki dyni i co z nich zrobić? Szybki sposób na suszenie pestek dyni

suszenie pestek dyni fot. Adobe Stock, Tatyana Sidyukova
Suszenie pestek dyni nie jest trudnym zadaniem, jeśli odpowiednio się za to zabierzesz. Wystarczy tylko dobrze je wypłukać z miąższu i dobrze przygotować do suszenia. Podpowiadamy, jak to zrobić. Suszone pestki dyni możesz wykorzystać do wielu potraw, w tym także do wypieków.
/ 15.09.2022 05:48
suszenie pestek dyni fot. Adobe Stock, Tatyana Sidyukova

Suszenie pestek dyni, choć może wydawać się żmudną pracą, to wcale nie takie trudne zadanie. Wystarczy tylko znać kilka prostych zasad prawidłowego suszenia pestek. Możesz je potem wykorzystywać do wielu dań albo chrupać do wieczornego filmu. Pysznie i zdrowo.

Spis treści:

  1. Suszenie pestek dyni krok po kroku
  2. Do czego wykorzystać suszone pestki dyni?

Suszenie pestek dyni krok po kroku

Pestki dyni można łatwo wysuszyć, dzięki czemu będą idealne do wielu potraw, a także będą stanowić idealną przekąskę. Najłatwiej suszyć je w piekarniku – to prosta i szybka metoda.

Problemem może okazać się jednak wypłukanie pestek z miąższu. Musisz to zrobić bardzo dokładnie, aby resztki miąższu nie przypaliły się w piekarniku, ani nie sprawiły, że pestki będą gniły. Na szczęście jest na to sposób.

suszone pestki dyni
fot. Jak suszyć pestki dyni/Adobe Stock, Guzalia

Jak suszyć pestki dyni?

Dynię przekrój, a następnie wydrąż cały miąższ. Przełóż go na sitko. Wykorzystaj też jeden z przepisów na potrawy z dyni i tym samym przygotuj aromatyczny posiłek i pyszną przekąskę za jednym razem. Sitko z miąższem włóż do zlewu i płucz pod bieżącą wodą. Cały czas “ucieraj” pestki, jakbyś chciała przetrzeć owoce na gładki mus. Miąższ stopniowo będzie odrywał się od pestek i spływał do zlewu.

Aby nie zatkać odpływu, możesz zakryć go korkiem i co jakiś czas wybierać cały miąższ do osobnej miski. Na koniec wyrzuć go do pojemnika na bioodpadyKiedy wypłuczesz już wszystkie pestki, przełóż je na suchą ściereczkę i dokładnie osusz. Jeśli będą jeszcze mokre, w piekarniku nie wysuszą się, a “upieką”.

Osuszone pestki dyni ułóż na blasze i posyp solą. Włóż do piekarnika nagrzanego do 60-70 stopni na około godzinę. Studź w piekarniku przy zamkniętych drzwiczkach. Na koniec przesyp gotowe pestki do słoika i sięgaj, kiedy tylko chcesz.

jak suszyć pestki dyni
fot. Jak suszyć pestki dyni/Adobe Stock, Nicodape

Do czego wykorzystać suszone pestki dyni?

Suszone pestki dyni świetnie sprawdzają się jako dodatek do kanapek lub zup-kremów. Możesz ich także użyć (po obraniu) do domowego chleba lub innych wypieków. Wykorzystuj je także do sałatek i dodawaj do domowej granoliPestki dyni są źródłem cynku i magnezu, dlatego warto sięgać po nie możliwie jak najczęściej. Jednocześnie nie zawierają dużych ilości tłuszczów, co sprawia, że są perfekcyjną przekąską.

Czytaj także:
Ciasto z surowej dyni
Czy dynia ozdobna jest jadalna?
Ketchup z dyni

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA