Strachy na Lachy!

Amerykańskie święto Halloween - z angielskiego hallow even, wigilia Wszystkich Świętych - pomału przenika do innych kultur.
/ 30.10.2006 16:47
strachy1.jpgWszystko zaczęło się ponad 2000 lat temu. Celtowie (naród zamieszkujący m.in. tereny dzisiejszej Irlandii) obchodzili to święto 1 listopada. Dzień ów zwiastował koniec lata i zapowiadał nadejście mrocznej zimy, która przypominała o śmierci. Celtowie wierzyli, że w nocy z 31 października na 1 listopada spotykają się dwa światy: żywych i umarłych.

Wtedy duchy osób, które zmarły podczas ostatniego roku, wracają na ziemię, poszukując żywych, aby w nich zamieszkać. Mieszkańcy wiosek, chcąc je zjednać, wystawiali misy z darami, palili ogniska i składali ofiary z plonów oraz zwierząt. Sami zaś ubierali się w stare łachy, by zniechęcić duchy do wyboru ich odrażających postaci. Gdy Rzymianie podbili terytoria celtyckie, obchody rzymskich świąt zaczęto łączyć z obrzędem celtyckiego nowego roku. W VII wieku papież Bonifacy IV ustanowił 1 listopada dniem Wszystkich Świętych. Kościół chciał w ten sposób zwalczyć pogańskie tradycje. Przedstawiał je jako działalność szatana. Wtedy do rekwizytów związanych z Halloween włączono ludzkie szkielety, diabły, wiedźmy, czarownice. Irlandczycy zwyczaj Halloween przywieźli do Ameryki, gdzie bardzo szybko się zadomowił.

Cukierek albo psikus
Z Halloween związanych jest wiele zwyczajów, zabaw, wróżb. Słowa „cukierek albo psikus” wypowiadają dzieciaki przebrane za różne straszydła. Chodzą od domu do domu i domagają się słodyczy. Przebierają się również dorośli, którzy chętnie urządzają tego dnia spotkania z przyjaciółmi. W roli głównej obowiązkowo dynia! To właśnie z niej powstają najpiękniejsze dekoracje i... potrawy (przepisy na następnych stronach).

Czy wiesz, że...
l. W Meksyku, Hiszpanii i Ameryce Środkowej Zaduszki, które wypadają
2. listopada, obchodzi się jako trzydniowe święto już od 31 października. Uroczystości są poświęcone zmarłym. Ich krewni, którzy wierzą, że duchy wracają na ten czas do swoich domów, przygotowują im ołtarzyki, dekorują je kwiatami, stawiają też ulubione potrawy.
3. Tradycyjnym halloweenowym ciastem jest rodzaj owocowej strucli. Ukrywa się w niej drobny przedmiot, który ma przepowiadać przyszłość np. obrączkę.

Jesienny świecznik
To najlepsza pora, by przystroić świecznik kolorowymi liśćmi, owocami miechunki i wyciętymi z papieru duszkami. Małe dynie i tykwy doskonale nadają się do ozdoby jesiennych przyjęć. Są tanie (ok. 2 zł), więc warto je wykorzystać do dekoracji stołu


Pomysły na dynie:
- Wystarczy namalować na dyni buzię, nałożyć czapkę i strach gotowy!
- Wydrążona dynia ze światełkiem w środku symbolizowała dusze zmarłych
- Pięknie wyglądają ogrody ozdobione dyniowymi straszydłami
- Dyniowe bałwanki składają się z małych, złączonych ze sobą tykw
- Aby powstał taki płaszcz, naszyj na kawałek ciemnej tkaniny biały sznurek w formie pajęczej siatki

Małgorzata Świgoń