Życie z alergią – co mnie nie zabije, uczyni mnie silniejszym?
Na początek zła wiadomość – alergii pokarmowych nie da się wyleczyć. Zaprzestanie jedzenia białka kurzego, orzeszków czy picia krowiego mleka nie sprawi, że po pewnym czasie organizm zacznie tolerować te produkty, choć z niektórych alergii wieku niemowlęcego można wyrosnąć. Nie ma też leków, które wyleczyły by nasz organizm z reakcji uczuleniowych. Z alergią trzeba nauczyć się żyć, podejmując odpowiednie kroki, prowadzące do zmiany naszego jadłospisu. I niejednokrotnie nie jest to życie łatwe. Unikanie konkretnych grup pokarmów może być wyjątkowo uciążliwe. Jest także dobra wiadomość. Większość przypadków alergii pokarmowych ma łagodny i nie zagrażający zdrowiu przebieg. Niespełna 2% wszystkich przypadków daje gwałtowne objawy, które mogą w ciągu kilku minut doprowadzić nawet do śmierci chorego.
Zobacz też:Alergia, przeziębienie czy grypa?
Alergia pokarmowa i jej objawy
Oczywiście, nie każde symptomy złego samopoczucia po spożyciu pokarmów wskazują na alergię. Alergia pokarmowa ma podłoże immunologiczne i nie jest związana na przykład z dodatkami do żywności typu konserwanty czy barwniki.
Alergia manifestuje się w pierwszej kolejności objawami ze strony przewodu pokarmowego. Do najczęstszych należą biegunki. Uczulenie na warzywa może objawiać się łuszczeniem skóry wokoło ust i powstawaniem w tym obszarze drobnych ran. Do innych objawów należą duszności, ścisk krtani, czy kołatanie serca.
Najczęstsze alergie pokarmowe
Najczęściej uczulają produkty takie jak mleko, jaja, owoce morza (skorupiaki). Również orzeszki ziemne, soja, ryby. Często uczulać mogą także warzywa i mięso. Poszczególne alergie mają różne nasilenie.
Najbardziej niebezpieczne, choć stosunkowo rzadkie jest uczulenie na orzeszki ziemne, których już śladowa ilość może spowodować silną reakcje alergiczną, a nawet śmierć.
Mam alergię. Od czego zacząć leczenie?
Dobrym początkiem jest obserwacja własnego organizmu. Jeśli dany pokarm wywołuje u nas nieprzyjemne reakcje, zaburzenia pokarmowe, biegunki, duszności, zacznijmy od wyeliminowania go z naszej diety. Być może reakcję uczuleniową wywołuje grupa produktów, nie zaś pojedynczy pokarm. W przypadku celiakii (gdzie środkiem uczulającym jest gluten) to nie sam chleb, ale szereg mącznych produktów powoduje u chorego objawy alergiczne. Jeśli stopniowe wyłączenie danego pokarmu czy grupy produktów pomoże, należy skonsultować się z lekarzem. Ten, za pomocą badania wycinka jelit, będzie w stanie ocenić, które składniki naszej diety i w jakim stopniu odpowiadają za reakcje alergiczne.
Zobacz też:Alergia – poradnik
Obserwuj swój organizm
Wielu lekarzy doradza także pacjentom, aby prowadzili specjalne dzienniki, w których zapisują co i kiedy jedli, wraz z adnotacją o samopoczuciu po spożyciu. Może się to wydawać nadgorliwością, ale pamiętajmy, że w wielu przypadkach określenie alergenu nie jest sprawą łatwą. Alergenem może być właściwie wszystko. Konieczne jest więc zwracanie szczególnej uwagi na niepokojące objawy towarzyszące spożyciu niektórych pokarmów. Gdy już zdiagnozujemy winowajcę należy po uczulające pokarmy sięgnąć raz jeszcze, tym razem po kolei eliminując te, którym nie towarzyszą przykre dolegliwości. Po konsultacji z lekarzem kolejnym krokiem będzie wdrożenie odpowiedniej diety, która wyeliminuje uczulające nas produkty. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie normalne funkcjonowanie, bez obaw o alergię.