Czy jedzenie może mieć szkodliwy wpływ na mózg?

Mózg/fot. Fotolia
Zaburzenia koncentracji, labilność emocjonalna, impulsywność – oto niektóre ze skutków minimalnego uszkodzenia mózgu. Może być ono spowodowane alergią pokarmową lub wziewną. Czy wiesz, jak je leczyć?
/ 03.05.2011 21:56
Mózg/fot. Fotolia

Negatywny wpływ pokarmów

Wpływ alergii na minimalne uszkodzenie mózgu udowodnił zespół badaczy, któremu przewodził doktor F. Kittler. Wykazano, że u 75% dzieci za to schorzenie odpowiedzialna była alergia na pokarm. Oprócz spożywanego jedzenia, chorobą tą mogą wywołać alergeny wziewne, jak pyły roślin, sierść zwierząt. U 23% uszkodzenie mózgu było wywołane przez kurz i pyłki roślin. Natomiast u 32% pacjentów przyczynę stanowiła alergia na lekarstwa.

Minimalne uszkodzenie mózgu

Jest to schorzenie neurologiczne, na które wskazywać mogą problemy z koncentracją i nauką, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia koordynacji, pobudzenie, impulsywność, a także dolegliwości somatyczne, które wywołane są alergią. Objawy te mogą wywoływać dyskomfort oraz przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Dzieci z minimalnym uszkodzeniem mózgu popełniają błędy w pisaniu, rysowaniu. Na lekcjach w szkole nie mogą się skupić, nie wiedzą, o czym mówił nauczyciel. Sprawiają wrażenie niewyspanych, sennych, znużonych. Nierzadko opuszczają lekcje lub przeszkadzają podczas nich innym. Zdarza się, że z powodu swojej choroby zostają uznane za leniwe.

Diagnostyka

Jeżeli rodzic zaobserwuje niepokojące objawy, jak te wymienione powyżej, to powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szybkie zdiagnozowanie tego schorzenia jest bardzo ważne, gdyż z biegiem lat minimalne uszkodzenia mózgu może nasilać się. Kluczową rolę w diagnostyce odgrywa rozpoznanie alergii lub pseudoalergii. Dlatego też rodzice powinni obserwować swoje dzieci i zapobiegać powstawaniu, rozwojowi alergii poprzez eliminację z diety pokarmów zawierających alergeny.

Leczenie

Specjalista może wówczas zalecić wykonania badania EEG, podczas którego monitorowana jest praca mózgu. W minimalnym uszkodzeniu mózgu poprawę może przynieść stosowanie diety eliminacyjnej.

Leczenie jest znacznie trudniejsze przy większym uszkodzeniu mózgu. U dzieci z tym schorzeniem obserwuje się opóźnienie intelektualne i trudności w nauce. Ścisłe przestrzeganie diety eliminacyjnej nie uwolni od tych dolegliwości. Może jednak spowodować poprawę zachowania.

Źródło: „Alergie” Dr Danuty Myłek, wyd. WAB, Warszawa 2010, wydanie II

Redakcja poleca

REKLAMA