Podstawowe Stopnie Ratownictwa WOPR

Człowiekowi, który wypadł za burtę, rzucamy koło ratunkowe blisko niego od jego strony nawietrznej, a podczas silnego wiatru – na wiatr w dryfie na człowieka znajdującego się w wodzie.
Zgodnie z uchwałą Nr 1/5/2008 przyjętą 6 grudnia 2008 roku przez prezydium zarządu głównego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wyróżniamy nowe stopnie ratowników wodnych WOPR. Co prawda było to już dość dawno, a teraz za oknem szaleje dość sroga zima, jednak niedługo zza śnieżnych chmur zacznie wyglądać słońce, a w naszych głowach zaczną rodzić się pomysły dotyczące zajęcia w wakacje. Wiele osób decyduje się w tym czasie na zostanie ratownikiem. Poznajmy więc wszystkie stopnie, uprawnienia i obowiązki ratowników WOPR.
/ 03.01.2011 19:36
Człowiekowi, który wypadł za burtę, rzucamy koło ratunkowe blisko niego od jego strony nawietrznej, a podczas silnego wiatru – na wiatr w dryfie na człowieka znajdującego się w wodzie.

Jeśli przed zmianą interesowaliśmy się tym tematem, musimy wiedzieć, że dotychczasowe wymogi uległy dość poważnym zmianom. Oprócz tego zostały również wprowadzone nowe stopnie. Jeżeli więc w naszej głowie rodzi się pomysł lub chęć rozpoczęcia przygody z ratownictwem wodnym, jeśli chcemy poznać podstawowe techniki ratunkowe, a także poprawić swoje umiejętności pływackie nie czekajmy i już teraz wypatrujmy najbliższych kursów w naszej okolicy.

Poziom trudności i wymogi na pierwszy stopień, czyli Młodszego ratownika uległ znacznemu obniżeniu i przez to jest osiągalny praktycznie dla każdego. Wystarczy podejść sumiennie do kursu i posiadać przyzwoite umiejętności pływackie. Poznajmy teraz poszczególne stopnie, uprawnienia i wymagania, jakie są stawiane przez WOPR do ukończenia kursu.

Zobacz również: Kamizelka ratunkowa – niezbędna w wielu sytuacjach

Pierwszy stopień: Młodszy Ratownik WOPR (MR) - wymagania formalne

  1. Uczestnikiem kursu może być każda osoba, która ukończyła 12 rok życia
  2. Uczestnik ma być członkiem WOPR
  3. Uczestnik ma złożyć:
  • pisemną zgodę opiekuna prawnego na udział w kursie;
  • zaświadczenie lekarskie lub oświadczenie opiekuna prawnego o braku przeciwwskazań do odbycia kursu.
  • uczestnik ma posiadać kartę pływacką lub specjalną kartę pływacką.

Uprawnienia

  • Młodszy ratownik WOPR może pracować pod nadzorem ratownika starszego stopniem w parkach wodnych i pływalniach, na kąpieliskach i śródlądowych obszarach wodnych oraz zorganizowanych formach wypoczynku.
  • Liczba zatrudnionych młodszych ratowników WOPR nie może przekraczać połowy stanu zatrudnionych ratowników WOPR i ratowników wodnych.

Zobacz również: Pływanie – sposób na wzmocnienie całego organizmu!

Ratownik WOPR (R) - wymagania formalne

  1. Uczestnik ma mieć ukończony 16 rok życia.
  2. Uczestnik ma posiadać:
  • stopień młodszego ratownika WOPR;
  • ważną legitymację członka WOPR z poświadczeniem lekarskim o zdolności do pracy w charakterze ratownika na dany rok;
  • specjalną kartę pływacką;
  • patent lub uprawnienie przydatne w ratownictwie wodnym.

Sprawdzian wstępny:

  • Przepłynięcie dystansu 100 m sposobem dowolnym w czasie poniżej 1' 50" wyłącznie na piersiach.
  • Przepłynięcie pod wodą dystansu co najmniej 15m bez łamania powierzchni wody.

Uprawnienia:

  • Samodzielna praca w parkach wodnych i pływalniach, na kąpieliskach i śródlądowych obszarach wodnych, podczas zorganizowanych form wypoczynku.
  • Prowadzenie szkoleń podstawowych.

W następnej części poradnika poznamy umownie średnie stopnie ratownictwa wodnego WOPR.

Redakcja poleca

REKLAMA